آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • ریشه‌یابی کاهش عرضه خودرو

  دنیای اقتصاد: بازار خودروی کشور در شرایطی این روزها با صعود شدید قیمت مواجه شده که به‌نظر می‌رسد ریشه اصلی این ماجرا، کاهش عرضه محصول از سوی خودروسازان است.
 • قطعات منفصله همچنان صدرنشین لیست واردات

  دنیای اقتصاد: بر اساس آمار منتشر شده کمرگ در پنج ماه ابتدایی سال‌جاری، قطعات منفصله برای تولید خودروهای سواری همچنان در سر لیست واردات به کشور قرار داشته است. طی این مدت در مجموع ۸۸۲ میلیون دلار انواع قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی و با ساخت داخل ۱۴ و کمتر از ۳۰ درصد به کشور وارد شده است.
 • استیضاح وزیر صنعت کلید خورد

  دنیای اقتصاد: پس از استیضاح وزرای کار و امور اقتصادی و دارایی، روز گذشته استیضاح سومین وزیر کابینه دولت دوازدهم در سال جاری کلید خورد. اما در روزی که حسن روحانی رئیس‌جمهوری برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حضور یافته بود، برخی از نمایندگان مردم در لابه‌لای پرسش و پاسخ‌های صورت گرفته، مشغول جمع‌آوری رای برای استیضاح محمد شریعتمداری، وزیر صنعت و معدن و تجارت بودند.
 • افزایش فروش برقی‌ها در اروپا

  دنیای اقتصاد: نتایج بررسی آمار فروش خودروهای برقی در اروپا برای نیمه نخست سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بر این اساس، فروش خودروهای برقی در اروپا در مقیاس سالانه رشدی ۴۲ درصدی را شاهد بود. علاوه بر این، تعداد خودروهای برقی در خیابان‌های اروپا از مرز یک میلیون دستگاه گذشت. این آمار همچنین نشان می‌دهد که فروش خودروهای برقی در نیمه نخست سال میلادی جاری به ۱۹۵ هزار دستگاه رسید که به معنای سهم ۲ درصدی از کل بازار خودروست. انتظار می‌رود سهم این خودروها از کل بازار خودرو در سال ۲۰۱۸ به ۳۵/ ۲ درصد برسد.
 • تغییر بازار خودروی عربستان

  دنیای اقتصاد: برداشتن منع رانندگی زنان در عربستان‌سعودی موجب شده فرصت‌های جدیدی در بازار خودروی این کشور ایجاد شود. با گذشت دو ماه از برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان‌سعودی، یک نظرسنجی جدید نشان داده است که بیشتر زنان در عربستان قصد راندن خودرو دارند.
 • زندان برای مدیر سابق فیات کرایسلر

  دنیای اقتصاد: دادگاه فدرال آمریکا، آلفونس لاکوبلی، معاون سابق شرکت خودروسازی فیات کرایسلر در امور ارتباطات کارمندان را به جرم دست داشتن در فساد به ۵/ ۵ سال زندان محکوم کرد. گفته شده است وی با پولی که از تبانی شرکت فیات‌کرایسلر با اتحادیه کارگران خودروساز آمریکا به‌دست آورد، یک دستگاه خودروی فراری و خودکارهای جواهرنشان خریداری کرده است. این حکم یکی از شدیدترین احکامی است که تاکنون برای مدیران خودرویی صادر شده است.
 • جلسه فوق‌العاده خودرویی مجلس و دولت

  ایسنا: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از نشست مشترک کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزیر و معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت در این وزارتخانه خبر داد و افزود: محور نشست شب گذشته افسارگسیختگی قیمت خودرو و ریشه‌های پدید آمدن آن است. سیدمهدی مقدسی گفت: به نظر می‌رسد خودروسازان از فرصت تحریم برای رفع مشکلات‌شان و دیکته کردن خواسته‌های نابحق‌شان نهایت سوء‌استفاده را می‌کنند و این مردم هستند که تاوان هزینه تمام شده و سرباری تولید و سوء‌مدیریت آنها را می‌دهند. وی افزود: البته نظرات منطقی خودروسازان درخصوص نوسانات نرخ ارز قابل قبول است، اما موارد غیرمعقول به هیچ وجه قابل‌قبول نیست و باید اصلاح شود.
 • چالش تامین قطعات اتوبوس

  تسنیم: یک کارشناس صنعت حمل‌و‌نقل با اشاره به اثرگذاری نوسانات ارزی بر نوسازی ناوگان اتوبوسرانی گفت: در صورت عدم همکاری دولت برای نوسازی ناوگان مسافری، انگیزه استفاده از خودرو شخصی افزایش می‌یابد. حمید اکبری درباره اثرگذاری نوسانات ارزی بر نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل مسافری اظهار کرد: با شرایطی که برای نرخ ارز پیش آمده موضوع نوسازی ناوگان مسافری جاده‌ای برای تولیدکنندگان داخلی با ابهام روبه‌رو شده است. این کارشناس حمل‌ونقل تصریح کرد: اتوبوس یک وسیله حمل‌و‌نقل همگانی است که عمدتا از سوی اقشار کم درآمد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قرار باشد تولیدکنندگان مواد اولیه تولید این وسیله را با قیمت ارز آزاد تهیه کنند مجبور هستند این رقم را در قیمت تمام شده کالا لحاظ کرده که در نتیجه یا خرید آن برای رانندگان اتوبوس اقتصادی نیست یا رانندگان مجبورند کرایه جابه‌جایی مسافر را افزایش دهند که با کاهش استقبال مردم از حمل‌و‌نقل عمومی جاده‌ای مواجه خواهد شد.
 • طرح فروش سایپا برای تنظیم بازار خودرو

  سایپانیوز: شرکت سایپا اعلام کرد: در راستای قطع دست دلالان، تنظیم بازار و تامین خودروهای موردنیاز هموطنان، طرح فروش خودروهای تولیدی گروه سایپا هفته آینده آغاز خواهد شد. این گروه خودروسازی در اطلاعیه‌ای از متقاضیان خواسته است تا فقط از نمایندگی‌های مجاز و همچنین سایت اینترنتی رسمی این گروه به نشانی www.saipacorp.com اقدام به ثبت‌نام و خرید خودرو مورد نیاز خود کنند و از پرداخت هرگونه وجه اضافی یا واریز به حساب‌های غیرشرکت سایپا و بالاتر از قیمت‌های مصوب، خودداری کنند. در این اطلاعیه تاکید شده است: «قیمت‌هایی که در سایت‌های خرید و فروش خودرو یا توسط دلالان اعلام می‌شود، قیمت واقعی نبوده و برای سودجویی توسط دلالان اعلام شده است، لذا متقاضیان می‌توانند قیمت‌های مصوب محصولات سایپا را از طریق سایت رسمی این گروه مشاهده کنند.»
 • ادامه جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین

  فارس: وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد چین برای صادرات رینگ خودرو یارانه تخصیص می‌دهد و به همین دلیل آمریکا برای این محصول تعرفه گمرکی اعمال خواهد کرد. رویترز گزارش داد که وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد چین برای صادرات رینگ خودرو به آمریکا یارانه ۷۵/ ۵۸ تا ۵۱/ ۱۷۲ درصدی اختصاص می‌دهد و به همین دلیل آمریکا برای واردات این محصول تعرفه گمرکی اعمال خواهد کرد. در بیانیه این وزارتخانه آمریکا آمده است: در نتیجه اتخاذ چنین تصمیمی وزارت بازرگانی از گمرک و مرزبانی آمریکا می‌خواهد تا از محل واردات رینگ خودرو تعرفه دریافت کنند.

بیشتر