آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۷۵

 • خودروسازی در یک‌سالگی تحریم

  دنیای‌اقتصاد: تحریم خودروسازی ایران ازسوی دولت ایالات‌متحده آمریکا، امروز یک ساله شد؛ تحریمی که اثرات سوء آن بر صنعت و بازار خودروی کشور قابل‌انکار نیست، اما به هر حال فرصت‌های جدید نیز در حوزه داخلی‌سازی و قیمت‌گذاری ایجاد کرد.
 • مخالفت با ورود تاکسی هیبرید

  دنیای اقتصاد: خروج خودروهای فرسوده همراه با توقف واردات و همچنین کاهش تولید خودرو در شرایطی هم‌اکنون متوقف مانده که به‌نظر می‌رسد دولت برنامه خاصی برای از سرگیری این طرح در کشور ندارد. اما تاکسی‌های فرسوده نیز که طبق برآوردی تعداد آنها به ۲۰۰ هزار دستگاه می‌رسد خود معضل دیگری است، چراکه تردد این میزان تاکسی در سطح شهری همچون تهران همراه با آلودگی‌های زیادی است.
 • پیش‌بینی از روند بازار جهانی خودرو

  دنیای اقتصاد: جف شوستر، رئیس بخش پیش‌بینی شرکت تحلیل و پیش‌بینی «ال ام سی» بر این باور است که بازار جهانی خودرو روند نزولی را درآینده نزدیک طی خواهد کرد. او می‌گوید: «ریسک‌های متعددی اکنون این صنعت را در سرتاسر جهان تهدید می‌کنند و در عین حال فضای تردید نیز قوت گرفته است.» وی پیش‌بینی می‌کند که بازارهای با ثبات خودرو در جهان نظیر آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و کره‌جنوبی طی دو تا هفت سال آتی منقبض خواهند شد که این امر به معنای وابستگی صنعت خودرو به فرصت بازارهای نوظهور خواهد بود.شوستر تاکید می‌کند که چنین حالتی می‌تواند بیش از پیش موجب توسعه بازارهای خودرو در کشورهایی مانند برزیل، ترکیه، هند، روسیه و چین شود. وی البته این نکته را یادآور می‌شود که اکنون بسیاری از همین بازارها نیز روندی نزولی را طی می‌کنند و این امر چشم‌انداز تیره‌ای را در بلندمدت برای صنعت خودرو ترسیم می‌کند. این کارشناس حوزه خودرو انتظار دارد که فروش خودرو در سال ۲۰۱۹ افت ۵/ ۲ درصدی را تجربه کند.
 • ضرر ۴۶ درصدی سوزوکی

  دنیای اقتصاد: شرکت سوزوکی به‌تازگی از کاهش ۴۶ درصدی سود عملیاتی خود خبر داده است و عوامل آن را کاهش تولید به‌دلیل به‌روز رسانی سیستم‌ها و خطوط تولید و نیز افت تقاضا در هند برشمرد. این خودروساز ژاپنی میزان سود عملیاتی خود را در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ برابر با ۷/ ۶۹ میلیارد ین (۵۹۲ میلیون دلار) اعلام کرد. این در حالی است که سود سوزوکی در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۵/ ۱۱۶ میلیارد ین بود. پیش‌تر تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که این خودروساز ژاپنی در دومین فصل ۲۰۱۹ بتواند به سود ۹/ ۶۹ میلیارد ینی دست یابد که البته محقق نشده است. با این حال سوزوکی بار دیگر پیش‌بینی سالانه خود برای ثبت رشد ۷/ ۱ درصدی سالانه و کسب سود ۳۳۰ میلیارد ینی را در ۲۰۱۹ تایید کرد. سوزوکی همچنین بنا دارد در بزرگ‌ترین بازار خود (هند) مدل‌های جدیدی را طراحی و تولید کند. هم‌اکنون می‌توان گفت که از هر دو خودرو در هند یکی از آنها متعلق به برند سوزوکی است.
 • نخستین خودروی خورشیدی هیوندای

  هیوندای نخستین خودروی خود با سقف خورشیدی را عرضه کرد. در همین راستا پنل‌های خورشیدی روی سقف سوناتا هیبرید جدید نصب شده‌اند که قادر به تامین ۶۰ درصد شارژ روزانه باتری خودرو هستند. انتظار می‌رود که پنل‌های خورشیدی که در سقف جدید سوناتا هیبرید نصب می‌شوند حداکثر ۶۰ درصد از شارژ باتری خودرو را در روز تامین کنند. با انرژی تامین شده از پنل‌های خورشیدی همچنین کارشناسان تخمین می‌زنند خودرو با کمک انرژی تولید شده می‌تواند سالانه هزار کیلومتر طی کند.این پنل‌های خورشیدی نیمه شفاف هستند و در نمایشگاه SEMA ۲۰۱۸ به عنوان یک طرح اولیه جدید معرفی شدند. این شرکت خودروسازی تصمیم دارد طی چند سال آینده پنل‌های خورشیدی را به چند مدل فعلی اضافه کند. به گفته مسوولان این شرکت فناوری مذکور باید تکامل یابد تا روی سطوح دیگر خودرو نیز نصب شود.این سیستم شامل نصب پنل‌های خورشیدی سیلیکونی روی سقف خودرو است که قابلیت جمع‌آوری انرژی خورشید را هنگام رانندگی وسیله نقلیه یا پارک آن دارند.
 • فروش ۴ محصول ایران‌خودرو از امروز

  تسنیم: ایران‌خودرو شرایط فروش فوری ۴ محصول خود را برای تنظیم بازار اعلام کرد. براساس اطلاعیه این شرکت این طرح فروش از ساعت ۱۱ صبح امروز آغاز خواهد شد.
 • بی‌اعتمادی به خودروسازان خارجی

  خانه ملت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید تحریم موقتی است و حتی پس از گذشت از گردنه تحریم نیز نباید به خودروسازان خارجی اعتماد کنیم.
 • رکوردزنی فاو-فولکس‌واگن

  ایسنا: جوینت‌ونچر فاو-فولکس‌واگن آئودی توانسته است در نیمه نخست سال جاری میلادی به یک فروش و رکورد بی‌نظیر دست یابد و بالغ‌بر ۳۶۸ هزار دستگاه در چین به فروش برساند.

بیشتر