آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • حذف پرتیراژها همزمان با داخلی‌سازی قطعات

  دنیای اقتصاد: خروج خودروهای پرتیراژ پراید و پژو ۴۰۵ در شرایطی در دستور کار دو خودروساز بزرگ کشور قرار گرفته است که وزارت صمت در نهضت ساخت داخل به دنبال افزایش عمق داخلی‌سازی قطعات این خودروها است.
 • نقش «ایران» در کاهش فروش جهانی رنو

  دنیای اقتصاد: فروش جهانی رنو در فصل سوم سال ۲۰۱۹ میلادی و در مقایسه با بازه زمانی مشابه ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرد، کاهشی که بخشی از آن به خروج این خودروساز فرانسوی از بازار ایران مربوط می‌شود. بنابر آمارهای منتشره، فروش جهانی رنو در بازه زمانی سه ماهه موردنظر، با کاهش ۴/ ۴ درصدی مواجه شده است. رنو در فصل سوم ۲۰۱۹ میلادی، ۸۵۲ هزار و ۱۹۸ دستگاه محصول در بازارهای مختلف دنیا فروش داشته است. آمار دیگر در مورد رنو، به درآمد فروش این شرکت در بازه زمانی موردنظر مربوط می‌شود، آماری که از کاهش ۶/ ۱ درصدی نسبت به فصل سوم ۲۰۱۸ حکایت دارد. این خودروساز فرانسوی در سه ماه سوم امسال، به درآمد ۲۹/ ۱۱ میلیارد یورویی دست یافته است.
 • بی‌ام‌و ترامپ را تهدید کرد

  دنیای اقتصاد: شرکت بی‌ام‌و خطاب به نمایندگان تجاری دولت آمریکا از جمله رابرت لایتهایزر هشدار داده است که تشدید جنگ تجاری واشنگتن و پکن می‌تواند مشاغل کارخانه این خودروساز آلمانی را در ایالت کارولینای جنوبی با خطر مواجه سازد. بنابر گفته الیور زیپس، مدیرعامل بی‌ام‌و، وضع موانع تجاری می‌تواند توانایی بزرگترین کارخانه بی‌ام‌و واقع در کارولینای‌جنوبی آمریکا را برای صادرات ۷۰ درصد از محصولاتش در سرتاسر جهان مختل کند. زیپس که در کنفرانس خودروسازان در شهر اشتوتگارت صحبت می‌کرد، گفت: «اگر اعمال این موانع تشدید شود، همه ما بازنده خواهیم بود. من احساس می‌کنم که آنها (دولت آمریکا) به دقت به صحبت‌های من گوش می‌دهند چراکه تولید این مدل‌های صادراتی مشاغل زیادی را در آمریکا ایجاد کرده است.» وی به دولت ترامپ گوشزد کرد که کارخانه اسپارتانبورگ واقع در ایالت کارولینای جنوبی تاکنون ظرفیت تولید محصولات صادراتی خود را نکاسته است اما هرگونه وضع موانع تجاری جدید می‌تواند این شرایط را تغییر دهد.
 • تاثیر تعرفه‌ها بر خودروسازی ژاپن

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که ممکن است تاثیر جنگ تجاری واشنگتن و پکن محدود به صنایع خودروسازی این دو کشور به‌نظر برسد، اما بنابر جدیدترین گزارش روزنامه ژاپن‌تایمز، خودروسازی ژاپن نیز تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین را احساس کرده است. بر این اساس، تجارت خودرو و قطعات آن با سهم ۶۰ درصدی از کل تجارت سالانه این کشور متاثر از این جنگ تجاری است حتی به‌رغم آنکه توکیو و واشنگتن به تازگی به یک توافق تجاری جدید دست یافته‌اند. منابع آگاه در این‌باره می‌گویند که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خودروساز ژاپن در راستای کاهش اثرات مخرب جنگ تجاری آمریکا و چین، کارخانه‌های خود را به جنوب‌شرقی آسیا و مکزیک انتقال یا تولیدات داخلی را در یکی از این دو کشور افزایش داده‌اند. خودروسازان ژاپنی دارای شبکه‌ای از کارخانه‌ها در ایالات‌متحده هستند که همین امر کمک می‌کند تا آنها از این مهلکه تجاری جان سالم در ببرند. در اواخر ماه سپتامبر دو کشور توافق کردند تا در ازای کاهش تعرفه‌های ژاپن بر محصولات کشاورزی آمریکا، اعمال تعرفه بر خودروهای ژاپنی نیز لغو شود.
 • حامیان ترامپ در جنگ خودرویی با کالیفرنیا

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد جنگ دونالد ترامپ با نیمی از ایالات آمریکا به رهبری کالیفرنیا بر سر لغو مقررات کاهش آلاینده‌‌های کربنی خودروها تمامی ندارد و هر بار دسته‌ای از خودروسازان یکی از این دو گروه را حمایت می‌کنند. حالا جنرال موتورز، تویوتا، هیوندای و فیات‌-کرایسلر جدیدترین خودروسازانی هستند که به صف حامیان دونالد ترامپ پیوسته‌اند. دولت ترامپ به‌تازگی اعلام کرد که اختیار ایالت کالیفرنیا را برای وضع مقررات مربوط به آلایندگی کربنی خودروها لغو می‌کند و از همین رو کالیفرنیا نیز علیه دولت فدرال اقامه دعوی کرده است. در حال حاضر کالیفرنیا و چند ایالت دیگر که ۴۰ درصد از کل بازار خودروی آمریکا را دراختیار دارند، مقررات دولت اوباما را اجرا می‌کنند. طی دهه‌های گذشته، روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب این کشور به کالیفرنیا این اختیار را داده بودند تا خود مقررات و استانداردهای آلایندگی را وضع و اجرا کند. این درحالی است که پیش‌تر چند خودروساز مهم نظیر فولکس‌واگن و مرسدس‌بنز عنوان کرده بودند که با کالیفرنیا برای تداوم مقررات آلایندگی در این ایالت توافق کرده‌اند.
 • بازنشستگی پراید و ۴۰۵ کافی نیست

  ایسنا: به گفته عضو هیات‌علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، با توجه به همه محدودیت‌ها و جذابیت‌های ادامه تولید برخی محصولات، اکنون زمان آن رسیده که خودروسازان برای ادامه حیات این صنعت به تغییر پلت‌فرم‌ها روی آورده و بیش از آنکه حتی به فکر جایگزینی محصولات بیفتند، ساختارها را تغییر دهند و به فکر تغییرات بنیادین و خصوصی‌سازی واقعی باشند.ابوالفضل خلخالی اظهار کرد: هرچند شرایط و وضعیت خودروسازان با وجود تحریم‌ها، مسائل و مشکلات این صنعت، چندان مناسب نیست اما باید به سمت تغییر پلت‌فرم‌ها و جایگزینی محصولات جدید حرکت کرد. وی افزود: در حال‌حاضر زمینه‌ تحقق این امر نیز وجود دارد و اینطور نیست که قادر به تغییر و جایگزینی پلت‌فرم‌ها نباشیم؛ در هر دو شرکت خودروساز نیز برای این موضوع فکرهایی شده و جایگزین‌هایی در نظر گرفته‌اند.
 • دردسر مشتریان در تامین قطعات خودرو

  تسنیم: رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با بیان اینکه در بخش خودروهای اروپایی نمی‌توان تامین قطعات را به‌صورت مسافری انجام داد، گفت: امروز مهم‌ترین مشکل، تامین قطعات خودروهای اروپایی از جمله محصولات رنو در بازار است.
 • اخراج ۴۵۰ کارگر فورد در کانادا

  تسنیم: شرکت فورد آمریکا ۴۵۰ نیروی کار خود را در یک کارخانه در کانادا اخراج می‌کند. به گزارش رویترز، شرکت فورد موتور حدود ۴۵۰ شغل را در کارخانه مونتاژ اکویل در آنتاریو کاهش می‌دهد. این خودروساز شماره دو آمریکا تولید مدل‌های فورد فولکس و لینکلنMKT را متوقف می‌کند. این اقدام برای توقف تولید شاسی بلند‌های کوچک از آنجا ناشی می‌شود که این شرکت قصد دارد خط تولید کامیون و وانت بار‌ها را گسترش دهد و تولید خودروهای مسافربری را پایین بیاورد البته به جز خودرو‌های موستانگ. کلی فلکر، مدیر بخش تولید و ارتباطات فورد گفت: «ما ساخت فورد فوکوس را تا پایان نوامبر متوقف می‌کنیم. تولید لینکلن MKT هم در همین ماه متوقف شده است.» حدود ۴۱۰۰ کارگر در کارخانه اکویل کار می‌کنند. مذاکرات بین یونیفور، بزرگ‌ترین اتحادیه بخش خصوصی کانادا و فورد برای رسیدن به یک قرارداد مشترک در ۲۰۲۰ انجام می‌شود. دیوید توماس، رئیس این اتحادیه گفت: «خوشبختانه اطلاع یافته‌ایم که فورد سرمایه‌گذاری‌های جدیدی را در اکویل انجام می‌دهد که برای ما جای امیدواری دارد.»

بیشتر