رئیس‌جمهوری روسیه ادامه داد، اشتراک تسلیحات مدرن در سه‌گانه هسته‌ای روسیه در سال ۲۰۲۱ به ۸۸ درصد رسیده است. روسیه از شرکای جهانی برای بررسی ثبات استراتژیک دعوت کرده است. وی همچنین به نقش روسیه در کاهش تنش‌ها در سوریه، لیبی و قره‌باغ اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه سخنرانی سالانه‌اش در پارلمان این کشور همچنین گفت که مسکو به‌زودی محدودیت‌های کرونایی را لغو می‌کند و  در‌های کشورش را به‌روی میلیون‌ها توریست باز‌می‌کند: توریست‌ها می‌توانند ویزای الکترونیک بگیرند و دیگر نیازی به یکسری کارهای اداری نیست و ظرف چهار روز این ویزا صادر می‌شود.

وی همچنین گفت: روسیه به‌دنبال روابط دوستانه با تمامی کشورهاست و ما نسبت به اتهامات بی‌پایه و اساس خویشتنداری می‌کنیم و  اغلب تمایل نداریم تا اقدامات غیر‌دوستانه داشته باشیم. ما به دنبال روابط خوب با تمامی کشورهای جامعه بین‌الملل هستیم. رئیس‌جمهوری روسیه ادامه داد: اقدامات غیر‌دوستانه در قبال روسیه متوقف نمی‌شود. در چنین شرایطی ما باید خویشتنداری کنیم و فروتن باشیم. روسیه می‌خواهد با تمامی کشورها روابط خوبی داشته باشد اما نباید این رویکرد را مصداق ضعف دانست. پوتین افزود: شرکای غربی به عمد پیشنهادهای متعدد روسیه را در گفت‌وگو در زمینه اطلاعات امنیتی و امنیت سایبری رد کرده‌اند. ما بارها این را پیشنهاد کرده‌ایم.

سخنرانی پوتین در شرایطی ابراز شد که ده‌ها هزار نفر از مخالفان پوتین در حضور سنگین نیروهای پلیس به خیابان‌ها ریختند. در مسکو برخی در خیابان منتهی به کرملین جمع شدند و شعار دادند که پوتین گم شود و عده‌ای نیز شعار مرگ بر سزار دادند.  سخنرانی پوتین در پارلمان و حضور مخالفانش در خیابان می‌تواند یک عکس قابل‌توجه از شرایط امروزین روسیه باشد: یک رهبر که با داشتن منابع عظیم و دستگاه‌های اطلاعاتی که از دست مخالفان خود آسایش ندارد و در شرایط ناامیدکننده‌ای به‌سر می‌برد.

پوتین هرچند در سخنرانی سالانه‌اش از موفقیت‌هایش در تولید واکسن و مهار بیماری در این کشور سخن گفت اما ناتوانی وی در پاسخ سریع به این ویروس موجب افت محبوبیت او شد. البته او هنوز از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار است ‌اما نسبت به سابق نرخ محبوبیتش کاهش داشته است. رهبر روسیه از این سخنرانی استفاده کرد و از یک چشم‌انداز جدید سخن گفت و وعده یارانه‌های جدید اقتصادی داد اما از حقوق سیاسی سخنی نگفت.

او اخیرا از یک تاکتیک آزمون‌شده که قبلا پاسخ مناسبی از آن گرفته است، استفاده کرد: شعله‌ور کردن آتش ملی‌گرایان. او دستور حضور سنگین نیروی عظیم نظامی در مرز با اوکراین را صادر کرد و با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که هفته گذشته دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مسکو اعمال کرد، مچ در مچ شد. البته اخیرا خبر رسیده است که روسیه دستور به بازگشت بخشی از نیروهای نظامی از لب مرز داده است. وزیر دفاع روسیه با استناد به یک مانور نظامی که به پایان رسیده است، گفت که نیروها تا اول ماه مه از منطقه خارج می‌شوند. اما این طرح به‌گونه‌ای است که برخی از خودروهای زرهی در لب مرز باقی خواهند ماند. در حالی‌که حضور سنگین نیروهای نظامی روسیه زنگ‌خطر در اروپا را به‌صدا درآورده و یک بن‌بست نظامی ایجاد کرده بود اما حالا با کاهش نیروهای این کشور در مرز با اوکراین تا حدی از تنش‌ها کاسته شده‌است. این دستور یک روز پس از آن صادر شد که ولادیمیر پوتین، در سخنرانی سالانه کشورش، لیستی از شکایات علیه ملت‌های غربی را تهیه کرد و نسبت به تحریم‌های جدید هشدار داد.

با این حال سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در حالی از عقب‌نشینی همه سربازان «موقتا مستقر‌شده کشورش» از مرز با اوکراین خبر داد که کی‌یف شاهد انتقال دائمی برخی از این نیروها به این منطقه بوده است. سرگئی شویگو طی بازدید از پیش اعلام‌نشده خود از سربازان خط‌مقدم در این منطقه گفت: من معتقدم که اهداف این مهار برق‌آسا کاملا برآورده شده‌اند.

روسیه استقرار سربازانش در مرز با اوکراین را که طبق برآورد کی‌یف ۱۲۰ هزار نفر بوده است‌، هم به عنوان یک مانور نظامی و هم پاسخی به مانورهای گسترده و مداوم ناتو در دیگر نقاط اروپا خوانده است.

این مطلب برایم مفید است
242 نفر این پست را پسندیده اند