آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۲۴

 • تصمیم قطعی برای واگذاری سهام خودروسازی؟

  دنیای اقتصاد: واگذاری سهام دولتی دو شرکت بزرگ خودروساز کشور با مصوبه هیات واگذاری سازمان خصوصی سازی در شرایطی وارد فاز جدیدی شده که مصلحت‌اندیشی دولت در این زمینه طی سال‌های گذشته ، نتیجه‌ای جز زیان انباشته و تشدید مشکلات شرکت‌های مذکور نداشته است.
 • سلطه فولکس واگن بر خودروسازی جهان

  دنیای اقتصاد: سه شرکت خودروساز فولکس واگن، تویوتا و رنو_ نیسان توانستند در سال ۲۰۱۸ میلادی به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم جدول پرفروش ترین خودروسازان جهان را به خود اختصاص دهند. این در حالی است که این سه شرکت در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز در همین جایگاه قرار داشتند.
 • مقاومت بی‌ام‌و در برابر تعرفه‌های ترامپ

  دنیای اقتصاد: یکی از اعضای هیات‌مدیره شرکت بی‌ام‌و به رویترز خبر داد که این خودروساز بنا ندارد به‌دلیل تهدیدات ترامپ پیرامون اعمال تعرفه‌ها بر خودروهای وارداتی از مکزیک، ساخت محصولات خود را در این کشور متوقف کند. وی افزود: بی‌ام‌و باوجود آنکه بسیاری از کشورها تعرفه‌هایی را بر واردات خودرو اعمال کرده‌اند به فروش جهانی ادامه می‌دهد. اولیور زیپس همچنین تاکید کرد که برنامه بی‌ام‌و برای سرمایه‌گذاری در آمریکای‌شمالی نیز دستخوش تغییرات ناگهانی نخواهد شد. با این حال از زمان تهدید ترامپ به اعمال تعرفه‌های ۲۵درصدی بر واردات کالا از مکزیک بسیاری از خودروسازان آسیایی و اروپایی که دارای خطوط مونتاژ در این کشور هستند، نسبت به پیامدهای مالی آن ابراز نگرانی کرده‌اند. ترامپ تهدید کرده است درصورتی که مکزیک مانع از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا نشود تعرفه‌های ۵درصدی از دهم ماه ژوئن سالجاری میلادی بر تمامی اقلام وارداتی از مکزیک اعمال می‌شود و به تدریج به ۲۵درصد افزایش خواهد یافت.
 • منتفی شدن ادغام رنو و فیات کرایسلر

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فیات‌کرایسلر از پیشنهاد خود برای ادغام با شرکت فرانسوی «رنو» صرف نظر کرد؛ تصمیمی که اگر عملی می‌شد، تحولی عظیم در صنعت خودروی جهان ایجاد می‌کرد.فیات‌کرایسلر اعلام کرد: «شرایط سیاسی کنونی فرانسه طوری نیست که چنین ادغامی موفقیت‌آمیز باشد.» اندکی بعد نیز رنو اعلام کرد که دولت فرانسه از هیات‌مدیره این شرکت خواسته است تا رای‌گیری برای ادغام را به تعویق بیندازد. شرکت خودرو‌سازی فیات‌کرایسلر، بعد از اعلام غیرمنتظره خبر انصراف از پیشنهاد ادغام با شرکت خودروسازی رنو، مسوولیت شکست این پیشنهاد را متوجه دولت فرانسه دانست. در پی شکست مذاکرات مربوط به ادغام دو شرکت بزرگ خودروسازی، شاخص سهام دو شرکت در بازارهای بورس کاهش یافت. بر این اساس شاخص سهام شرکت رنو در آغاز معاملات بازار پاریس بیش از ۷ درصد و شاخص سهام شرکت فیات‌کرایسلر در آغاز بازار میلان بیش از ۳درصد کاهش یافت. دولت فرانسه اکنون مالک ۱۵ درصد از سهام رنو است.
 • توسعه ایستگاه‌های شارژ درآمریکا

  دنیای اقتصاد: شرکت فولکس‌واگن از برنامه خود برای توسعه ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی در ایالات‌متحده خبر داد. قرار است ایستگاه‌های شارژ جدید در محیط فروشگاه‌های زنجیره‌ای وال‌مارت ساخته شوند. اکنون نیز فولکس‌واگن دارای ۱۲۰ ایستگاه شارژ در ۳۴ فروشگاه وال‌مارت است و براساس اعلام دو طرف قرار است در ایالات مرکزی آمریکا نیز توسعه ایستگاه‌های شارژ در دستور کار قرار بگیرد. با این حال هنوز جزئیاتی از تعداد دقیق ایستگاه‌ها اعلام نشده است. این درحالی است که برخی از منابع آگاه از برنامه فولکس‌واگن برای ساخت ۱۸۰ ایستگاه شارژ خودروهای برقی تا پایان سال ۲۰۱۹ خبر داده‌اند. یکی از مقامات خودروساز آلمانی در رابطه با علت ساخت این ایستگاه‌ها در فروشگاه‌های مزبور می‌گوید: «وال‌مارت در سراسر ایالات‌متحده فضاهایی را با دسترسی مناسب به بزرگراه‌ها در اختیار دارد و این موضوع برای فولکس‌واگن بسیار اهمیت دارد.» اکنون شرکت‌های دیگری مانند جنرال‌موتورز نیز از برنامه خود برای سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری در ساخت و توسعه خودروهای برقی خبر داده‌اند با این حال کمبود ایستگاه‌های شارژ و زیرساخت‌ها همچنان یکی از چالش‌های پیش‌روی مالکان خودروهای برقی در آمریکا است.
 • آغاز پیش‌فروش دنا پلاس اتوماتیک

  ایکوپرس: براساس اعلام ایران‌خودرو قرار است از ساعت ۱۱ امروز پیش فروش دنا پلاس اتوماتیک با پیش‌پرداخت ۸۰ میلیون تومانی آغاز شود. ایران خودرو در قالب بخشنامه‌ای شرایط فروش دنا پلاس اتوماتیک را با پیش پرداخت ۸۰ میلیون تومانی اعلام کرد. این طرح فروش از امروز، ۱۸ خرداد آغاز و تا ۳۱ خرداد ادامه خواهد داشت. زمان تحویل دناپلاس اتوماتیک، فروردین تا تیرماه سال آینده تعیین شده است. براساس شرایط این پیش فروش متناسب با زمان تحویل خودرو، سود مشارکت و سود انصراف اعلام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر