7 اکتبر دوم

این در حالی است که این گروه ۱۲فروند موشک هم به تل‌آویو پرتاب کرد. سخنگوی قسام با قرائت این آیه از قرآن «قاتِلُوهُمْ یعذِّبْهُمُ‌الله بِأیدِیکمْ و یخْزِهِمْ و ینْصُرْکمْ علیهِمْ ویشْفِ صُدُور قوْمٍ مُومِنِین» (شما (ای اهل ایمان) با آن کافران به قتال و کارزار برخیزید تا خدا آنان را به دست شما عذاب کند و خوار گرداند و شما را بر آنها منصور و غالب نماید و دل‌های (پر درد و غم) گروهی اهل ایمان را (به فتح و ظفر بر کافران) شفا بخشد.) اعلام کرد که «دشمن به سیاست کورکورانه و بیهوده خود در انتقام و تخریب ادامه می‌دهد و از یک شکست به شکست دیگری منتقل می‌شود و به دنبال دستاوردهای پوچ و بیهوده می‌گردد تا کشتارهای خود را علیه ملت ما توجیه کند.» ابوعبیده تاکید کرد که «مجاهدان شیردل فلسطینی در همه محورهای نبرد در نوار غزه در حال دادن درسی فراموش نشدنی به اشغالگران صهیونیست هستند و از سرزمین و خانه و کاشانه خود دفاع می‌کنند.»

وی بیان کرد درحالی‌که دشمن صهیونیستی بازگرداندن اجساد برخی اسرای کشته‌شده در زیر آوار و منازل بمباران‌شده را یک دستاورد نظامی و اخلاقی با وجود تداوم نسل‌کشی علیه مردم فلسطین معرفی می‌کند، اما مجاهدان قسام در کمین آنها نشسته و طی دو هفته اخیر، ده‌ها عملیات را در جبالیا، رفح، بیت حانون و همه محورهای نبرد انجام داده‌اند. ابوعبیده اظهار کرد که تازه‌ترینِ این عملیات‌ها عصر شنبه (۵ اردیبهشت ماه) در شمال نوار غزه انجام شد و طی آن مجاهدان قسام یک تیم نظامی صهیونیستی را به داخل یکی از تونل‌ها در اردوگاه جبالیا کشانده و با آنها در داخل و دهانه تونل درگیر شدند.

سخنگوی نظامی حماس تاکید کرد که مجاهدان قسام از نقطه صفر با نظامیان صهیونیست درگیر شدند و با نارنجک و بمب به نیروی پشتیبانی که به مکان حادثه آمده بود، حمله کردند و پس از اینکه همه نیروها را کشته، زخمی و اسیر کردند و سلاح‌ها و تجهیزات آنها را به کنترل خود درآوردند و از مکان عملیات خارج شدند.محمد الماسری، استاد برنامه مطالعات رسانه در موسسه تحصیلات تکمیلی دوحه، درباره عملیات نظامی اسرائیل در این منطقه با الجزیره صحبت کرد. او با استناد به گزارشی در پولیتیکو گفت که ۷۰درصد از نیروهای جنگی حماس در نبرد غزه دست نخورده باقی مانده‌اند و حماس توانسته هزاران عضو جدید را جذب کند.

او گفت که این گزارش همچنین نشان می‌دهد که شبکه تونل گسترده حماس در زیر نوار غزه تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است. الماسری گفت که همچنین گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه حماس توانسته است بمب‌های منفجرنشده اسرائیل را تغییر کاربری دهد. بنابراین، این گروه فلسطینی دیگر مشکلی برای تامین تسلیحات ندارد.با این حال، به نظر می‌رسد عملیات قسام بازتاب‌های زیادی داشته است. از یکسو، «حاتم فلاحی»، کارشناس نظامی و سرهنگ سابق عراقی در گفت‌وگو با الجزیره تاکید کرد که عملیات کمین در اردوگاه جبالیا در شمال نوار غزه که ابوعبیده سخنگوی قسام از آن خبر داد، دارای سطح بالایی از برنامه‌ریزی استراتژیک و میدانی است که ارتش‌ها هم قادر به انجام آن نیستند.

وی تصریح کرد که کشتن، زخمی کردن و اسارت یک گروه کامل از نیروهای اسرائیلی بیانگر این است که سیستم فرماندهی و کنترل مقاومت «عالی و حرفه‌ای» است.وی گفت: «مبارزان بی‌درجه حماس، نظامیان و افسران درجه‌دار اسرائیلی را درهم شکستند.» از سوی دیگر، دفتر سیاسی جنبش انصار‌الله یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات گردان‌های قسام در جبالیا (اسارت نظامیان اسرائیلی) امت مسلمان را سربلند کرد. در این بیانیه آمده است: «این عملیات جهادی قهرمانانه را که گردان‌های قسام علیه دشمن صهیونیستی انجام داد، ستوده و تبریک می‌گوییم.» انصار‌الله افزود که شما با جهاد و قهرمانی خود امت را سربلند کردید و با صبر، ثابت‌قدمی و پیروزی‌های خود دنیا را شگفت زده کردید. این بیانیه می‌افزاید که این عملیات یکی از عملیات‌های قهرمانانه‌ای است که موجب وارد آوردن تلفات و خسارات سنگین به دشمن شد.