آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۷۱

 • خودروسازان امسال چقدر می‌فروشند؟

  دنیای اقتصاد: برآورد سه خودروساز بزرگ کشور نشان می‌دهد فروش آنها طی امسال و در مقایسه با سال ۹۷ رشد قابل‌توجهی خواهد داشت، رشدی که الزاما به معنای صعود تولید به همان میزان نیست.
 • هدف‌گذاری با ابزار مناسب

  دنیای اقتصاد: رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه چهارشنبه گذشته هیات دولت از برنامه کلی وزارت صمت در ارتباط با صنعت خودرو خبر داد.
 • نگرانی فورد و بی‌ام‌و از برگزیت

  دنیای‌اقتصاد: شرکت فورد که دارای دو کارخانه‌ عظیم تولید پیشرانه در بریتانیا است، به تازگی و با اشاره به سخنان بوریس‌جانسون، نخست‌وزیر این کشور هشدار داد که احتمال برگزیت بدون توافق، بیش از پیش قوت گرفته است. این خودروساز آمریکایی بنا دارد تا یکی از کارخانه‌های خود را به‌دلیل کاهش تقاضا برای مدل‌های تولیدی آن تعطیل کند. فورد در بیانیه‌ای برگزیت سخت برای خودروسازان را به مسیری ناهموار تشبیه کرد. از سوی دیگر هرالد کروگر، ‌مدیرعامل بی‌ام‌و نیز ابراز امیدواری کرده است که بوریس جانسون در جریان مذاکرات برای خروج از اتحادیه ‌اروپا، منافع کسب‌و‌کار خودروسازان را نیز درنظر بگیرد. کروگر تاکید کرد: «خروج از یک بلوک تجاری آزاد بدون دستیابی به توافق برای اروپا و بریتانیا سناریو باخت-باخت خواهد بود. جانسون باید با کسب‌و‌کارها دیدار کند و به صدای آنها گوش دهد. من مایل هستم تا با وی دیدار و در این‌باره گفت‌و‌گو کنم.»
 • بزرگ‌ترین ضرر مزدا از ۲۰۱۲

  دنیای‌اقتصاد: شرکت مزدا‌موتور از کاهش ۷۹ درصدی سود عملیاتی فصلی خود خبر داده است. در گزارش مزدا از کاهش میزان تقاضا در چین و آمریکا و رشد ارزش «ین» در برابر دلار به‌عنوان دو عامل عمده در افت هنگفت سودآوری فصلی این شرکت یاد شده است. بر این اساس، سود عملیاتی پنجمین خودروساز بزرگ ژاپن طی نخستین فصل مالی سال‌جاری که در ماه ژوئن به اتمام رسید برابر با ۶۴ میلیون دلار بوده و این در حالی است که رقم مزبور در مدت مشابه سال پیش از آن بالغ بر ۸/ ۳۰۲ میلیون دلار بود. این میزان حتی به نیمی از درصد سود پیش‌بینی شده برای این مدت نیز نرسید. مزدا اما رشد ۳۳ درصدی را برای سودآوری خود در مجموع سال مالی کنونی که در ماه مارس پایان می‌یابد، پیش‌بینی کرده است. گزارش اخیر درواقع نشان از کمترین میزان سودآوری مزدا از ابتدای سال ۲۰۱۲ داشت. این خودروساز ژاپنی طی دو سال گذشته با معضل کاهش تقاضا برای محصولاتش دست‌و‌پنجه نرم کرده است.
 • فراخوان ۱۴۵ هزار آئودی در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد در نظر دارد تا ۱۴۴ هزار و ۹۲ دستگاه از خودروهای آئودی، برند زیرمجموعه خود را در آمریکا فراخوان دهد. سازمان امنیت ترافیک بزرگراه‌های آمریکا تاکید کرده است که حسگرهای تعبیه شده در کیسه هوای سمت مسافر دارای نقص فنی است. فراخوان مزبور مدل‌های مشخصی از آئودی‌های «اس ۵» و «ای ۵» ۲۰۱۸ و نیز مدل «ای۴ اس» ۲۰۱۸-۲۰۱۷ را شامل می‌شود. عیب فنی در این خودروها از این قرار است که اکسید شدن کابل برقی تعبیه شده برای تشخیص حضور مسافر بر صندلی، نرم‌افزار مربوطه قابلیت شناسایی خود را از دست می‌دهد و ممکن است حتی با وجود حضور مسافر، کیسه هوا را فعال نکند. در شکایت‌هایی که به دست سازمان امنیت ترافیک رسیده است، مالکان خودروهای یادشده اعلام کرده‌اند که پس از حضور فردی بر صندلی مسافر، چراغ‌های هشدار به‌طور متناوبی فعال می‌شوند و هشدار می‌دهند که کیسه هوا غیر فعال شده است.
 • آغاز فروش اعتباری پنج محصول سایپا

  ایرنا: گروه خودروسازی سایپا با هدف تنظیم و جلوگیری از التهاب بازار، فروش نقدی و اعتباری پنج محصول خود را از ساعت ۱۰صبح امروز آغاز خواهد کرد. سایپا ۱۵۱ با تسهیلات ۴ میلیونی، تیبا صندوقدار و ساینا دنده‌ای رینگ فولادی با تسهیلات ۵ میلیونی و ساینا دنده‌ای رینگ آلومینیومی با تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی محصولاتی هستند که به‌صورت اعتباری عرضه می‌شوند. همچنین کامیونت نیسان بنزین‌سوز نیز به‌طور فروش فوری عرضه می‌شود. زمان تحویل محصولاتی که در این طرح فروش عرضه می‌شوند، ۳۰ روز پس از پذیرش خواهد بود. مبلغ تسهیلات درنظر گرفته‌شده برای چهار محصول سواری سایپا طی سه قطعه چک در فاصله‌های زمانی ۴ماهه دریافت خواهد شد. اسناد خودروهای اعتباری تا زمان تسویه کامل چک‌ها در رهن شرکت سایپا خواهد ماند و امکان تسویه و فک رهن خودرو به هیچ عنوان میسر نخواهد بود. فروش خودرو با تسهیلات کم، در روزهای اخیر توسط گروه خودروسازی سایپا صورت گرفته و هدف آن، حذف تقاضای کاذب و حضور واسطه‌ها و در نتیجه فروش محصولات به مشتریان واقعی در طرح‌های فروش اینترنتی بوده است. طرحی که تاثیرگذار بوده و قیمت محصولات این خودروساز در دوماه اخیر در بازار آزاد روند کاهشی داشته و به قیمت کارخانه نزدیک شده است. فروش اینترنتی محصولات سایپا روز یکشنبه هفته جاری نیز ادامه خواهد داشت که جزئیات آن اعلام خواهد شد.
 • واگذاری سهام خودروسازان نیازمند تامل بیشتر

  ایسنا: یک کارشناس خودرو کشور در ارتباط با واگذاری دو شرکت بزرگ خودروسازگفت: در اوضاع و احوال فعلی که صنعت خودرو ایران امکان تعامل بین‌المللی ندارد، واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی توصیه نمی‌شود؛ لذا بهتر است دولت تعمق بیشتری در این زمینه داشته باشد. حسن کریمی‌سنجری در رابطه با اعلام وزیر صنعت مبنی‌بر واگذاری هزار میلیارد تومان از اموال دو خودروسازی بزرگ کشور، اظهار کرد: طبیعتا هیچ کارشناسی نمی‌تواند با اصل واگذاری مخالف باشد؛ چراکه اصولا دولت‌ها نشان داده‌اند که بنگاه‌داران موفقی نیستند. به همین روی طی سه دهه اخیر، مدیریت دولتی سرمایه‌سوزی‌های بسیاری در شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی کشور ایجاد کرده است. وی افزود: اصولا دولت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته به‌‌جای شرکت‌داری و تصدی‌گری، سیاست‌گذاری می‌کنند. در واقع دولت‌ها هدایت‌کننده بوده و اگر صنعتی بیش از حد برای اقتصاد کلان کشور مهم باشد آنگاه حمایت هم می‌کنند؛ اما حمایت‌ها به‌گونه‌ای است که مسیریک صنعت خاص را به سمت و سوی توسعه و سودآوری سوق می‌دهد، اما در ایران اساسا نه‌تنها حمایتی از صنعت خودرو توسط دولت‌ها صورت نگرفته؛ بلکه دخالت‌های مخربی که ظاهر حمایتی داشته‌اند باعث شده خودروسازی در کشور به مسیر نادرستی هدایت شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر