آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۸۶

 • دست‌انداز تحریمی صادرات

  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین متغیرهای تجارت خارجی در هر کشوری تغییرات نرخ ارز است، به این معنا که همراه با نوسانات ارزی مبادلات تجاری نیز تحولات نسبی را تجربه خواهد کرد. بسیاری از کشورها برای تقویت صادرات خود و بهبود تراز تجارت خارجی، سیاست کاهش ارزش پول ملی را اتخاذ می‌کنند. اما در ایران در اوایل دهه ۹۰ که نرخ ارز روند افزایشی پیدا کرد، این افزایش چندان در صادرات غیرنفتی موثر واقع نشد. اما در بخش خودرو صعود نرخ ارز در همان سال‌ها با رشد بسیار کند صادرات این کالا مواجه شد.
 • پیغام مهم رنو به خودروسازان ایرانی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که طبق اعلام مدیر اجرایی رنو، این شرکت احتمالا ایران را به تبعیت از سیاست‌های آمریکا و به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها، ترک خواهد کرد، ظاهرا قرار است تولید خانواده تندر-۹۰ و ساندرو در کشور تا چند ماه دیگر ادامه داشته باشد.
 • تویوتا به‌دنبال تولید انبوه‌ خودروهای سلولی

  دنیای اقتصاد: شرکت ژاپنی خودروسازی تویوتا قصد دارد تا میزان سرمایه‌گذاری خود را برای ساخت خودروهایی که از پیل سوختی استفاده می‌کنند کاهش دهد و در مسیر افزایش تولید خودروهای سدان و شاسی‌بلند ارزان قیمت گام بردارد. در حالی که این شرکت ژاپنی برنامه‌های خود را برای ارتقای نسل بعدی تویوتا میرای که از پیل سوختی استفاده می‌‌کند آغاز کرده است و انتظار می‌رود تا این مدل در سال ۲۰۲۰ به بهره‌برداری برسد امیدوار است تا به کارشناسان خودرو و دیگر شرکت‌های رقیب اثبات کند که این پروژه موفقیت آمیز خواهد بود.
 • افزایش تولید شاسی‌بلندهای فورد در اروپا

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودرو‌سازی فورد به‌دنبال آن است تا تمرکز خود را برای بازگرداندن سود این شرکت در اروپا بر فروش خودروهای شاسی بلند (SUV) و ون‌های مسافرتی در این منطقه معطوف سازد. با توجه به مساله برگزیت و استقبال خریداران از خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اوور شرکت فورد در اروپا نرخ سود پیش از کسر مالیات این شرکت خودرو‌سازی از ۸۸ میلیون دلار سوددهی در سال گذشته به ۷۷ میلیون دلار در سال‌جاری کاهش یافته است.
 • تقسیم دایملر آ.گ به سه بخش مجزا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی دایملر آ.گ، مالک شرکت مرسدس بنز در تلاش است که در سال‌های آتی درراستای تسهیل پیشرفت در حوزه فناوری و جا نماندن از دیگر رقبای خود به سه شرکت مجزا از جمله بخش مرسدس بنز، کامیون‌سازی دایملر و بخش نوآوری دایملر تبدیل شود.
 • واکنش وزیر صنعت به ماجرای پیش‌فروش مزدا۳

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در صفحه توییتر خود خبر از بررسی نحوه پیش‌فروش مزدا۳ داد. محمد شریعتمداری نوشت: نحوه پیش‌فروش مزدا ۳ (محصول تولیدی گروه بهمن) به‌دلیل حاشیه سود و قطع و وصل‌های مشکوک، بحث‌برانگیز شده است. در ادامه این توییت آمده: «به مرکز روابط عمومی وزارت صنعت دستور دادم با همکاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ضمن بررسی روند پیش‌فروش (مزدا۳) نسبت به شفافیت لیست خریداران اقدام و اگر تخلفی روی داده به تعزیرات معرفی کنند.» گروه بهمن هفته گذشته طرح پیش‌فروش مزدا۳ را اجرا کرد، با این حال گفته می‌شود ظرف چند دقیقه ظرفیت فروش پر شده و این موضوع اعتراض مشتریان را به‌دنبال داشت.
 • شیوه جدید اطلاع‌رسانی به مشتریان ایساکو

  ایکوپرس: شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو (ایساکو) اقدامات انجام شده از پذیرش تا ترخیص خودرو را به مشتریان اطلاع‌رسانی می‌کند. مشتریان مراجعه‌کننده به شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو در حال حاضر از این امکان برخوردارند تا با دریافت پیامک از زمان پذیرش تا ترخیص، در جریان امور خودروی قرار بگیرند.
 • قوانین زیست محیطی حاکم بر خودروسازی جهان

  ايسنا: طی سال‌های گذشته در کشورهای مختلف جهان، دولت‌ها روش‌هایی را برای بهبود مصرف سوخت و ایمنی خودروها و همچنین انتشار مواد آلاینده، به‌کار بسته‌اند. مثلا در برزیل، برنامه ثبت اطلاعات خودروها، در آمریکا، قوانین مربوط به کنترل انتشار مواد آلاینده و در چین، برنامه ملی توسعه و تحقیق تکنولوژی‌های پیشرفته (در قالب ۸۶۳ برنامه مختلف) پیاده شده است. در کشورهای اروپایی نیز با پیاده‌‌سازی دستورالعمل خودروهای نقلیه از کار افتاده، تلاش شده بازیافت آنها افزایش، ضایعات کاهش و عملکرد زیست‌محیطی ارتقا پیدا کند. بر این اساس، آلمان در نظر دارد تولید خودروهای برقی خود را تا سال ۲۰۲۱ به ۳/ ۱ میلیون واحد برساند که از این نظر جایگاه مهمی در جهان محسوب می‌شود.

بیشتر