آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۳۸

 • شناسایی گلوگاه‌های فساد در «خودرو»

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از خودروسازی کشور، مراحل نهایی خود را برای قرائت در صحن علنی طی می‌کند، گزارشی که گفته می‌شود این بار تخلفات و ناکارآمدی‌های مشخص شده در آن، با جدیت بیشتری از سوی نهادهای مربوطه پیگیری خواهد شد.
 • مراحل خداحافظی با پراید

  دنیای اقتصاد: سه ماه تا آغاز اجرای استانداردهای ۸۵گانه باقی است؛ این در شرایطی است که خودروسازان به منظور هماهنگی با استانداردهای مصوب، خروج برخی از مدل‌های تولیدی را در دستور کار قرار داده‌اند. آن‌طور که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیرا عنوان کرده قرار است تا پایان امسال یک مدل پراید و یک مدل پژو ۴۰۵ از خط تولید خارج شوند.
 • تسلا با ارزش‌ترین خودروساز آمریکا

  دنیای اقتصاد: ارزش سهام شرکت تسلا روز پنج‌شنبه با افزایش ۱۷ درصدی، وال‌استریت را غافلگیر کرد. این روند صعودی پس از آن حاصل شد که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا از افزایش سودآوری این شرکت در سه‌ماهه سوم سال‌جاری خبر داد؛ اگرچه هنوز چشم‌انداز روشنی نسبت به عملکرد بلند‌مدت تسلا وجود ندارد. در روز پنج‌شنبه مبادلات برای تسلا به ۲۹۸ دلار در هر سهم رسید و از این‌رو ارزش بازار سرمایه این شرکت با ثبت رکورد ۵۳ میلیارد دلاری و با سبقت از جنرال‌موتورز ۵۱ میلیارد دلاری، لقب با ارزش‌ترین خودروساز ایالات‌متحده را به خود اختصاص داد. اگرچه پیش از این‌ نیز تسلا عنوان باارزش‌ترین خودروساز در آمریکا را در اختیار داشته است اما در مدت اخیر جنرال‌موتورز توانسته بود بالاتر از تسلا قرار بگیرد. به‌نظر می‌رسد تداوم اعتصابات کارگری در کارخانه‌های جی‌ام نیز در بازگشت تسلا به رتبه نخست موثر بوده است. افزایش سوددهی فصلی این خودروساز به‌دلیل رشد بهره‌وری و کاهش هزینه‌های آن حاصل شده است.
 • عقب‌نشینی نیسان از اروپا

  دنیای اقتصاد: درحالی که نیسان فروش قابل‌توجه محصولاتش در اروپا را تجربه می‌کند، این خودروساز ژاپنی در حال بررسی گزینه تعطیلی و فروش دو کارخانه خود در این منطقه است. منابع آگاه در این‌باره به رویترز گفته‌اند نیسان که در ماه مارس اعلام کرده بود به‌دنبال توقف فروش برند اینفینیتی در اروپای‌غربی است، اکنون تمایل خریداران احتمالی را برای فروش دو کارخانه خود در بریتانیا و اسپانیا بررسی می‌کند. گفته می‌شود کاهش تکان‌دهنده فروش محصولات نیسان در اروپا، عامل اصلی بررسی این گزینه توسط مقامات خودروساز ژاپنی است. اگرچه تاکنون هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نشده است، اما منابع آگاه می‌گویند که خریداران احتمالی می‌توانند خودروسازان چینی باشند. عقب‌نشینی نیسان از اروپا می‌تواند نشان‌دهنده گستره وسیع اقداماتی باشد که نیسان از چند ماه گذشته برای کاهش هزینه‌های خود کلید زده است. شرکت خودروسازی نیسان که از متحدان قدیمی رنو فرانسه است، از نوامبر سال ۲۰۱۸ و درپی بازداشت کارلوس گوسن، مدیرعامل پیشین به اتهام فساد مالی، یک دوره بحرانی را تجربه می‌کند.
 • سقوط ۵۷ درصدی درآمد فورد

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فوردموتور به‌تازگی از سقوط ۵۷ درصدی درآمد خالص خود طی سه‌ماه سوم سال ۲۰۱۹ خبر داد. از همین‌رو، خودروساز آمریکایی چشم‌انداز سوددهی سال‌جاری را کاهش داده است. گفته می‌شود عواملی نظیر هزینه گارانتی محصولات، کاهش چشمگیر فروش در بازار چین و همچنین بسته‌های تشویقی در کاهش درآمد فصلی فورد موثر بوده‌اند. تیم استون، افسر ارشد مالی فورد باتوجه به عملکرد این خودروساز تا به اینجای سال، تخمین زده است که درآمدهای خالص پیش از مالیات و بهره از پیش‌بینی اولیه ۷ تا ۵/ ۷ میلیارد دلاری به ۵/ ۶ تا ۷ میلیارد دلار در ۲۰۱۹ کاهش یابد. از همین‌رو این آمار نسبت به درآمد ۷ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸، کاهش قابل‌توجه را در سال‌جاری نشان می‌دهد. استون البته نسبت به بهبود عملکرد‌های مالی فورد طی ماه‌های آتی ابراز امیدواری کرده است. عامل اصلی این کاهش‌ درآمد البته هزینه هنگفت یک میلیارد دلاری فورد برای بازسازی عملکرد خود در سطح جهان بوده است.
 • اما و اگرهای خصوصی‌سازی صنعت خودرو

  دنیای اقتصاد: بحث خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز از سوی وزارت صمت به‌عنوان سیاست گذار کلان خودرو به‌صورت جدی پیگیری می‌شود. آن طور که رضا رحمانی گفته وزارتخانه تحت مدیریتش برنامه‌ای سه مرحله‌ای برای واگذاری بقیه سهام دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور در دستور کار دارد که مرحله پایانی واگذاری تمامی سهام دولت در دو شرکت خودروساز است. البته کارشناسان درباره نحوه خروج دولت از خودروسازی نظرات گوناگونی دارند. احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در این ارتباط به «ایرنا» گفت: به تجربه ثابت شده که دولت بنگاهدار خوبی نیست و اگر خواهان رشد خودروسازی هستیم باید خصوصی‌سازی واقعی در آن انجام شود.وی با تاکید بر اینکه با واگذاری اندک سهام باقی مانده دو خودروساز بزرگ کشور موافقم، یادآور شد: شاهدیم هرچند دولت کمتر از ۲۰ درصد در ایران خودرو و سایپا سهم دارد، اما در انتخاب مدیران عامل آنها دخالت کرده و آنها از سوی وزارت صنعت یا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) انتخاب می‌شود.
 • تعمیق ساخت داخل قطعات در گرو تامین سرمایه

  ایرنا: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، موفقیت برگزاری میزهای تعمیق ساخت داخل قطعات خودرویی را مشروط به تامین سرمایه لازم و پرداخت شدن بسته‌های تشویقی قطعه‌سازان می‌داند.مازیار بیگلو افزود: این روزها قطعه‌سازان با دو مشکل اصلی کمبود نقدینگی و مواد اولیه روبه‌رو هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر