آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • مقدمه چینی برای واگذاری سهام

  دنیای اقتصاد: دولت با وجود وضعیت اقتصادی کشور که ناشی از تحریم‌های بین‌المللی است همچنان اصراربر خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز دارد؛ این در شرایطی است که اگر این واگذاری به‌طور اصولی و در نظر گرفتن زیرساخت‌های صنعت خودرو صورت گیرد به‌طور حتم با بهبود کارآیی و ارتقای بهره‌وری این شرکت‌ها همراه خواهد بود. تجربه خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی در ایران نشان داده که برخی واگذاری‌ها به تحریک سرمایه‌گذاری خصوصی، افزایش رقابت و ارتقای بهره‌وری منجر شده و برخی دیگر تنها با هدف رفع دیون یا کسب درآمد ازسوی دولت صورت گرفته که نتیجه‌ای جز انحراف در برخی بنگاه‌های تولیدی در برنداشته است.
 • دومینوی توقف تولید خودروهای مونتاژی

  دنیای اقتصاد: با اعلام سایپا مبنی‌بر توقف تولید کیا سراتو، تعداد محصولات حذف شده از خطوط تولید خودروسازان کشور پس از اعمال تحریم‌های آمریکا به عدد ۴ رسید. خودروسازی ایران سال گذشته همین روزها و سه ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، تحریم و در ادامه، دومینوی خروج شرکت‌های خارجی از کشور و توقف تولید محصولات آنها آغاز شد. تحریم‌ها سبب شد خودروسازان خارجی از بیم جریمه شدن توسط آمریکایی‌ها، کشور را ترک و ارسال قطعات به ایران را متوقف کنند. اگرچه تولید برخی خودروها پس از تحریم نیز به‌دلیل ذخیره‌سازی قطعات (در فاصله زمانی سه ماهه خروج آمریکا از برجام و آغاز رسمی تحریم) تا ماه‌ها ادامه داشت، اما در نهایت با اتمام ذخایر موردنظر، تولید آنها یک به یک متوقف شد.
 • انصراف آئودی و بی‌ام‌و از نمایشگاه توکیو

  دنیای‌اقتصاد: آئودی و بی‌ام‌و نیز به فهرست فزاینده برندهای اروپایی می‌پیوندند که نمایشگاه خودروی توکیو سال‌جاری را بایکوت خواهند کرد؛ بنابراین مرسدس‌بنز تنها برند لوکس خارجی خواهد بود که در این مراسم شرکت می‌کند. نمایشگاه خودروی توکیو که از ۲۴ اکتبر تا ۴ نوامبر برگزار خواهد شد، بزرگ‌ترین رویداد صنعت خودروی ژاپن است. گفته می‌شود برخی خودروسازان اروپایی دیگر از جمله فولکس‌واگن، پژو‌سیتروئن و ولوو نیز در این مراسم شرکت نخواهند کرد. موسسه تولید خودروی ژاپن (JAMA) تایید کرده است که آلپینا و رنو در این مراسم حضور خواهند یافت.گفته می‌شود به‌رغم خروج برندهای خارجی متعدد از نمایشگاه ژاپن، فروش خودروهای وارداتی در این کشور در بالاترین میزان خود قرار دارد و در سال ۲۰۱۸ رشدی ۳/ ۴ درصدی داشت.همچنین فروش خودروهای وارداتی در ژاپن طی دهه گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است. سخنگوی فولکس‌واگن اعلام کرد این برند مدل جدیدی برای نمایش در بازار ژاپن ندارد، بنابراین در این نمایشگاه حضور نمی‌یابد؛ درحالی‌که نماینده بی‌ام‌و از تصمیم این شرکت برای اجرای مراسم مستقل خبر داد.
 • ضرر هنگفت پژو در چین

  دنیای‌اقتصاد: پروژه مشترک همکاری پژوسیتروئن و دانگ‌فنگ در چین طی ۶ ماهه نخست سال‌جاری با ضرر هنگفت ۵/ ۲ میلیارد یوآنی (۳۶۳ میلیون دلار) مواجه شده است. در این مدت فروش محصولات این شرکت‌ها در چین با کاهش ۶۰ درصدی مواجه شده و به ۶۳ هزار و ۲۷ دستگاه رسید. درآمد این شرکت مشترک نیز در همین زمان با کاهش ۶۰ درصدی به ۷ میلیارد یوآن سقوط کرد. درحالی‌که نیمه نخست سال ۲۰۱۸ برای دو متحد خودروساز اقبال خوشی به همراه داشت و سود خالص آنها در این دوره به ۲۰۰ میلیون یوآن نیز رسید، اما آنها درنهایت مجموع سال ۲۰۱۸ را با ضرر ۷/ ۳ میلیارد یوآنی به پایان بردند. مقر شرکت مشترک دانگ‌فنگ و پژو در منطقه مرکزی چین و در شهر ووهان قرار دارد که قادر است سالانه ۸۴۰ هزار دستگاه خودرو با برندهای پژو و سیتروئن را تولید کند. پس از رکورد تولید ۷۰۴ هزار دستگاه این کارخانه در سال ۲۰۱۵، نرخ تولید آن طی سه سال گذشته همواره روندی کاهشی داشته است.
 • فراخوان مرسدس‌‌بنز به‌دلیل قفل فرمان

  دنیای‌اقتصاد: مرسدس‌بنز استرالیا فراخوانی را برای مدل ۲۰۱۸ کلاس «ایی» اعلام کرده است. دلیل این فراخوان نگرانی از نقص در سیستم فرمان است که می‌تواند در زمان استفاده از خودرو قفل شود.این خودروساز با اعلام این فراخوان که مشابه بیانیه اعلام شده برای مدل‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ کلاس سی در ماه مه است، اظهار کرد امکان دارد در برخی از این خودروها مهره‌هایی با روند تولید نامناسب در سیستم فرمان تعبیه شده باشند. مرسدس‌بنز در تشریح دلیل این فراخوان تایید کرده که ممکن است این مهره‌ها شکسته و موجب قفل شدن فرمان شوند. این امر می‌تواند خطر بروز سوانح را افزایش دهد. تعداد کلی خودروهای فراخوان شده اکنون به یک هزار و ۵۶ دستگاه در طیف مدل‌های کلاس سی و کلاس ایی می‌رسد. در واقع ۱۷۲ دستگاه از کلاس ایی فراخوان شده به ۸۴۴ دستگاه قبلی کلاس سی اضافه شده است. مدل‌های مشمول این فراخوان از ۱ مارس ۲۰۱۸ تا ۳۰ اوت ۲۰۱۹ فروخته شده‌اند.
 • نیازی به واردات قطعات پیشرفته کنترلی خودرو نداریم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت کروز با بیان اینکه تجهیزات و خطوط پیشرفته را در کشور آماده کرده‌ایم، گفت: این خطوط توانایی تولید باکیفیت‌ترین قطعات در کشور را دارد.نادر سخا افزود: آنچه از تحریم اول یاد گرفتیم سبب توجه به داخلی‌سازی شد و در این راستا ده‌ها پروژه داخلی‌سازی برای کنترلرها و قطعات تحریمی تعریف کردیم. همچنین تولید محصولات الکترونیکی پیشرفته با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها را در دستور کار قرار دادیم. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه کیفیت قطعات فعالیت‌هایی انجام داده‌اید، افزود: کیفیت در این شرکت در پایان تولید بررسی نمی‌شود، هر بخش از ایستگاه‌های کاری کنترل کیفیت خاص خود را دارد و فاکتورهای مربوطه بعد از بررسی تولید انجام می‌شود.مدیر عامل کروز در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش هزینه‌های تولید گفت: هم‌اکنون عمده هزینه‌های تولید ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه است. در قسمت مواد اولیه داخلی، افزایش قیمت، عدم‌امکان خرید اعتباری و در خرید‌های خارجی نیز افزایش قیمت ارز و مبادلات مالی بیشترین هزینه‌ها را برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.وی در مورد بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان نیز این‌گونه گفت: جریان تولید از مرحله ساخت قطعه بیشترین نقدینگی را می‌طلبد و حجم زیاد بدهی به قطعه‌سازان از سوی خودروسازان، این صنعت را روز‌به‌روز ضعیف‌تر می‌کند.
 • تولید سراتو متوقف شد

  سایپانیوز: شرکت کره‌ای کیاموتورز هم بعد از بدعهدی رنو و سیتروئن فرانسه و همچنین برلیانس چین، به پیروی از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، به‌همکاری با ایران و گروه خودروسازی سایپا پایان داد. به‌دنبال پیروی غیرمنطقی شرکای خارجی صنعت خودروی ایران از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و بدعهدی آنها در تامین قطعات، شرکت کیاموتورز کره‌جنوبی نیز ایران را ترک کرد و به همکاری خود با گروه سایپا پایان داد.به‌دنبال این تصمیمِ شرکت کره‌ای، تولید خودرو کیاسراتو در سایپا متوقف و خطوط تولید آن جمع‌آوری می‌شود. با خروج کیاموتورز از چرخه تولید مشترک خودرو با سایپا، این شرکت نیز به جمع شرکت‌های رنو، سیتروئن، برلیانس، ولوو و ایویکو خواهد پیوست که پیش‌تر با بدعهدی و عمل نکردن به تعهدات خود به‌ تولید مشترک خودرو در ایران پایان داده‌ بودند.
 • قدرتمندترین خودروهای تمام برقی دنیا

  ایسنا: خودروهای تمام برقی طی این سال‌ها با رشد محبوبیت و استقبال مشتریان در بازارهای جهانی، به مرحله تولید نهایی رسیده‌اند. این خودروها همان‌طور که از نامشان پیداست، تنها به پیشرانه و موتورهای برقی و الکتریکی مجهز شده‌اند و در صورت اتمام شارژ باتری آن، دیگر قادر به ادامه مسیر نخواهند بود. البته بزرگ‌ترین نکته منفی در این گونه خودروها مسافت قابل‌پیماش پایین آنهاست که قدرتمندترین نسخه آن، قادر است حدود ۴۰۰ کیلومتر را در هر بار شارژ بپیماید. براساس گزارش وب‌سایت بیزینس اینسایدر، یکی دیگر از مشکلاتی که این خودروها با آن درگیرند، نبود زیرساخت‌های کافی نظیر ایستگاه‌های شارژ در فواصل مکانی نزدیک و وجود تعمیرگاه‌های مجاز در صورت خرابی است. در این گزارش اما به معرفی قدرتمندترین خودروهای تمام برقی پرداخته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر