بهاروند عنوان کرد: بلافاصله سفیر سوئیس به‌ عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض بسیار شدید ایران به وی ابلاغ و محفوظ بودن حق جمهوری اسلامی‌ایران برای پاسخ به این تعرض به حاکمیت و امنیت ملی ایران به اطلاع آمریکایی‌ها رسید.

بهاروند افزود: آمریکا از طریق سفیر سوئیس پیام داده بود که ایران پاسخ ندهد که بلافاصله رد شد. بهاروند همچنین در خصوص گزارش گزارشگر سازمان ملل که ترور سپهبد سلیمانی را خلاف منشور ملل متحد برشمرده، نیز گفت: اینکه خانم کالامار به عنوان گزارشگر سازمان ملل و یک متخصص و حقوقدان بی‌طرف اقدام آمریکا را محکوم کند با ارزش است. این گزارش اکنون سند سازمان ملل متحد است و در آینده و تا دهه‌ها خواهد بود.

آگنس کالامار گزارشگر سازمان ملل بامداد روز سه‌شنبه به وقت تهران جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ایران را غیرقانونی خواند. خانم کالامار که گزارش جدید خود در مورد قتل‌های خودسرانه از طریق به کارگیری پهپادهای نظامی‌را به نشست شورا ارائه می‌کرد، تاکید کرد: اقدام آمریکا مطابق هیچ‌یک از موازین حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل قابل توجیه نیست.

به گزارش «ایسنا»، آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت: آمریکا در اثبات اینکه ترور سردار سلیمانی در راستای دفاع از خود است، شکست خورد. وی تاکید کرد: آمریکا با این اقدام اصل حاکمیت را تحریف کرد. گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به اتخاذ ابتکار عمل‌های دیپلماتیک پس از ترور سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: نمی‌توان یک مسوول بلندپایه را در کشوری دیگر به این شکل هدف قرار داد. وی گفت این مساله نقض اصول مختلف به شمار می‌رود. کالامار پیش از این نیز در پیامی ‌توییتری به موضع مقامات آمریکایی در برابر گزارش اخیرش در مورد به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی واکنش نشان داد و نوشت: «قوانین بین‌المللی، بین‌المللی هستند. قوانین آمریکایی نیستند.»  مبنای هشدارهای من درباره استفاده کنترل‌نشده از پهپادهای تجهیزشده، ارزیابی‌ام از حمله پهپادی علیه سردار سلیمانی و درخواست‌هایم برای جلوگیری از بحران‌های بیشتر قوانین بین‌المللی است. کالامار روز پنج‌شنبه با ارائه گزارشش به شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح کرد: این اقدام نقض منشور سازمان ملل بوده و خواستار پاسخگویی در قبال ترورهای هدفمند با پهپاد و وضع مقرراتی کامل‌تر برای استفاده از این تسلیحات شد. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در نشست دیروز شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارشش را درباره اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی ارائه کرد و با گفتن اینکه مقام رسمی ‌یک کشور در کشور مستقل دیگری مورد هدف قرار گرفت، تاکید کرد که ترور سردار شهید سلیمانی در زمینه درگیری‌های مسلحانه بی‌سابقه بوده است.

اسماعیل بقایی ‌هامانه، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی‌ایران در ژنو که مواضع کشورمان را در این نشست تشریح می‌کرد، ترور سپهبد شهید سلیمانی و همراهانش را نه تنها نقض صریح اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل، بلکه تعدی آشکار به مبانی حقوق بشر و اصول مدنیت خواند که مسوولیت بین‌المللی آمریکا در آن کاملا محرز است.

سپهبد شهید قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی و همراهانشان بامداد روز جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ و در حال ترک فرودگاه بغداد طی عملیات تروریستی رژیم تروریستی آمریکا به شهادت رسیدند. همچنین روز جمعه ۱۳ دی ماه پس از اقدام جنایتکارانه و تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش در بغداد، کاردار سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت خارجه ایران احضار و اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد. پس از آن وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که آمریکا از طریق این کشور پیامی‌را به ایران منتقل کرده و تهران نیز موضع خود درباره ترور سردار قاسم سلیمانی را به نماینده سوئیس در ایران اعلام کرده است.

همچنین وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که نماینده این کشور در تهران از موضع ایران درباره ترور سردار سلیمانی نیز مطلع شده است. در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه از احضار کاردار سوئیس در تهران به وزارت خارجه برای دومین بار خبر داد و گفت که در این احضار پاسخ مقتضی به پیام آمریکایی‌ها به وی ابلاغ شد.

موسوی روز یکشنبه (۱۵ دی ماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره جزئیات پیام آمریکا که سوئیسی‌ها به ایران تحویل دادند، عنوان کرد: چون جزئیات نامه توسط آمریکایی‌ها منتشر نشد از بیان جزئیات معذورم. نامه‌ای از سوی پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بود که خیلی خارج از روال و تشریفات دیپلماتیک و بی ادبانه بود و ما هم بعدازظهر در سومین جلسه اضطراری که داشتیم آن نامه را بررسی و پاسخ آن را تهیه کردیم و با همان لحنی که شایسته مقامات آمریکایی‌ بود، پاسخ آنها را در سطح پایین‌تر از تصور آنها دادیم که فکر نکنند خبری است.

در همین خصوص یک منبع مطلع به جزئیاتی از پاسخ قاطعانه، محکم و در شأن آمریکایی‌ها در پی نامه توهین آمیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: ایران در جواب این نامه که نه به امضای محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، بلکه به امضای دفترش برای آمریکایی‌ها ارسال شده، به این رفتار خلاف عرف دیپلماتیک وی پاسخی در شأن وی داده است.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند