آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • انتقاد خودروسازان از بلاتکلیفی

  دنیای اقتصاد: سومین نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران بی‌رمق‌تر از همیشه، روز گذشته در شرایطی افتتاح شد که برخلاف اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی وزارت صمت مبنی‌بر حضور رضا رحمانی در مراسم بازگشایی، وزیر در این مراسم حضور نیافت. هرچند چینی‌ها و وارد‌کنندگان خودرو در دو دوره گذشته با حضور گسترده خود برگزاری نمایشگاه خودروی تهران را به نوعی اعتبار بخشیدند، اما در این دوره به واسطه کاهش فعالیت چینی‌ها در خودروسازی کشور، توقف واردات و همچنین خروج شرکای خودروسازی، به‌نظر می‌رسد که برگزاری سومین نمایشگاه خودرو چندان توجیهی نداشته باشد. بدین ترتیب از دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا که برخی از محصولات جدید خود را به واسطه خروج شرکای خارجی از خط خارج کرده‌اند، بگذریم در این نمایشگاه خبری از بخش خصوصی نیز نبود و تنها حضور قطعه‌سازان وابسته به دو شرکت خودروساز که خواستار معرفی توانمندی‌ها و راهبردهای داخلی‌سازی قطعات بودند، پررنگ به‌نظر می‌رسید.
 • خودروهای در گمرک مانده تعیین تکلیف شد

  دنیای اقتصاد: روز گذشته مصوبه هیات‌وزیران در ارتباط با تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرکات کشور منتشر شد.
 • کاهش فروش مزدا در چین

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی مزدا گزارش داده است که مجموع فروش آن در سال ۲۰۱۸ و در بازار چین، با کاهش ۱۲ درصدی مواجه شده است. براساس این گزارش کل فروش خودروهای مزدا در چین به ۲۷۲ هزار و ۳۲۲ دستگاه رسیده است. در ماه دسامبر نیز فروش محصولات مزدا با ثبت رقم ۲۰ هزار و ۵۴۶ فروش خودروهای خود نسبت به سال گذشته ۸/ ۳۷ درصد کاهش داشته است. مزدا در سال ۲۰۱۸ برای هشت ماه متوالی کاهش فروش محصولاتش در بزرگ‌ترین بازار خودرو جهان را تجربه کرده است. نوبوهیکو واتابه رئیس شرکت مزدا اعلام کرده است که این شرکت در مجموع به فروش بیش از ۳ میلیون دستگاه در بازار چین دست یافته است. چین که با توجه به جمعیتش بزرگ‌ترین مقصد فروش برای خودروسازان مختلف در جهان به‌شمار می‌آید، اکنون به نقطه کانونی رقابت خودروسازان بدل شده است. شرکت سرمایه‌گذاری مشترک چانگ‌آن-مزدا در ماه گذشته و ماه جاری مدل‌های جدیدی را روانه بازار چین کرد.
 • فراخوان بی‌ام‌و در چین

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام بی‌ام‌و این شرکت قصد دارد تا ۲۷۹ دستگاه از محصولاتش را در چین به دلیل نقص فنی میل‌لنگ موتور فراخوان دهد. این فراخوان خودروهای مدل ام۳ و ام۴ را شامل می‌شود که از ۲۹ ژوئن تا ۳۰ سپتامبر گذشته به‌تولید رسیده‌اند. نقص فنی موجود در میل‌لنگ این خودروها می‌تواند به بروز صداهای ناهنجار در خودرو منجر شود. از سوی دیگر به دلیل کاهش افت شتاب، این خودروها می‌توانند با مسائل ایمنی نیز مواجه شوند. بی‌ا‌م‌و قرار است این خودروها را به‌طور رایگان در تعمیر‌گاه‌های مجاز خود تعمیر کند. ماه گذشته وزارت ترابری کره‌جنوبی اعلام کرد دادخواستی را علیه بی‌ام و‌‌، خودروساز لوکس آلمانی تهیه و تنظیم می‌کند. قرار است دادستان‌های کره‌ای، بی‌ام‌و را به دلیل تاخیر در فراخوان خودروهای معیوب و پنهان کردن نقص فنی آنها مورد پیگرد قانونی قرار دهند. براساس گفته مقامات کره این نقص‌های فنی تاکنون موجب حریق در موتور چند دستگاه از خودروهای بی‌ام‌و در کره جنوبی شده است.
 • سلطه تمام‌نشدنی خودروهای سوختی

  دنیای اقتصاد: بسیاری از خودروسازان بزرگ در حال برقی‌سازی محصولات خود هستند تا خودروهای تولیدی خود را بهینه سازی کرده باشند. اما حداقل طی دو دهه پیش‌رو، پیشرانه‌های درونسوز همچنان به‌عنوان هسته خودروسازی جهان باقی خواهد ماند. نکته جالب این است که به گفته تحلیلگران و فعالان این حوزه، با وجود عرضه خودروهای برقی و هیبریدی، فروش پیشرانه‌های درونسوز در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسید. در این رابطه چند کارشناس اظهار کرده‌اند که فروش خودروهای درونسوز دیزلی و بنزینی در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده و پیش‌بینی کردند که فروش این دسته خودروها طی سال‌های پیش رو همچنان در سطح بالایی قرار داشته باشد، اما با ورود به سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌شود که درخواست برای خرید این دسته خودروها کاهش یابد. با بررسی فروش انواع خودروها در ژانویه سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷، متوجه افزایش فروش خودروهای سوخت فسیلی می‌شویم که این روند رو به رشد، در تمام ماه‌های سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۱۷ دیده می‌شود.
 • قیمت خودرو باید آزاد شود

  ایرنا: استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: صنعت خودرو برای مقابله با تحریم‌ها به آزادسازی قیمت‌ها و حفظ اشتغال نیازمند است.سعید لیلاز در حاشیه مراسم افتتاح سومین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران افزود: با آزادسازی قیمت‌ها هرچند زیان خودروسازان جبران نمی‌شود، دستکم جلو آن گرفته می‌شود.این استاد دانشگاه تصریح کرد: به شرط تعیین قیمت خودروها در حاشیه بازار، حتی اگر تیراژ (شمارگان تولید) به ۸۰۰ هزار دستگاه در سال کاهش یابد قادر به حفظ اشتغال خواهیم بود و پس از آن به‌تدریج اصلاحات در این صنعت را آغاز خواهیم کرد.
 • برگزیت موجب کاهش فروش خودرو در انگلیس شد

  ایرنا: در ادامه تشدید بحران‌های اقتصادی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، انجمن تولیدکنندگان و فروشندگان خودرو انگلیس روز گذشته اعلام کرد که فروش خودرو در این کشور به پایین‌ترین حد طی ۱۰ سال اخیر رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر