سه‌شنبه بزرگ ترامپ و بایدن

سه‌شنبه بزرگ به کام بایدن و ترامپ شد؛ اما این پیروزی‌ها بدون چالش به‌دست نیامد. هیلی در این روز در یک ایالت پیروز شد و یک لکه در پیروزی سراسر سفید نقشه انتخاباتی ترامپ ایجاد کرد و بایدن باید در جبهه دموکرات‌ها در دو عرصه انتخاباتی می‌جنگید: ابتدا با ترامپ و سپس با اردوگاهی به نام «عدم‌تعهدها»؛ کسانی که بایدن را متهم به عدم تعهد به فلسطینی‌ها می‌کنند و او را حامی سیاست‌های اسرائیل می‌خوانند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و دونالد جی.‌ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده از سه‌شنبه بزرگ سربلند بیرون آمدند و تعداد زیادی از هیات نمایندگان را در کالیفرنیا، تگزاس و فراتر از آن جمع کردند و حالا بیش از پیش تبدیل به نامزدهای اصلی احزاب خود شده‌اند.

به نظـــر می‌رسد که رقــــابت اصلی در نوامبر بین این دو پیرمرد باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از آسوشیتدپرس، رقیب اصلی ترامپ، نیکی هیلی، فرماندار سابق کارولینای جنوبی در ورمونت پیروز شد و ترامپ را از یک پیروزی خالص و صد درصدی محروم کرد. به‌رغم شکست ترامپ در ورمونت، نتایج انتخابات نشان داد که او به سرعت در حال پیشتازی در حزب جمهوری‌خواه است. رئیس‌جمهور سابق در سخنرانی خود در مارالاگو، خانه‌اش در پالم بیچِ فلوریدا، هیچ اشاره‌ای به نیکی هیلی نکرد، در عوض خواستار «وحدت» در حزب جمهوری‌خواه شد. وی اعلام کرد: «ما می‌خواهیم وحدت داشته باشیم و البته ما وحدت خواهیم داشت و خیلی سریع اتفاق می‌افتد.» نیکی هیلی در سخنرانی خود از وحدت چیزی نگفت. سخنگوی ستاد انتخاباتی او، اولیویا پرز-کوباس، بیانیه‌ای را منتشر کرد و گفت: «وحدت صرفا با ادعای اینکه «ما متحد هستیم» حاصل نمی‌شود. نگرانی عمیق درباره دونالد ترامپ وجود دارد.»

چه خبر از اردوگاه آبی‌ها؟

در سمت دموکرات‌ها، جو بایدن تمام ۱۵ایالتی را که رقابت‌های دموکرات‌ها را برگزار کردند، پیروز شد. وی همچنین رای نمایندگان آیووا را نیز به‌دست آورد. به گزارش آسوشیتدپرس، یکی از اشتباهات بایدن در ساموآی آمریکا رخ داد، یک قلمرو کوچک آمریکایی در اقیانوس آرام؛ جایی که او به یک تاجر کمتر شناخته‌شده به‌نام جیسون پالمر باخت. آسوشیتدپرس در ادامه گزارش داد: جو بایدن، اولین باخت خود را در رقابت نامزدی دموکرات‌ها تجربه کرد و سه‌شنبه شب در ساموآی آمریکا توسط جیسون پالمر، یک کارآفرین نسبتا ناشناخته فناوری از مریلند شکست خورد.

پالمر ممکن است تنها دموکراتی باشد که در آنجا کمپین تبلیغاتی انجام داده است و میزبان رویدادهای تالار شهر مجازی در قلمرو جزیره واقع در حدود ۲۵۰۰مایلی جنوب غربی هاوایی بوده است. ساکنان آن واجد شرایط رای دادن در انتخابات عمومی نیستند. پالمر چهار نماینده از شش نماینده دموکرات منطقه را برنده شد که به نسبت مجموع آرای نهایی به آنها تعلق می‌گیرد. بایدن دو نماینده باقی‌مانده را به‌دست آورد. دین فیلیپس، نماینده کنگره مینه‌سوتا، تنها دموکرات دیگری بود که در برگه‌های رای ظاهر شد؛ اما هیچ نماینده‌ای را به‌دست نیاورد. این اولین باری نیست که ساموآی آمریکا نتایج شگفت‌انگیزی را در گروه دموکرات‌های خود ارائه می‌کند. در سال۲۰۱۶، اکثریت اعضای گروه به جای هیلاری کلینتون یا برنی سندرز، رای عدم تعهد دادند.

آوار آرای عدم تعهد بر سر بایدن

جنبش مخالف موضع جو بایدن در قبال اسرائیل با رایِ «بی‌تعهد»، به‌رغم داشتن یک کمپین سازمان‌یافته و با بودجه کم، سهم قابل توجهی از آرا را در روز سه‌شنبه در مینه‌سوتا به خود اختصاص داد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، با شمارش بیش از ۹۵درصد آرا در اوایل روز چهارشنبه، رای «بی‌تعهد» از حمایت ۱۹درصدی برخوردار شد. تعداد رای‌های اعتراضی در مینه‌سوتا، بیش از ۴۵هزار برگه نشان می‌دهد که نارضایتی از موضع بایدن در قبال جنگ غزه فراتر از مسلمانان آمریکایی بوده و به مترقی‌ها و رای‌دهندگان جوان رسیده است. رقابت در این ایالت تنها یکی از چندین رقابت دموکرات‌ها در سراسر کشور در روز سه‌شنبه بزرگ بود که در آن رای‌دهندگان نشان دادند از رئیس‌جمهور ناراضی هستند.

در کارولینای شمالی، ۱۲درصد از رای‌دهندگان پس از شمارش ۹۵درصد آرا گزینه «بدون ترجیح» را انتخاب کرده بودند. در ماساچوست، این گزینه با شمارش ۸۰درصد آرا، به رقم ۹درصد رسید. هفته گذشته در میشیگان، بیش از ۱۰۱هزار نفر -۱۳ درصد از رای‌دهندگان- رای «بی‌تعهد» دادند و حداقل دو هیات نمایندگی را به‌دست آوردند. کمپین انتخاباتی بایدن که تلاش کرده اهمیت آرای گروه «بی‌تعهد» را کم‌اهمیت جلوه دهد، در اوایل روز چهارشنبه بیانیه‌ای درباره نتایج مینه‌سوتا منتشر کرد. لورن هیت، سخنگوی کمپین انتخاباتی گفت: «رئیس‌جمهور معتقد است شنیده شدن صدا و مشارکت شما در دموکراسی ما، برای آمریکایی بودن ما ضروری است. او به‌دنبال پایان دادن به خشونت و صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه است. او خستگی‌ناپذیر برای این هدف کار می‌کند.» کمپین لحظه آخری در مینه‌سوتا توسط ائتلافی از رای‌دهندگان مسلمان و دموکرات‌های مترقی که از جو بایدن به خاطر اتحادش با اسرائیل عصبانی هستند، تشکیل شد.

از اردگاه قرمزها چه خبر؟

به‌رغم تسلط بر رقابت‌های سه‌شنبه بزرگ، دونالد جی.ترامپ، رئیس‌جمهور سابق سخنرانی پیروزی کوتاهی درباره پیروزی و جشن و سرور داشت و بیشتر سخنانش مربوط به هشدارهایی بود که به بایدن نسبت می‌داد. او مدعی شد که آمریکا در صورت انتخاب مجدد بایدن، با سرنوشت شومی روبه‌رو خواهد شد. ترامپ گفت: «ما شاهد شکست‌های بزرگ کشورمان در سه سال گذشته بوده‌ایم و هیچ‌کس فکر نمی‌کرد چنین چیزی امکان‌پذیر باشد.»

ترامپ کارولینای جنوبی؛ پیروز فرمانداری

به گزارش آسوشیتدپرس، در انتخابات مقدماتی و درون‌حزبی فرمانداری در کارولینای شمالی، مارک رابینسون، دو رقیب خود را در روز سه‌شنبه شکست داد. پیروزی او ثابت کرد که سبک سرکش و همسو با ترامپ مورد علاقه محافظه‌کارانی است که خود را برای رقابتی که احتمالا گران‌ترین و رقابتامیزترین رقابت سراسری در کشور است، آماده می‌کنند. رابینسون همواره در برابر مخالفان خود، دیل فولول، خزانه‌دار ایالتی و بیل گراهام، «وکیل جراحات شخصی و مرگ‌های نادرست» برتری قابل توجهی داشت. اکنون او با جاش استین، دادستان کل ایالت دموکرات روبه‌رو خواهد شد که سیاست‌هایش منعکس‌کننده سیاست‌های فرماندار روی کوپر، دموکراتی است که محبوبیت زیادی دارد. جاش استین توانست با ۵۷درصد آرا پیروز انتخابات درون حزبی شود. او مورد حمایت روی کوپر بود. او چهار رقیب در این راه داشت و یکی از آنها مایکل مورگان، قاضی سابق دیوان عالی کارولینای شمالی بوده است.

آمار و ارقام هیات نمایندگان به ما چه می‌گویند؟

پس از پیروزی ترامپ در انتخابات سه‌شنبه بزرگ، وی توانسته است تاکنون ۱۰۵۰نمایندگی را به‌دست آورد. برای جمهوری‌خواهان کسب ۱۲۵۰هیات نمایندگی کفایت می‌کند تا فرد پیروز، نامزد نهایی جمهوری‌خواهان شود. به نظر می‌رسد ترامپ بتواند تا هفته بعد، ۱۲۵۰هیات نمایندگی را از آن خود کند. نیکی هیلی، رقیب ترامپ هم تاکنون تنها ۹۲هیات نمایندگی به‌دست آورده است. در جبهه دموکرات‌ها نیز فرد پیروز نیاز به کسب رای ۱۹۶۰هیات نمایندگی دارد. بایدن تاکنون توانسته است ۱۵۴۸نمایندگی را به‌دست آورد. جنبش بدون تعهدها نیز توانسته‌اند ۸هیات نمایندگی را به‌دست آورند.


نیکی هیلی کناره گیری کرد

دنیای‌اقتصاد: نیکی هیلی فرماندار سابق کارولینای جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که از رقابت‌های ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان خارج می‌شود و مسیر را برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق هموار می‌کند. هیلی به‌عنوان تنها رقیب دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مبارزات انتخاباتی مقدماتی ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان ظاهر شده بود. با کناره‌گیری هیلی، دیگر مسیر برای ترامپ هموار شده است. واشنگتن‌پست هم در لحظات آخر تنظیم گزارش، اعلام کرد هیلی کارزار انتخاباتی خود را تعلیق کرده است. به گفته منابع آگاه، با این حال هیلی گفته است که ترامپ را تایید نخواهد کرد.