آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۷۳

 • نوسان خودرو در سه سناریو

  دنیای‌اقتصاد: مدتی است خبرهایی مبنی‌بر افزایش قیمت رسمی برخی از محصولات داخلی با استناد به دعوت‌نامه‌های ارسالی مشتریان منتشر می‌شود. این در شرایطی است که خودروسازان بلافاصله تغییر قیمتی را تکذیب می‌کنند و آن را ناشی از ایراد نرم‌افزاری می‌خوانند. در این زمینه سه سناریو مطرح می‌شود. سناریوی نخست، افزایش آگاهانه و با برنامه اما بدون مجوز قیمت از سوی خودروسازان است؛ سناریوی دوم افزایش باز هم آگاهانه و با برنامه اما با مجوز قیمت است و سناریوی سوم نیز همان است که خودروسازان می‌گویند: اشتباه نرم‌افزاری و بالا بردن قیمت به‌دلیل افزودن آپشن به محصولات.
 • مقاومت خودروسازان در برابر فروش اموال

  دنیای اقتصاد: رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های سراسری کشور روایتی از دغدغه‌های خود در مورد چالش‌های کنونی صنعت خودرو را به تصویر کشید.
 • تمسخر بنز و بی‌ام‌و توسط ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مراسمی که برای امضای توافق افزایش صادرات گوشت گوساله به اروپا حضور یافته بود، به‌طور ناگهانی اعلام کرد که «دولت من در حال تدوین طرحی برای اعمال تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر تمامی خودروهای مرسدس‌بنز و بی‌ام‌و است.» او چند لحظه‌ بعد با لحنی تمسخرآمیز گفت که شوخی کرده است. ترامپ در ادامه و البته این‌بار به‌صورت جدی تصریح کرد که اگر مذاکرات متوقف‌شده با اتحادیه ‌اروپا برای رفع تنش‌های تجاری به نتایج دلخواهش نرسد، گزینه اعمال تعرفه‌های تجاری بر خودروهای وارداتی از اروپا روی میز است. او از بروکسل شکایت و تاکید کرد که اروپایی‌ها موانع تجاری متعددی را پیش‌روی آمریکا قرار داده‌اند. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت: «واهمه از تعرفه‌های خودرو، اروپا را وادار به قبول توافق گوشت گوساله کرده است، با این حال این گزینه همچنان روی میز خواهد بود. البته عملکرد آنها تاکنون مناسب بوده است و اگر به خواسته‌های خود دست یابم، این گزینه را حذف می‌کنم.»
 • احتمال از‌سرگیری مذاکرات رنو و فیات

  دنیای اقتصاد: روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی از مذاکرات پشت‌پرده میان رنو و نیسان خبر داده است که بنابر آن رنو قصد دارد تا با کاهش درصد سهامش در نیسان، مسیر خود را برای ازسرگیری مذاکرات ادغام با فیات‌-کرایسلر هموار کند. دو طرف درحال سنجش برنامه‌های خود هستند تا به این ترتیب از سویی توازن میان این دو متحد در بازارهای جهانی ایجاد شده و از طرف دیگر نیز رنو با آغوش باز به‌سوی مذاکره با فیات برای ادغام حرکت کند. با این حال هر گونه کاهش درصد سهم رنو در نیسان، نیازمند دریافت مجوز از دولت فرانسه است که مالک ۱۵ درصد از سهام رنو است. سخنگویان دو خودروساز البته از اظهار‌نظر در این‌باره خودداری کردند. در ماه ژوئن گذشته مذاکرات ادغام میان رنو و فیات متوقف شد؛ چراکه دولت فرانسه به‌دنبال زمان بیشتری برای کسب رضایت از متحد ژاپنی رنو بود. براساس این گزارش، مذاکرات دو متحد خودروساز در مراحل ابتدایی است و امکان دارد دو طرف به تفاهم دست یابند.
 • فراخوان ۲۸ هزار فولکس در آمریکا

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن دو خودروی «پاسات سی‌سی» و «تیگوان» را به‌دلیل مشکل مربوط به کیسه‌های هوا فراخوان خواهد داد. فراخوان یادشده البته این‌بار ارتباطی با نقص فنی کیسه‌های هوای تاکاتا ندارد و به سبب مشکل در واحد کنترل برقی ایربگ ساخت شرکت «زد اف» اعلام می‌شود. این قطعه می‌تواند در بخش خازن خود مشکل داشته باشد و به‌صورت صحیح عمل نکند. سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا می‌گوید در برخی موارد ایربگ می‌تواند غیرفعال و چراغ هشدار آن فعال شود. همچنین احتمال باز شدن کیسه‌ هوا بدون هیچ‌گونه هشداری وجود دارد. هر دو مورد ممکن است به جراحت یا مرگ سرنشینان منجر شوند. این سازمان نظارتی و شرکت فولکس‌واگن البته تاکنون گزارشی از تصادف یا جراحت و مرگ مربوط به این مشکل دریافت نکرده‌اند. ضمنا فراخوان مزبور تعداد ۲۷ هزار و ۸۲۲ دستگاه خودرو را شامل شده که ممکن است تنها یک درصد از آنها دارای چنین نقصی ‌باشند. خودروهای مشمول این فراخوان، تیگوان و پاسات مدل ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ هستند.
 • ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو

  ایرنا: بررسی دیروز بازار خودروهای‌ داخلی، خارجی و مونتاژی حاکی از ثبات نسبی قیمت‌ها در مقایسه با یک هفته گذشته است.
 • ثبت‌نام‌کنندگان سراتو نگران نباشند

  سایپانیوز: قائم‌مقام مدیرعامل سایپا در بازاریابی و فروش با بیان اینکه هیچ مشکلی در تحویل سراتوهای ثبت‌نامی نخواهیم داشت، گفت: به مشتریان خودروهای ثبت‌نامی سراتو اطمینان می‌دهیم خودروی آنها تحویل می‌شود.مجید باقری اظهار کرد: تولید محصولات سراتو تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت و بر همین اساس تمام خودروهایی که قبلا ثبت‌نام‌ شده یا در طرح فروش فوری اخیر به مشتریان عرضه شده است، تا یک ماه آینده تحویل خریداران خواهد شد. باقری درخصوص فعال بودن فروش محصول سراتو در سایت اینترنتی گروه خودروسازی سایپا نیز گفت: فروش فوری سراتو از دو هفته پیش آغاز شده و در حال حاضر نیز فعال است و این اطمینان را می‌دهیم هموطنانی که در این طرح فروش اقدام به ثبت‌نام‌ کرده یا می‌کنند، خودروی خود را در موعد مقرر تحویل خواهند گرفت. گروه خودروسازی سایپا صبح شنبه گذشته از قطع همکاری شرکت کیاموتورز خبر داد، اما اعلام کرد که تولید این محصول تا پایان این هفته ادامه خواهد داشت.
 • زیان ۱۵ هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان

  ایرنا: دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: ‌بزرگ‌ترین مشکل کنونی صنعت قطعه، کمبود نقدینگی است و مشکل بعدی، قیمت قطعاتی است که توسط خودروسازان و با نظارت وزارتخانه می‌تواند اصلاح شود، اما تاکنون اصلاح نشده است.

بیشتر