به گزارش «ایرنا» ظریف در پاسخ به سوال ابطحی درخصوص اظهارات وزیر امورخارجه در باب پولشویی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت‌کشی سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا گفت: «با توجه به اینکه شورای‌عالی امنیت ملی تصمیم گرفت جلسه خود را امروز (یکشنبه) برگزار کند، بنابراین من از هیات رئیسه درخواست کردم، سوال از من را به جلسه بعد موکول کند تا بتوانم سر فرصت پاسخ بدهم که با این درخواست مخالفت شد. وزیر امورخارجه افزود: «بنده الان به جای اینکه به جلسه شورای‌عالی امنیت ملی بروم باید برای هشتمین بار در طول سه ماه گذشته در صحن مجلس به سوال پاسخ دهم و جای خوشبختی است که دوستان چنین محبتی را به من دارند و ما خدمتشان می‌رسیم.» ظریف افزود: «آنچه اهمیت دارد این است که بنده مسوول دفاع از جمهوری اسلامی ایران در خارج هستم و همه نحوه دفاع بنده از کشور در خارج را مشاهده کرده‌اند. هم در تلویزیون پخش می‌شود و هم کلیپ‌های آن منتشر می‌شود و مشخص است که چه کسانی به‌خاطر منافع داخلی سوالاتی را مطرح می‌کنند؛ فکر می‌کنم مسائل امنیت ملی ما مهم‌تر از آن است که با بحث‌های جناحی موردتوجه قرار گیرد.»

او افزود: «بیشترین تلاش را برای مقابله با حرکت‌های غربی‌ها در مورد پولشویی، جمهوری اسلامی و وزارت امورخارجه انجام داده و ما این تلاش‌ها را ادامه خواهیم داد. الان هم که آخرین اقدام گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در مورد پولشویی علیه ایران صورت گرفت، تندترین دفاع‌ها از موضع جمهوری اسلامی را بنده کردم.»

وزیر امورخارجه افزود: «صحبتی که قبلا در مورد پولشویی کردم، صحبت بنده نبود، بلکه اظهاراتی بود که مقامات مختلف کشور مطرح کرده بودند. وظیفه من حمایت و دفاع از جمهوری اسلامی است و حتما یک مقداری و شاید عقل داشته باشم که صحبتی نکنم که در خارج مجبور شوم خودم از آن دفاع کنم.»

ظریف ادامه داد: «اتهاماتی که به جمهوری اسلامی وارد می‌کنند این است که به این کنوانسیون‌ها نمی‌پیوندد چراکه نمی‌خواهد با تروریسم و پولشویی مقابله کند، ولی آنچه من عرض کردم این بود که گروه‌های فشاری هستند که آنها منافع مالی شخصی دارند. حالا شما می‌توانید در تلویزیون ببینید که در دادگاه سلطان سکه درخصوص روش‌های پولشویی چه گفتند.»

وزیر امورخارجه افزود: «دامن نظام جمهوری اسلامی از این حرف‌ها مبرا است، آنچه بنده عرض کردم در جهت حرف‌هایی است که در خارج از کشور در حمایت از جمهوری اسلامی زده می‌شوند و آن این است که منافعی که باعث می‌شود با این حرکت‌ها مخالفت باشد، منافع[افراد] دارنده پول هستند و مواردی هست که هزار هزار میلیارد تومان پولشویی توسط باندهای قاچاق سکه و ارز رد و بدل می‌شود که امروز در دادگاه‌های جرائم اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه باید راس ساعت سه عصر (یکشنبه) در جلسه شورای‌عالی امنیت ملی باشد و کوتاه به سوال پاسخ می‌دهد، گفت: «اگر بنده در جلسه‌ای در دوحه سخنرانی کردم به‌خاطر این است که آمریکا نباید در دنیا علم مذاکره را در دست بگیرد؛ کشور قانون‌شکن که هیچ‌کس در دنیا آمادگی ندارد با آن صحبت کند؛ ما باید این چهره کریه و نفاق‌آلود آمریکا را به دنیا معرفی کنیم نه اینکه اجازه دهیم ما را منفعل کرده و ادعا کند که ما آماده مذاکره بی‌قید و شرط ایران هستیم و آن قانون‌شکن به ما بگوید که ایران اهل مذاکره نیست؛ ایران اهل مذاکره و صحبت و گفت‌وگو است اما صحبت باید براساس مقررات بین‌المللی باشد.»

او ادامه داد: «آنچه من گفتم کلمه‌ای کمتر از مقام معظم رهبری نبود که فرمودند آمریکا اگر می‌خواهد مذاکره شود، باید به برجام بازگردد، بنده از خود صحبت نمی‌کنم، اگر شما انتقادی دارید، انتقاد را به بحثی که مطرح شده بفرمایید.»

ظریف گفت: «بنده مجری سیاست‌های نظام هستم، اگر شما می‌خواهید نوار پخش کنید، بفرمایید پخش کنید، آنچه من در آن جلسه عرض کردم و هنوز می‌گویم این است که منابع جدیدی برای جلوگیری از مقابله جمهوری اسلامی ایران با پولشویی در کشور وجود دارد، ما با خارجی‌ها کار نداریم، بحث ما مقابله نظام جمهوری اسلامی ایران با پولشویی است. همان که حضرت آقا فرمودند اگر در مقابله در فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها درخواهد آمد، این خیلی‌ها چه کسانی هستند. این را برای کشور و مردم معین کنید.»

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: «آنچه خطاب مقام معظم رهبری بود که اگر شما به‌دنبال مقابله با فساد بروید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد، چه کسانی هستند، شما به من بگویید؛ آقای ابطحی شما فرصت می‌کنید که صحبت کنید اما من بعد از صحبت‌های شما فرصت پاسخگویی ندارم؛ اگر می‌خواهید به صحبت‌ها و صداهای بیگانه توجه کنید، دقت کنید که از من نقل کردند یا از آقای حسین شریعتمداری که به بنده حمله کرده بود، ببینید از چه کسی نقل کردند و برای چه کسی جشن گرفتند.»

ظریف ادامه داد: «آیا آنها برای من جشن گرفتند که گفتم نظام جمهوری اسلامی حامی تروریسم نیست؛ یک گروه‌های فشاری هستند که از پولشویی منافع دارند و هزاران میلیارد تومان از پولشویی منفعت می‌برند که اگر این نبود نیاز نبود که قوه قضائیه و دولت ۶۰ صفحه آیین‌نامه برای مبارزه با پولشویی تصویب کند. مگر دو هفته گذشته دولت و قوه قضائیه ۶۰ صفحه آیین‌نامه تصویب نکرد.»

ظریف اضافه کرد: «اگر پولشویی در ایران نیست و گروه‌های فاسدی پولشویی نمی‌کنند، سلطان سکه را به چه جرمی اعدام کردید. چرا صحبتی که در دفاع از جمهوری اسلامی صورت گرفته و صحبتی را که در رد اتهامات منافقین و بیگانگان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایراد شده است به صحبت علیه نظام تبدیل کردید.»

وزیر امورخارجه افزود: «چرا آقای شریعتمداری آن کار را کرد، چرا کیهان آن مقاله‌ها را نوشت، آن مقاله‌ها بود که اسباب دست روزنامه‌های غربی شد و نه عرایض بنده؛ بنده که در دنیا معروف هستم به اینکه برای دفاع از منافع این مردم و جمهوری اسلامی سینه چاک می‌کنم، شما عنوانی که وزیر امورخارجه آمریکا به من داده و من به آن افتخار می‌کنم شنیدید؛ من علیه منافع نظام صحبت می‌کنم یا آنان که از صحبت‌های دلسوزانه من به‌خاطر منافع جناحی سوءاستفاده می‌کنند.»

او ادامه داد: «حالا شما فرصت دارید که نوار بگذارید؛ آنچه من گفتم در دفاع از جمهوری اسلامی و مقابله با فسادکارانی بود که به نام حمایت، انواع جنایت‌ها را انجام می‌دادند؛ این کارها بنده را از دفاع از جمهوری اسلامی باز نمی‌دارد.»

ظریف در مورد برخورد با ۱+۵ نیز گفت: «دور گذشته که ما ناگزیر از مذاکره با آمریکا شدیم، به‌خاطر علاقه ما به مذاکره با آمریکا و اعتماد ما نبود، به‌خاطر اعتماد ما نبود که اگر ما به آمریکا اعتماد داشتیم، ۱۵۰ صفحه توافق نمی‌نوشتیم-همان را با کره‌شمالی امضا کردند.»

وزیر امورخارجه افزود: اگر به آمریکا اعتماد داشتیم بند ۳۶ برجام با این جمله که «اگر ایران معتقد باشد که آمریکا و طرف‌های دیگر برجام تعهدات خود را اجرا نکردند...»، شروع نمی‌شد، اعتماد نداشتیم؛ اما اقداماتی که قبل از ورود ما به مسوولیت شکل گرفته بود، جمهوری اسلامی را با ۶ قطعنامه شورای امنیت مواجه کرده بود، ۶ قطعنامه شورای امنیت تنها در صورتی لغو می‌شود که ۵ عضو دائم با آن موافقت کنند.

او ادامه داد: «۶ قطعنامه شورای امنیت که کاردستی برخی دوستان بود و کاغذ پاره‌ها؛ فقط با توافق پنج عضو دائم شورای امنیت قابل لغو بود و در غیر این‌صورت لغو نمی‌شد؛ ما نمی‌خواستیم با آمریکا مذاکره کنیم؛ من بعد از سال‌ها زندگی در غرب، عاشق و شیفته مذاکره با غربی‌ها نیستم، فشارها را بیش از هرکس من تحمل کردم، سختی مذاکرات و فشارها و توهین‌هایی که شد و الحمدلله از سوی آمریکایی‌ها تحریم شدم، برای این انجام دادیم که بتوانیم ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را لغو کنیم و کردیم.»

ظریف گفت: بدون اینکه حتی یک دقیقه ما این قطعنامه‌ها را اجرا کرده باشیم، ۶ قطعنامه شورای امنیت را لغو کردیم. حالا می‌خواهیم این قطعنامه‌ها باز‌گردد تا دوباره برای لغو آن گروهی مجبور به مذاکره با آمریکا باشند «یا الله، بفرمایید». بالاخره مقامات عالی نظام صلاح کشور را می‌فهمند که می‌فرمایند آمریکا تنها در صورتی می‌تواند به میز مذاکره باز گردد که برجام را بپذیرد و نمی‌گویند برجام به تاریخ پیوست، فرمودند؟ نفرمودند. او خطاب به ابطحی و نمایندگان حاضر در جلسه گفت: «در آنچه همه ما متحد و هم‌داستان هستیم،‌ یقین دارم؛ همه مردم ایران در یک کشتی نشسته‌ایم؛ همه مردم ایران آماج این حملات هستند، اصلاح‌طلب، اصولگرا و مخالف و موافق نمی‌شناسد، ان‌شاءالله این مردم در پای صندوق‌های رای نشان خواهند داد که اراده آنها خلل‌ناپذیر است و این مردم هستند که ضامن پیروزی انقلاب و شکست‌های مخالفان و کسانی هستند که آرزوی بد برای مردم ایران دارند.»

تنش در صحن مجلس

جلسه دیروز مجلس با حاشیه‌هایی نیز همراه بود و صحن پارلمان برای دقایقی متشنج شد. به گزارش «ایلنا» ظریف پس از پاسخ به سوال نماینده خمینی‌شهر درخصوص برجام و FATF گفت: «به‌دلیل شرکت در جلسه شورای‌عالی امنیت ملی که به‌جای شب گذشته، امروز ساعت ۳ قرار است برگزار شود، نمی‌توانم بمانم و صحبت شما نمایندگان را از رادیو گوش می‌دهم» و سپس صحن را ترک کرد.

پس از خارج شدن وزیر امورخارجه از مجلس، محمدجواد ابطحی ضمن اعتراض به این اقدام وزیرخارجه گفت: «کار آقای ظریف خلاف آیین‌نامه است. ایشان باید به صحبت‌های ما گوش می‌دادند؛ من باید با چه کسی حرف بزنم؟! ایشان یک‌طرفه صحبت کرده است و سپس مجلس را ترک کردند؛ این کار توهین به مجلس و خلاف آیین‌نامه است. آقای پزشکیان این کار درست نبود.» مسعود پزشکیان که ریاست مجلس را برعهده داشت به ابطحی گفت: «شما حرفتان را بزنید؛ چشم، به این موضوع رسیدگی می‌کنیم.» ابطحی ادامه داد: «آقای ظریف باید می‌نشستند و به سوالات گوش می‌دادند. ایشان درباره اینستکس، تعهدات اروپا و پولشویی صحبت نکردند. این چه استدلالی است که ایشان بیان می‌کنند که عده‌ای پول گرفتند تا با FATF مخالفت کنند، پس آنهایی هم که با FATF موافق هستند پول گرفتند؟ آخر این چه استدلالی است! ایشان اخم‌هایشان با داخل و خنده‌هایشان با کری و جانسون است. من صحبت نمی‌کنم و باید بگویم که ایشان تحمل شنیدن حرف مخالف را ندارد. بنابراین سوالم را به رای نمی‌گذارم و به جلسه بعدی موکول می‌کنم.»

پس از صحبت‌های ابطحی برای دقایقی صحن مجلس متشنج شد؛ به‌طوری‌که عده‌ای از نمایندگان از جمله کریمی قدوسی، ادیانی، ذوالنور و عده‌ای دیگر از نمایندگان که مخالف برجام بودند به دور او حلقه زدند. سپس ذوالنور و کوهکن به جایگاه هیات رئیسه رفتند و با مسعود پزشکیان صحبت کردند سپس پزشکیان از پشت تریبون اعلام کرد که آقای ظریف کار اشتباهی کردند و ۸ دقیقه مشکلی برای ایشان ایجاد نمی‌کرد و کارشان قابل قبول نیست. پس از صحبت‌های پزشکیان جو آرام شد و نمایندگان بر سر صندلی‌هایشان نشستند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند