آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۱۶

 • صنعت خودرو بین دو تحریم

  دنیای‌اقتصاد: اعمال تحریم‌های اقتصادی چه در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و چه دونالد ترامپ شرایط نامطلوبی را بر صنعت خودرو ایران تحمیل کرد، شرایطی همچون افت تولید، کاهش کیفیت و از همه مهم‌تر افزایش ضرر وزیان ناشی از صعود هزینه‌های تولید، که خودروسازی کشور را در تحریم‌های اولیه و ثانویه متاثر از خود کرده است. در تحریم‌های اولیه هسته‌ای اگر چه صنعت خودرو در اولویت تحریم‌های دولت اوباما قرار نداشت با این حال با شروع تحریم‌ها و همراه با آن افزایش نرخ ارز و محدودیت‌های بانکی، روند نزولی در کیفیت و کمیت خودروهای تولیدی پدید آمد.
 • جای خالی شورای سیاست‌گذاری خودرو در ماجرای قیمت‌گذاری

  دنیای اقتصاد: شورای سیاست‌گذاری خودرو گویا بار دیگر به محاق رفته و مسوولان وزارت صنعت،معدن و تجارت ظاهرا نه علاقه‌ای به برگزاری جلسات این شورا دارند و نه وقت آن را.
 • تسلا به‌دنبال معافیت از تعرفه‌های تجاری

  دنیای‌اقتصاد: براساس سندی که به دست رویترز رسیده، شرکت تسلا از دولت ترامپ درخواست کرده است تا از تعرفه‌های تجاری ۲۵ درصدی که بر برخی از محصولات تولید شده در چین مانند خودرو و قطعات آن اعمال شده معاف شود. سال گذشته دونالد ترامپ یکسری از تعرفه‌های تجاری را بر کالاهای چینی وارداتی به آمریکا اعمال کرد که موجب افزایش شعله‌های جنگ تجاری پکن و واشنگتن شده است. یکی از اهداف انجام چنین اقدامی متقاعد ساختن شرکت‌های خودروسازی آمریکایی برای تولید محصولات خود در خاک این کشور اعلام شده است. اگرچه اکنون تسلا تمامی محصولات خود را در خاک آمریکا به تولید می‌رساند اما همچنان برای تامین برخی از قطعات مشخص که ساخت آن در آمریکا دشوار است به تامین‌کنندگان قطعه چینی وابسته است. اکنون رایانه نصب شده در مدل ۳ تسلا نیز ساخت چین است که این شرکت آن را ذهن هوشمند این خودرو دانسته است. تسلا در درخواست خود قید کرده است که تعرفه‌های ۲۵درصدی موجب زیان رساندن به این شرکت خواهد شد.
 • فراخوان فورد برای ۹۵۳ هزار خودرو

  دنیای‌اقتصاد: فورد ۹۵۳ هزار دستگاه خودروی دیگر خود را که به کیسه‌های هوای معیوب تاکاتا مجهز هستند فراخوان خواهد داد. این فراخوان که بخشی از فراخوان بزرگ در نظر گرفته شده است تعداد ۷۸۲ هزار و ۳۸۴ دستگاه خودرو در آمریکا و ۱۴۹ هزار و ۶۵۲ دستگاه را در کانادا شامل می‌شود. خودروهایی که مشمول این فراخوان می‌شوند، فورد اِج و لینکلن ساخته شده در تاسیسات «اوک ویل» و رنجرهای مونتاژ شده در «توئین سیتیز» هستند. فیوژن و مرکوری میلان ساخته شده در تاسیسات «هرموسیلو» نیز در فهرست فراخوان فورد قرار دارند. در نهایت باید به نسل قبلی موستانگ ساخته شده در تاسیسات «فلت‌راک» هم اشاره کرد که در این فراخوان شرکت می‌کنند. تکنسین‌های فورد اقدام به تعویض باد‌کننده کیسه هوای جلویی خواهند کرد. این تعمیرات بدون هزینه‌ای برای مشتری انجام خواهد شد. فورد اعلام نکرده چه زمانی اقدام به تماس با مالکان خودروهای مشمول این فراخوان خواهد کرد. باد‌کننده‌های کیسه هوای معیوب تاکاتا شامل ماده‌ای شیمیایی هستند که می‌توانند در مجاورت رطوبت و دمای بالا منفجر شوند.
 • پرفروش‌ترین خودرو‌های کلاس سی

  دنیای اقتصاد: فروش خودروهای کامپکت (کلاس سی) در سراسر جهان طی سال ۲۰۱۸ با افت ۸/ ۷ درصدی به ۲/ ۱۴میلیون دستگاه رسید. خودروهای کامپکت یا کلاس‌سی در اروپا طولی بین ۱/ ۴ تا ۴/ ۴ متر داشته و در فرم‌های بدنه سدان، هاچ‌بک، کوپه و استیشن عرضه می‌شوند. البته این فهرست شامل شاسی‌بلندها و مینی‌ون‌ها نمی‌شود. پرفروش‌ترین برند این کلاس خودرویی در سال ۲۰۱۸ فولکس‌واگن است که فروش بیش از دو میلیون دستگاه را به نام خود ثبت کرده اما این حاکی از افت فروش ۹/ ۱۰ درصدی است. در رتبه بعدی نیز برند تویوتا با فروش ۷۹/ ۱ میلیون دستگاهی (افت ۶/ ۴ درصدی) و برند هیوندای با فروش ۴۴/ ۱ میلیون دستگاهی (افزایش ۶/ ۱ درصدی) قرار دارند. همچنین در رتبه چهارم برند هوندا قرار دارد که فروش ۱۱/ ۱ میلیون دستگاهی آن در سال ۲۰۱۸، حاکی از کاهش ۹/ ۱ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۷ بوده و پس از آن نیز فورد و شورولت قرار دارند.
 • ضرر ۷۵۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان

  ایسنا: رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران معتقد است در شرایط اقتصادی فعلی، منطقی کردن قیمت خودروها می‌تواند بازار را لااقل برای کوتاه‌مدت مدیریت کند.
 • امضای تفاهم‌نامه ایران خودرو با معاونت علمی ریاست‌جمهوری

  ایکوپرس: تفاهم‌نامه حمایت از شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری در حوزه فناوری‌های وابسته به صنایع خودرو با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به امضا رسید. این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد مراکز نوآوری و کارآفرینی فناورانه و رسوخ نوآوری در صنایع مادر و کلیدی کشور به امضا رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر