این اسکله هرگز قرار نبود بیش از یک اقدام بازدارنده باشد؛ درحالی‌که دولت بایدن اسرائیل را تحت فشار قرار داد تا اجازه دهد مواد غذایی و منابع بیشتری از طریق مسیرهای زمینی وارد غزه شود؛ راهی بسیار کارآمدتر برای ارائه امداد. اما برخی از مقامات نظامی آمریکایی می‌گویند که حتی اهداف کوچک برای اسکله نیز احتمالا عملیاتی نشد. هنگامی که بحث اسکله مطرح شد، مقامات بهداشتی هشدار دادند که منطقه غزه در پرتگاه قحطی است. در هفته‌های اخیر، اسرائیل به سازمان‌های امدادی دسترسی بیشتری داده است؛ اما این گروه‌ها می‌گویند که وضعیت همچنان وخیم است. دولت بایدن در ابتدا پیش‌بینی کرد که ماه سپتامبر قبل از مواج شدن دریاها باعث غیرفعال شدن اسکله شود. اما مقامات نظامی اکنون به سازمان‌های امدادرسان هشدار می‌دهند که این پروژه می‌تواند تا اوایل ماه آینده برچیده شود؛ ضرب‌الاجلی که مقامات می‌گویند امیدوارند اسرائیل را برای باز کردن مسیرهای زمینی بیشتر تحت فشار قرار دهد.

پرزیدنت بایدن به ارتش ایالات متحده دستور داد تا ساخت اسکله را در ماه مارس آغاز کنند، در زمانی که وی به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود که چرا اقدامات بیشتری برای مهار واکنش نظامی اسرائیل به حملات ۷اکتبر انجام نمی‌دهد.«کوپر-اشمیت» در بخش دیگری از گزارش خود افزودند، اولین کامیون‌های کمک‌رسانی در ۱۷ماه مه به سمت ساحل حرکت کردند. گروه‌های امدادی می‌گویند که از آن زمان، این پروژه با مشکل مواجه شده است؛ درحالی‌که بسیاری از مردم غزه گرسنگی شدیدی را تجربه می‌کنند. در آخرین ضربه به تلاش‌های کمک‌رسانی، ارتش ایالات متحده روز جمعه گفت که به‌طور موقت اسکله را جابه‌جا می‌کند تا از آسیب دیدن آن توسط امواج دریا جلوگیری کند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در پستی در شبکه‌های اجتماعی با بیان اینکه اسکله به سمت اسرائیل منتقل خواهد شد، گفت: این تصمیم «ساده گرفته نشده است، اما برای اطمینان از ادامه کمک‌رسانی اسکله موقت در آینده ضروری است.» «سابرینا سینگ» سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت که اسکله ممکن است دوباره وصل شود و تحویل کمک‌ها اواخر این هفته از سر گرفته شود. «استفان سِملِر» یکی از بنیان‌گذاران موسسه اصلاح سیاست امنیتی، در مقاله‌ای برای Responsible Statecraft، یکی از انتشارات موسسه کوئینسی نوشت: اسکله «حداقل برای فلسطینی‌ها کار نمی‌کند.» سملر استدلال کرد که اسکله تنها در ارائه «پوشش بشردوستانه» برای سیاست دولت بایدن در حمایت از بمباران غزه توسط اسرائیل موفق بوده است. مقامات آمریکایی می‌گویند که این اسکله علاوه بر کمک‌رسانی با وجود بسیاری از مسیرهای زمینی بسته، نیاز فوری به ارائه کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه را نیز مورد توجه قرار داده است. اما چالش‌های این پروژه مقامات ارشد دولت بایدن را ناامید و سرخورده کرده است.

با وجود تاخیرهای مربوط به آب و هوا و سایر مشکلات، یک نقطه روشن وجود داشته است: این اسکله هنوز مورد حمله قرار نگرفته است.در اوایل ماه جاری، پنتاگون ادعاهای رسانه‌های اجتماعی مبنی بر استفاده از اسکله در حمله اسرائیل (که چهار گروگان را آزاد کرد اما منجر به کشته شدن تعداد زیادی فلسطینی شد) را رد کرد. ساعاتی پس از نجات، ویدئویی در فضای مجازی پخش شد که نشان می‌دهد یک هلی‌کوپتر نظامی اسرائیل از ساحل با اسکله ایالات متحده در پس‌زمینه بلند می‌شود. پس از انتشار این ویدئوها، فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسکله و تجهیزات، پرسنل و دارایی‌های آن در عملیات نجات گروگان‌ها در غزه مورد استفاده قرار نگرفته است. مقامات نظامی آمریکا به‌ویژه درباره حملات احتمالی نگران بودند؛ زیرا گزارش‌هایی پس از نجات منتشر شد مبنی بر اینکه ایالات متحده اطلاعاتی را درباره گروگان‌ها قبل از عملیات ارائه کرده است.

هفته گذشته، سرلشکر پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون «ادعاهای نادرست رسانه‌های اجتماعی» را مبنی بر اینکه اسکله بخشی از عملیات نجات بوده است، محکوم کرد؛ اما افزود که «نوعی فعالیت هلی‌کوپتری» در نزدیکی اسکله در جریان بوده است. «آرلان فولر»، مدیر واکنش اضطراری پروژه امید گفت: «تصویر بالگردی که از ساحل برخاسته واقعا با استفاده کلی از فضای بشردوستانه مغایرت دارد.» وی افزود که این تصویر «آب‌ها را گل‌آلود می‌کند» و می‌تواند فعالان بشردوست در اسکله را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.