آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • ورود به تخلفات قطعه‌سازان

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که اوضاع تولید در صنایع خودرو و قطعه کشور چندان رو‌به‌راه نیست و واحدهای تولیدی به سختی و زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند، بازداشت‌ها و بازجویی‌ها از «خودروسازی» به «قطعه‌سازی» نیز رسیده است.
 • چالش حذف پژو ۴۰۵

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که شرکت خودروسازی سایپا برنامه خود را به‌طور مشخص برای خروج پراید از خطوط تولید و محصولات جایگزین اعلام کرده، شرکت رقیب سایپا هنوز از برنامه خود برای حذف پژو ۴۰۵ خبری نداده است.
 • بی‌قراری فیات برای ادغام با پژو

  دنیای اقتصاد: جان الکام، مالک خودروسازی فیات-کرایسلر و میلیاردر مشهور ایتالیایی می‌گوید که این خودروساز آماده است تا فرصت‌های ناب ادغام با گروه خودروسازی پژو-سیتروئن در فرانسه را به بهترین نحو مورد استفاده قرار دهد. قرار است این دو خودروساز در ماه‌های آتی برای ادغام با یکدیگر توافق کنند و بر این اساس چهارمین غول خودروسازی در جهان متولد می‌شود که هریک از طرف‌ها، ۵۰ درصد از سهام آن را در مالکیت خود خواهند داشت. الکام در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این توافق قطعی است، گفت: «ممکن است زمان زیادی از هنگام اعلام توافق تا عملیاتی شدن آن طول بکشد.» پیش‌تر یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته بود گروه خودروسازی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر توافق کرده‌اند که در ابتدای ماه دسامبر توافق نهایی برای ادغام را به امضا برسانند. این ادغام با هدف سازگاری بیشتر و آمادگی برای پیامدهای توسعه چشمگیر فناوری‌های جدید خودروسازی و هزینه‌های آن و همچنین کاهش تقاضای جهانی انجام خواهد شد.
 • خداحافظی ۱۱۰۰ مدیر با دایملر

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی دایملر آلمان بنا دارد تا ۱۱۰۰ جایگاه مدیریتی خود، برابر با ۱۰ درصد از این مشاغل در سرتاسر جهان را حذف کند. این تعدیل‌ها در راستای برنامه کاهش هزینه‌های دایملر و توسط اولا کالنیوس، مدیرعامل جدید این خودروساز اجرایی خواهد شد. قرار است پیشنهادهای بازخرید این افراد در جلسه‌ای با اتحادیه‌های کارگری دایملر درمیان گذاشته شوند. دایملر در نامه‌ای خطاب به اتحادیه کارگری که به رویت بلومبرگ رسید، تاکید کرده است که این افراد باید با شرایط مناسب بازخرید شوند و البته این کار به‌طور داوطلبانه باید صورت بگیرد. دلیل اصلی این اقدام هم نیاز برای انجام اقدامات هدف‌دار برای بهبود شرایط مالی دایملر در عصر تحول خودروسازی اعلام شده است و این شرکت قصد دارد با این کاهش هزینه‌ها، منابع بیشتری را برای سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه خودروهای برقی و پاک فراهم کند. دایملر توافقی را با اتحادیه کارگری به امضا رسانده است که بنابر آن نمی‌تواند تا سال ۲۰۳۰ پرسنل خود را با زور تعدیل کند.
 • فراخوان ابرخودروی مرسدس‌بنز

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی مرسدس‌بنز در استرالیا فراخوانی را برای مدل‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از ابرخودروی جی‌تی‌اس اعلام کرده است. دلیل این فراخوان هم نگرانی از نقص بالقوه در گیربکس اعلام شده است.این خودروساز در بیانیه خود اعلام کرد: «ممکن است در این خودروها اتصال میل گاردان به موتور یا گیربکس استاندارد نباشد. این امر می‌تواند موجب ایجاد صدای غیرمعمول، عدم عملکرد صحیح گیربکس یا در برخی موارد، قطع ارتباط بین موتور و گیربکس شود.» مرسدس‌بنز اعلام کرد عملکرد معیوب گیربکس یا قطع ارتباط بین موتور و گیربکس خطر بروز تصادف یا آسیب به سرنشینان خودرو و دیگر کاربران جاده را افزایش می‌دهد.به‌طور کلی ۹۲ دستگاه خودرو مشمول این فراخوان می‌شوند که از ۳ اکتبر ۲۰۱۵ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶ به فروش رسیده‌اند. به مالکان مدل‌های «جی‌تی‌اس ای‌ام‌جی» مزبور توصیه شده تا برای بازبینی و تعمیر رایگان خودروی خود، به نمایندگی‌های مرسدس‌بنز مراجعه کنند.
 • وزارت کشور خواستار تعیین تکلیف ۲۲۷ خودرو در گمرک خرمشهر شد

  فارس: وزارت کشور خواستار تعیین تکلیف ۲۲۷ خودرو در گمرک خرمشهر شد که تعدادی از این خودروها به سفارش آمریکا بوده و مابقی نیز حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی دارند.براین اساس گفته می‌شود تعدادی از این خودروها سفارش آمریکا بوده و مابقی نیز حجم موتور آنها بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است که واردات آن به کشور براساس مصوبه هیات وزیران ممنوع شده است.در این نامه آمده است که در مجموع ۲۲۷ خودرو در گمرک خرمشهر متوقف شده است که از این تعداد ۷۳ خودرو سفارش آمریکا و ۱۵۴ خودرو بالای ۲۵۰۰ سی سی بوده که سفارش آن کشور نیست.همچنین اکثر آنها متعلق به افراد حقیقی است و قبل از تاریخ مصوبات سال‌های ۹۵ و ۹۶ وارد شده‌اند. در این نامه همچنین تاکید شده که مکاتبات و جلسات متعددی برای رفع مشکل انجام شده لیکن تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.در ادامه اینکه اعتراضاتی از سوی صاحبان این خودروها اخیرا در خرمشهر انجام شده و درخواست تعیین تکلیف سریع‌تر اموال خود را دارند.در نامه تاکید شده که همچنین شرایط نگهداری این خودروها مناسب نیست و هزینه انبارداری نیز به آنها تعلق می‌گیرد.
 • شیوه جدید کلاهبرداری از فروشندگان خودرو

  روابط عمومی قوه‌قضائیه: مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از شناسایی شیوه‌ای جدید در رابطه با کلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو خبر داد. ساوری افزود: در ماه‌های اخیر کلاهبرداری با شگرد اخاذی از فروشندگان خودرو گزارش شده که در این شگرد تیمی دو یا سه نفره از کلاهبرداران ابتدا با مراجعه به فروشنده یا فروشندگان خودرو اظهار می‌کند که حاضر است خودرو فرد فروشنده را با قیمت بالاتر به یکی از اقوام خود بفروشد و در ازای آن مبلغ مازاد بر نظر فروشنده باید به وی تعلق گیرد.

بیشتر