آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۴۷۸

 • افول ابرقهرمان صنعت خودرو

  پوریا فیروزنژاد
  دنیای اقتصاد: با انتشار خبر بازداشت کارلوس گوسن، مدیرعامل و رئیس شرکت‌های رنو و نیسان‌موتور، بسیاری از رسانه‌ها این موضوع و پیامدهای آن را برای صنعت خودرو مورد بررسی قرار دادند. تنها ساعاتی پس از اعلام این خبر بود که سهام رنو با کاهش ۱۰ درصدی مواجه شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند او عنصر اصلی حفظ اتحاد میان رنو، نیسان و میتسوبیشی بوده است و اکنون در نبود گوسن آینده این اتحاد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
 • دور جدید افزایش قیمت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: طی هفته جاری نرخ ارز روند نزولی به خود گرفت اما قیمت‌ها در بازار خودرو همچنان صعودی است. با توجه به افزایش نرخ ارز از ابتدای سال‌جاری، قیمت خودرو در بازار به تبعیت از آن روند افزایشی به خود گرفته بود، حال آنکه در هفته جاری با وجود کاهش نرخ ارز قیمت بسیاری از خودروها افزایش یافت.
 • واکنش وزیر به ماجرای قیمت خودرو

  تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودرو‌هایی که فروش قطعی بوده با قیمت تعیین شده در قرارداد واگذار می‌شود، بنابراین مشتریان نگران نباشند. رضا رحمانی در جلسه مشترک با فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی که برای بررسی مسائل مربوط به تولید و بازار برگزار شد، با اشاره به موضوع خودرو افزود: درخصوص تحویل خودروهای فروش قطعی به مشتریان (با قیمت مشخص شده در قرارداد)، با خودروسازان صحبت شده و آنها این موضوع را قبول کرده‌اند. وی افزود: بحث خودروهایی که پیش‌فروش شده و باید به قیمت روز واگذار شوند، متفاوت است. رحمانی گفت: برخی خودروها نیز استثنا هستند، زیرا بخش عمده قطعات آنها وارداتی بوده و به‌خاطر مشکل تحریم، ممکن است خط تولیدشان تعطیل شده باشد. در مورد این محصولات، شرکت‌های خودروساز یا باید نسبت به تحویل خودروی جایگزین اقدامات لازم را انجام دهند یا به هر شکل ممکن مشتری را راضی کنند. وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی درباره تصویب قیمت خودرو گفت: مصوبه‌ای در این مورد نداشته‌ایم و بخشنامه‌ای هم (مبنی بر افزایش قیمت خودرو) وجود ندارد. وی تاکید کرد: کارگروه‌های مختلف بحث تعیین قیمت را دنبال می‌کنند و در صورت تصویب نهایی، جزئیات به رسانه‌ها اعلام خواهد شد.
 • تکذیب بازگشایی سایت ثبت‌سفارش

  ایرنا: سرپرست دفتر مقررات، صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، اخبار منتشرشده مبنی‌بر باز شدن ثبت‌سفارش خودروهای خارجی و ترخیص خودروهای در گمرک مانده را تکذیب و تاکید کرد: تغییرات انجام‌شده در مجموعه وزارت صنعت، به معنای تغییرات در سیاست‌های تعیین‌شده در واردات خودرو نیست. در روزهای گذشته همزمان با تغییرات در مدیریت سازمان توسعه تجارت ایران شایعاتی درخصوص گشایش واردات خودرو و باز شدن ثبت‌سفارش برخی خودروها مطرح شده است. این اخبار واکنش «سیدمهدی نیازی» سرپرست دفتر مقررات، صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت را در پی داشت. وی ضمن رد باز شدن سایت ثبت‌سفارش خودرو، تصریح کرد: هرچند واردکنندگان برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده در حال رایزنی هستند، اما تاکنون تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است. وی از ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد. از سوی دیگر«کورش مرشدسلوک» رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز درباره آخرین وضعیت بازار خودروهای خارجی اظهار کرد: قیمت‌ها در بازار با نوسان ارز تغییر می‌کند، با این حال اگر به ثبات نرخ ارز برسیم به‌دلیل ممنوعیت واردات، حباب قیمتی همچنان وجود خواهد داشت. بازار خودروهای وارداتی در یک سال و نیم گذشته با تغییر پیاپی سیاست‌ها روبه‌رو بود؛ بسته شدن ۶ ماهه سامانه ثبت‌سفارش، افزایش تعرفه‌های گمرکی و تغییر نرخ ارز، سبب جهش قیمت‌ها در این بازار شد.
 • تاکید دوباره بر لغو قیمت‌گذاری دستوری

  ایرنا: دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به وجود مشکلات متعدد در صنعت خودرو گفت: اولین مشکل بحث قیمت‌گذاری است؛ در چند ماه گذشته مواد اولیه قطعات خودرو به شدت افزایش یافته و این در حالی است که طی سه سال گذشته در مجموع ۵/ ۱۲ درصد افزایش قیمت در خودرو داشته‌ایم.
 • افزایش احتمال همکاری فورد و فولکس

  دنیای اقتصاد: شایعه‌هایی در مورد همکاری شرکت خودروسازی فورد و فولکس‌واگن در رابطه با توسعه و طراحی خودروهای برقی همچنان به گوش می‌رسد.
 • احتمال مشارکت تسلا با مرسدس‌بنز

  دنیای اقتصاد: نسل فعلی ون الکتریکی مرسدس بنز ای-اسپرینتر، با وجود داشتن قابلیت‌های فنی خوب و فضای داخلی مناسب و جادار، ضعف بزرگی دارد که آن هم مسافت قابل پیمایش کم در صورت شارژ کامل باتری است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر