آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۲۵

 • ترخیص کج‌دار و مریز خودروهای وارداتی

  دنیای اقتصاد: یک ماه از زمان تمدید مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک می‌گذرد و آن‌طور که شنیده‌ها حکایت دارد، روند ترخیص این خودروها کج‌دار و مریز ادامه دارد. پیش‌تر هیات‌دولت در اردیبهشت ماه و بعد از اتمام فرصت چهار ماهه وارد‌کنندگان برای ترخیص خودروهای رسوب کرده در گمرک با توجه به چالش‌هایی که در روند ترخیص خودروهای مانده در گمرک وجود داشت، این فرصت را برای دو ماه دیگر یعنی تا اواسط تیرماه سالجاری تمدید کرد تا وارد‌کنندگان این امکان را بیابند با ترخیص خودروهای مانده در گمرک، به تعهدات خود به مشتریان عمل کنند.
 • پیش‌فروش خودرو مشروط شد

  دنیای اقتصاد: پیش‌فروش خودرو به‌طور مشروط در دستور کار خودروسازان قرار خواهد گرفت. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دی ماه سال گذشته به دلیل افزایش تعهدات معوق تولید‌کنندگان اعلام کرد که این وزارتخانه دیگر هیچ مجوزی برای پیش‌فروش به خودروسازان نخواهد داد. هر چند خودروسازان پیش از این در پیش‌فروش خودروهایی که تعهد معوق نداشتند، می‌توانستند آزادانه عمل کنند، اما در مورد خودروهایی که تعهداتی برای خود ایجاد کرده بودند، باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز می‌گرفتند. دو شرکت بزرگ خودروساز کشور از اوایل سال گذشته با وجود اعمال تحریم‌های بین‌المللی و همچنین با آگاهی از محدودیت‌هایی که در تولید خودرو خواهند داشت، با هدف تامین نقدینگی اقدام به پیش‌فروش بی‌رویه محصولات خود کردند.
 • تلاش برای تقویت اتحاد رنو- نیسان

  دنیای اقتصاد: برونو له‌ مایر، وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که دولت این کشور آمادگی دارد تا در راستای تقویت همکاری رنو و نیسان، سهام خود را در خودروسازی فرانسوی کاهش دهد.
 • تداوم افت فروش خودرو در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش انجمن تولیدکنندگان و تجار خودرو، ابهام در رابطه با سیاست‌های کاهش آلایندگی، توقف مشوق‌های اقتصادی برای خرید خودروهای پلاگین‌هیبریدی و تهدید خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا سه عامل کاهش تقاضای خودرو در بریتانیا طی ماه مه بوده‌اند.
 • برنامه تویوتا برای تولید انبوه خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد‌: شیگکی تراشی، مدیر ارشد اجرایی شرکت تویوتاموتورز ژاپن به تازگی اعلام کرده است که بالغ بر نیمی از درآمد فروش این خودروساز تا سال ۲۰۲۵ میلادی به خودروهای برقی اختصاص خواهد داشت.
 • خودروها را مطابق ارز دولتی تحویل داده‌ایم

  گروه بنگاه‌ها: روابط عمومی شرکت کرمان موتور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، خودروهای تولید شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به قیمت متعهد‌شده، در اختیار مشتریان گذاشته است. در این اطلاعیه با انتقاد از فضا‌سازی‌ها پیرامون گیرندگان ارز دولتی مذکور که با هدف ضربه به اعتمادعمومی انجام شده آمده است: شرکت کرمان موتور جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌دارد که عمده ارزهای دولتی دریافت شده در ۵ ماه ابتدایی سال۱۳۹۷ مربوط به تسویه گشایش اعتبارات اسنادی مدت‌دار برای قطعات خریداری شده در شش ماه دوم سال ۱۳۹۶ بوده و تمامی خودروهای تولید شده طی مدت مذکور به مشتریان با قیمت‌های همان زمان تحویل شده است.در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: تمام خودروهای تحویل شده در سال ۱۳۹۷ به مشتریان با قیمت‌های محاسباتی بر مبنای ارز دولتی بوده و به‌‌رغم اینکه گشایش اعتبارات اسنادی با نرخ دولتی انجام گردیده و بانک مرکزی متعهد به فروش ارز با نرخ مذکور بوده لیکن در زمان تسویه حساب، شامل ارز نیمایی گشته و مابه‌التفاوت آن توسط بانک مرکزی اخذ گردیده است.شرکت مذکور همچنین اعلام کرده که این تصمیم بانک مرکزی مورد اعتراض شدید این شرکت بوده اما تاکنون پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده و باعث تحمیل زیان چند هزار میلیارد ریالی به این شرکت شده است. لذا انتظار می‌رود بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ارائه اطلاعات به‌صورت دقیق‌تر و با توضیحات کامل اقدام کند تا از سوءاستفاده افراد بدخواه جلوگیری شود.
 • دستور جهانگیری برای کاهش قیمت خودرو

  ایسنا: معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم تدوین و ابلاغ دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو در چارچوب سیاست‌های دولت و ستاد تنظیم بازار، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا نسبت به ساماندهی تقاضای واقعی و افزایش تولید خودرو اقدام کند.اسحاق جهانگیری در هامش نامه رئیس سازمان بازرسی کل کشور درخصوص التهاب ایجادشده در بازار خودرو و افزایش بی‌رویه قیمت‌های محصولات ایران‌خودرو و سایپا، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست ضمن تدوین و ابلاغ دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو در چارچوب سیاست‌های دولت و ستاد تنظیم بازار، کاهش قیمت خودرو را از طریق حذف رانت برای گروه‌ها و افراد خاص و نیز افزایش تولید و ساماندهی تقاضای واقعی دنبال کند.معاون اول رئیس‌جمهور همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت را موظف کرد تا ضمن پیگیری اقدامات فوق، پاسخ نامه سازمان بازرسی کل کشور را نیز ارسال کند.
 • افزایش سهم بازار سایپا

  سایپا نیوز: گروه خودروسازی سایپا در دوماه نخست امسال، ۱/ ۵۰ درصد از سهم بازار خودرو کشور را به خود اختصاص داد. این گروه در دوماه نخست سال جاری تعداد ۶۳ هزار و ۶۴۹ دستگاه خودرو تولید کرد و با تسریع در عرضه محصول به بازار موفق شد ۱/ ۵۰ درصد سهم بازار خودرو را به‌خود اختصاص دهد تا عملا به خودروساز نخست کشور تبدیل شود.گروه خودروسازی سایپا در اردیبهشت‌ماه امسال نیز موفق شده بود بیش از ۴۲ هزار دستگاه خودرو تولید کند و عنوان خودروساز اول کشور را از آن خود کند.استراتژی افزایش تولید خودرو از ابتدای امسال در گروه خودروسازی سایپا در دستورکار قرار گرفته و این مجموعه قصد دارد تا پایان سال جاری میزان تولید را به‌رغم وجود محدودیت‌ها و موانع فراروی تولید افزایش دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر