آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۱۸

 • وعده ۱۲هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که قطعه‌سازان می‌گویند دولت قصد دارد حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار زنجیره خودروسازی کشور قرار دهد، نه جزئیات و شیوه پرداخت این مبلغ مشخص است و نه محل تامین آن.
 • دنده سنگین کامیون و اتوبوس در جاده تولید

  دنیای اقتصاد: براساس آمارهای منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید انواع اتوبوس و کامیون در ۹ماهی که از سال‌جاری گذشته نزولی بوده است.
 • کاهش فروش دیزلی‌ها در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: فروش خودرو ماه دسامبر در بازار بریتانیا با ثبت کاهش ۵/ ۵ درصدی به ۱۴۴ هزار و ۸۹ دستگاه رسیده است. از دلایل اصلی این امر تداوم عدم استقبال خریداران نسبت به خودروهای دارای پیشرانه‌های دیزلی بود. همچنین ثبت سفارش خودرو در کل سال ۲۰۱۸ نیز با توجه به همین فاکتور در راستای کاهش آلایندگی‌های کربنی، با افت ۸/ ۶ درصدی روبه‌رو شد و رقم ۳۷/ ۲ میلیون دستگاه برای فروش خودرو در بریتانیا به ثبت رسیده است. این سریع‌ترین میزان کاهش فروش خودرو از زمان بحران مالی در سال ۲۰۰۸ بوده است. به‌نظر می‌رسد انتقادات اخیر نسبت به استفاده از خودروهای دیزلی و اقدامات مالی منفی موجب کاهش استقبال از این نسل از خودروها شده است؛ به‌طوری‌که فروش جهانی این خودروها در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. در این میان دو خودروساز پرفروش بریتانیا به ترتیب فورد و فولکس‌واگن هستند. فروش محصولات فورد با افزایش ۱/ ۶ درصدی و خودروهای فولکس‌واگن نیز با رشد ۳/ ۴ درصدی مواجه شده است.
 • مرسدس‌بنز صدرنشین لوکس آمریکا

  دنیای اقتصاد: مرسدس بنز یک‌بار دیگر عنوان پرفروش‌ترین خودروساز لوکس بازار آمریکا را به خود اختصاص داد. این خودروساز آلمانی بالاتر از هموطنان خود یعنی آئودی و ب‌ام‌و قرار گرفته است. مرسدس‌بنز در سال ۲۰۱۸ فروش ۳۱۵ هزار و ۹۵۹ دستگاهی داشته و در رتبه اول قرار گرفته است. این در حالی است که ب‌ام‌و با فاصله‌ای اندک و فروش ۳۱۱ هزار و ۱۴ دستگاهی در مکان دوم محبوب‌ترین خودروسازهای لوکس آمریکا جای گرفت. با وجود اینکه مرسدس‌بنز در رقابت میان لوکس‌سازان دست برتر را دارد اما فروش آن با افت ۳/ ۶ درصدی در سال ۲۰۱۸ روبه‌رو شده است. در مقابل ب‌ام‌و رشد فروش ۷/ ۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ را گزارش کرده است. اما رتبه سوم پرفروش‌ترین لوکس‌سازان آمریکا به لکسوس رسیده که محصولات آن با فروش ۲۹۸ هزار و ۳۱۰ دستگاه روبه‌رو شد. لکسوس نیز افت ۲/ ۲ درصدی را در سال قبل تجربه کرده است. آئودی نیز با فروش ۲۲۳ هزار و ۳۲۳ دستگاهی رتبه چهارم خود را در بازار آمریکا حفظ کرده است.
 • فورد حاکم بلامنازع پیکاپ‌ها

  دنیای اقتصاد: طبق روال سال‌های گذشته، پیکاپ‌های آمریکایی در این کلاس حرف اول را می‌زنند. البته عنوان بهترین پیکاپ کامپکت جهان همچنان در اختیار «پادشاه صحرا» یا همان تویوتا هایلوکس است. تویوتا تاکوما و نیسان ناوارا نیز عملکرد برجسته‌ای در سال قبل داشته‌ و توانسته‌اند خود را در میان ۱۰ پیکاپ پرفروش جهان در سال ۲۰۱۸ جای دهند. کلاس پیکاپ‌ها در بخش خودروهای تجاری سبک قرار می‌گیرد، اما این در حالی است که ماهیت آنها کاملا منعطف بوده و از آمریکا تا آسیای جنوبی مورداستفاده قرار می‌گیرند. قابل ذکر است پیکاپ‌ها برای حمل افراد و ابزار به‌کار می‌روند و برای کار سخت طراحی نشده‌اند. البته سهم پیکاپ‌ها در کلاس خودروهای تجاری سبک بالا بوده و فروش آنها در سال ۲۰۱۸ به حدود ۱۹/ ۶میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل از آن رشد ۳/ ۳ درصدی را نشان می‌دهد. حاکم بلامنازع این بخش از بازار شرکت فورد با فروش جهانی ۳۵/ ۱میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ بوده که این آمار رشد ۶/ ۰ درصدی را نشان می‌دهد. پس از آن نیز دو خودروساز ژاپنی و آمریکایی، تویوتا و شورولت در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
 • تصمیم‌گیری درباره ترخیص خودروها

  فارس: در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در زمینه ترخیص خودروهای مشمول مصوبه دولت و رسیدگی قضایی به تخلفات و جرائم متخلفان در واردات خودرو تصمیم گیری شد. بر این اساس شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی روز گذشته به ریاست حجت‌الاسلام حسن‌روحانی رئیس‌جمهور و با حضور رئیس مجلس و معاونان قوا تشکیل جلسه داد. در این جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از وضعیت خودروهای سواری وارداتی که در انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، ارائه داد و شورای‌عالی با تاکید بر اجرای مصوبه اخیر هیات وزیران در این زمینه، تصمیم‌های لازم در جهت تسریع در ترخیص خودروهای مشمول این مصوبه و رسیدگی قضایی به تخلفات و جرائم متخلفان در واردات خودرو را اتخاذ کرد.
 • اظهارنظر رئیس‌کل گمرک درباره وارداتی ها

  مهر: رئیس‌کل گمرک با اشاره به مصوبه هیات‌وزیران برای ترخیص ۱۳ هزار خودروی مانده در گمرک گفت: این مصوبه چهار ماه اعتبار داردو خودروهایی که تا تاریخ تصویب این مصوبه، وارد کشور شده باشند، مشمول هستند. مهدی میراشرفی در حاشیه نشست مدیران وزارت اقتصاد و دارایی با مجمع کارآفرینان در جمع خبرنگاران با اشاره به ترخیص خودروهای موجود در گمرک اظهار کرد: بعد از ممنوعیت واردات خودروهای لوکس، بیش از ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر برای خرید خودرو، پیش‌ثبت‌نام کرده بودند که به ناچار باید این خودروها تحویل مشتری شود. وی افزود: از سوی دیگر گمرک باید ۴۲۰۰ میلیارد تومان درآمد گمرکی کسب می‌کرد که این درآمد معطل مانده بود.وی ادامه داد: مجموع این دلایل موجب شد تا ترخیص خودروهای باقی‌مانده در گمرک با مصوبه هیات‌وزیران عملیاتی شود.
 • هیوندای از خودرویی چهارپا رونمایی کرد

  ایرنا: شرکت خودروسازی «هیوندای» کره‌جنوبی، از خودرویی دارای چهار پای روباتیک رونمایی کرد که می‌تواند در زمین‌های خطرناک و ناهموار راه برود. به نوشته روزنامه اکونومیک تایمز هند، در ساخت این خودرو از ترکیب فناوری تولید خودروهای برقی و روباتیک استفاده شده است و دارای چهار پای مکانیک و چرخ‌هایی برای این پا هست. «جان شو»، مدیر هیوندای، گفت: طراحی و ساخت خودرو با فناوری روباتیک می‌تواند جان انسان‌ها را در مواقع سخت و خطرناک نجات دهد. ضرورت جست‌وجو و نجات و کمک به انسان‌ها روز به روز در جهان بیشتر می‌شود. این خودرو هم می‌تواند از پاهای خود برای بالا رفتن یا خزیدن استفاده کند و هم آنها را جمع کند و مانند سایر خودروها از چرخ برای حرکت استفاده کند. طبق اعلام هیوندای، این شرکت به مدت سه سال در رابطه با طراحی و تولید خودرویی که راه می‌رود، فعالیت کرد. به گفته شو، از این خودرو می‌توان در بیرون کشیدن مردم گرفتارشده در مناطق خطرناک یا مواقع اضطراری و وقوع بلایای طبیعی و غیرطبیعی استفاده کرد. این خودرو می‌تواند به جاهایی برود که هیچ خودرویی تاکنون موفق به رفتن به آنجا نشده است.
 • کمک تویوتا به ایمنی خودروهای خودران

  ایسنا: شرکت خودروسازی تویوتا اعلام کرده که قصد دارد فناوری مخصوص خودروهای خودران خود را تا سال ۲۰۲۰ میلادی در اختیار سایر خودروسازان قرار دهد. گیل پرات، مدیر ارشد اجرایی واحد تحقیقاتی شرکت خودروسازی تویوتا در جریان کنفرانس مطبوعاتی نمایشگاه علم و فناوری ۲۰۱۹ لاس وگاس، از برنامه‌های این شرکت برای طراحی، توسعه و تولید تکنولوژی مخصوص فناوری خودروهای خودران با عنوان گاردین (Guardian) سخن گفته است. به‌نظر می‌رسد این برنامه تا سال ۲۰۲۰ میلادی به‌طور کامل توسعه داده شود و قرار است علاوه‌بر به‌کارگیری در خودروهای تویوتا، در اختیار سایر خودروسازان نیز گذاشته شود. براساس مدل و الگوریتم‌های طراحی شده در طراحی این تکنولوژی و پلت‌فرم مخصوص خودروهای خودران، وسایل نقلیه تولید شده قادر خواهند بود امنیت بیشتری را برای کاربران و سرنشینان خود به ارمغان بیاورند. به گفته مدیر ارشد اجرایی واحد تحقیقاتی شرکت خودروسازی تویوتا، این پلت‌فرم براساس پیشرفته‌ترین فناوری‌های به‌روز جهان از جمله هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی طراحی شده و خودروهای خودران را ایمن‌تر از حالت کنونی آنها می‌کند.
 • امسال یک میلیون خودرو تولید خواهد شد

  در پی انتشار خبری به نقل از معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه توضیحاتی را ارائه داد. این مرکز در پی انتشار گزارش «انتقاد خودروسازان از بلاتکلیفی» اعلام کرد: در گزارش منتشرشده به نقل از محسن صالحی‌نیا، تولید خودرو در سال ۹۷ ، ۸۰۰ هزار دستگاه ذکر شده بود که در واقع جمله وی تولید ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تا روز هفدهم دی‌ماه امسال بود که ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. لازم به توضیح است براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته تولید خودرو به یک میلیون دستگاه تا پایان سال‌جاری خواهد رسید.

بیشتر