آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • باشگاه بهترین‌ها و بدترین‌های خودرو

  دنیای اقتصاد: بنابر نظرسنجی‌هایی که توسط سه موسسه معتبر آمریکایی از میزان رضایت‌مندی مشتریان نسبت به برند خودروها در سال ۲۰۱۹ انجام شده است، ژاپنی‌ها از دیگر رقبای خود سبقت گرفته‌اند و در جایگاه اول تا سوم برترین برندهای خودرویی، حداقل یک برند ژاپنی به‌چشم می‌خورد. براساس این رده‌بندی برندهای لکسوس، ولوو، سوبارو، لینکلن، آئودی، هوندا و تویوتا در رتبه‌های برتر جدول بیست‌تایی قرار دارند و البته برند معتبر نیسان ژاپن همه را شوکه کرد و در قعر این رده‌بندی جای گرفته است. به‌گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، چندسالی می‌شود که برخی از موسسات تحقیقاتی گزارش‌هایی را از میزان رضایت‌مندی مالکان خودروهای مختلف منتشر می‌کنند، با این حال رده‌بندی بهترین برند‌های خودرو امری بسیار دشوار است چراکه تا حد زیادی وابسته به سلایق خریداران است و البته طیف وسیعی از معیارها برای سنجش در این زمینه وجود دارند و از همین‌رو ممکن است فردی برای امتیاز به خودروی خود تنها به گزینه‌های ایمنی و اطمینان‌پذیری توجه کند و فرد دیگری امکانات، کیفیت و نحوه انجام خدمات پس از فروش را مدنظر قرار دهد. از همین‌رو سایت تخصصی «اتوماتیو نیوز» تلاش کرده است تا با استفاده از منابع تحقیقاتی معتبری نظیر «شاخص رضایت‌مندی مشتریان آمریکایی»، گزارش موسسه «جی‌دی‌پاور» و «گزارش مشتریان» رده‌بندی را بین ۲۰ برند خودرویی در ایالات‌متحده انجام دهد.
 • تعیین‌تکلیف شرکت‌های حلقوی پیش از خصوصی‌سازی

  دنیای‌اقتصاد: با اینکه شورای نگهبان با واگذاری سهام دولت در دو خودروسازی بزرگ کشور مخالفت کرده اما وزیر صمت چهارشنبه گذشته درحاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد همچنان به‌دنبال خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز است. وی در ادامه از تشکیل کمیته‌ای در این زمینه برای تسریع واگذاری سهام خبر داد. حال در شرایطی که پرونده واگذاری اندک سهام دولت در دو خودروساز کشور در مجلس بسته شده اما دولت همچنان پیگیر این موضوع است. در این زمینه برخی کارشناسان پیگیری دولت برای فروش سهامش در خودروسازی را به تامین کسری بودجه ربط می‌دهند و برخی دیگر به وعده حسن روحانی برای خصوصی‌سازی صنعت خودرو کشور اشاره دارند.
 • توافق کارگران و جنرال‌موتورز

  دنیای‌اقتصاد: اتحادیه «کارگران متحد خودروسازی» به‌تازگی اعلام کرد که شرکت خودروسازی فورد‌موتور مقصد بعدی آن برای مذاکره در رابطه با حق و حقوق کارگران خواهد بود. این در حالی است که این اتحادیه کارگری به‌تازگی و پس از روزها اعتراض و اعتصاب کارگران جنرال‌موتورز توانست برای عقد قراردادهای جدید برای آنها با این غول خودروساز به توافق دست یابد. براساس این خبر، ۵۷ درصد از کارگران جنرال‌موتورز توافق جدید را تایید کردند تا اعتصاب ۴۰ روزه آنها که در نوع خود از دهه ۷۰ میلادی طولانی‌ترین اعتصاب در حوزه خودروسازی بوده است پایان یابد. مری بارا، رئیس جنرال‌موتورز در بیانیه‌ای پیرامون توافق حاصل‌شده گفت: «توافق جدید سهم مهم کارگران را در موفقیت روزافزون شرکت جی‌ام به رسمیت می‌شناسد و همزمان یک بسته کمک‌رسان، افزایش دستمزد‌ها و سرمایه‌گذاری برای ساخت کارخانه‌های جدید را شامل می‌شود.» قرار است اتحادیه کارگران متحد خودروسازی و مقامات شرکت فورد نیز از روز دوشنبه مذاکرات را آغاز کنند.
 • بازگشت جگوار به سودآوری

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی جگوار-لندروور در سه‌ماه سوم سال جاری با افزایش درآمد و سود‌آوری مواجه شده است. بر این اساس سود پیش از مالیات خودروساز بریتانیایی در این مدت به ۱۵۶ میلیون پوند برابر با ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است. درآمدها نیز با رشد ۸ درصدی به ۶ میلیارد پوند رسید. آمارها حاکی از آن است که تقاضا برای محصولات جگوار-لندروور در چین، بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان در حال تثبیت است. در ماه‌های گذشته این شرکت با مشکلاتی نظیر فضای ابهام ناشی از برگزیت و کاهش کیفیت محصولات و ناهماهنگی در شبکه پخش در چین مواجه شده بود. در اروپا نیز جگوار بنا دارد پس از خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا و در جهت به حداقل رساندن ضررهای مالی ناشی از شوک برگزیت، تا یک هفته کارخانه‌های خود در بریتانیا را تعطیل کند. این خودروساز بریتانیایی همچنین بنا دارد در راستای کاهش هزینه‌ها، هزاران نفر از کارکنانش را تعدیل کند. شرکت هندی تاتاموتورز، در سال ۲۰۰۸ جگوار-لندروور را از شرکت فورد آمریکا خریداری کرد.
 • فراخوان ۴۰۰ هزار سوبارو در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت سوبارو بیش از ۴۰۰ هزار دستگاه از خودروهای خود را در آمریکا فراخوان می‌دهد. فراخوان نخست خودروهای ایمپرزا مدل ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ و نیز کراس‌ترک ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را شامل می‌شود. دلیل این فراخوان تداوم ورود توان به موتور خودروها حتی پس از خاموش شدن اعلام شده است که می‌تواند موجب سوختن فیوزها شود. اما دومین فراخوان که به گفته سوبارو، ایمپرزا ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ و کراس‌ترک ۲۰۱۸ را هدف قرار می‌دهد، جدا شدن لوله‌های تهویه محفظه میل‌لنگ در موتور است که می‌تواند موجب ورود آشغال و گرد و خاک به داخل موتور خودرو و در نهایت خاموشی و سوانح رانندگی محتمل شود. با این حال تا به امروز ازسوی هیچ‌یک از مالکان این خودروها گزارشی مبنی‌بر سوانح رانندگی ناشی از این مشکلات به دست سوبارو نرسیده است. مالکان این خودروها می‌توانند از ۱۳ دسامبر به نمایندگی‌های سوبارو در سراسر ایالات‌متحده مراجعه کنند. در صورت وجود نقص فنی در قطعات خودرو، سوبارو آنها را رایگان تعویض می‌کند.
 • تولید سواری دیزل را ممنوع نکنید

  ایسنا: درحالی‌که سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌دنبال ممنوع کردن تولید سواری دیزل از طریق هیات وزیران است، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم این سازمان می‌گوید وزارت صنعت از ما خواسته است که به جای ممنوع کردن تولید سواری‌های دیزل، مصوبات قبلی در این زمینه را لغو کنیم. محمد مهدی میرزایی قمی با بیان اینکه آخرین مصوبه مربوط به تولید سواری دیزل به سال ۹۴ برمی‌گردد و هیات وزیران تولید آن را مشروط به نصب فیلتر دوده کرده است، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست با توجه به درخواست شرکت ایران خودرو مبنی بر تولید سواری دیزل بررسی‌هایی انجام داد و به این نتیجه رسید که در حال حاضر دنیا به سمت توقف تولید سواری دیزل رفته است.
 • خودروهای وارداتی را نمی‌توان جایگزین محصولات بازنشسته کرد

  ایسنا: به گفته یک کارشناس صنعت خودرو، با توجه به اینکه راز ماندگاری شرکت‌های خودروسازی تنوع محصولات است؛ بنابراین باید بتوانیم براساس طراحی روز دنیا پاسخگوی نیازها باشیم یا از طریق مشارکت با شرکت‌های صاحب برند و مونتاژ خودرو در سرزمین مادری، به رفع نیاز بازار اقدام کنیم. در مدت اخیر بحث توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ زیاد مطرح شده است. دست آخر نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه اصلاح ساختار و ساماندهی صنعت خودرو یکی از برنامه‌های جدی وزارت صمت است، از توقف تولید چهار خودرو (سه مدل پراید و پژو ۴۰۵ glx) در سال ۹۸ و همچنین سال ۹۹ خبر داد. در این رابطه حسن کریمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: اصولا راز ماندگاری شرکت‌های بزرگ خودروسازی در بازارِ رقابت، ارائه طرح‌ها و مدل‌های متنوع و به روز خودروهای تولیدی به بازار است. بنابراین اصرار بر تولید یک مدل خودرو آن هم در یک بازه زمانی ۲۰ ساله تقریبا در سایر کشورهای دنیا بی‌سابقه است. صنعت خودرو ایران در طول عمر تقریبا ۴۰ ساله پس از انقلاب خود همواره با شرایطی مواجه بوده که شبیه این شرایط را کمتر صنعتی در دنیا توانسته تحمل کند. وی افزود: کشورهای دنیا عموما نیاز بازار خود به خودرو را از دو طریق تامین می‌کنند.

بیشتر