کلید عبور از تحریم‌های آمریکا

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید برای غلبه بر توطئه‌های دشمنان بخش خصوصی را بیش از پیش مورد حمایت قرار دهیم تا وارد چرخه فعالیت‌های اقتصادی شود، تصریح کرد: اگر دولت، مجلس، قوه قضائیه و همه مردم و دست‌اندرکاران برای ایجاد امنیت و اطمینان خاطر کامل سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تلاش کنند، سرمایه زیادی وارد چرخه اقتصادی کشور خواهد شد و اگر این اراده جمعی برای حمایت از فعالان اقتصادی خصوصی وجود داشته باشد، حتی آمریکا نیز نمی‌تواند مانع پیشرفت شود. حسن روحانی روز دوشنبه در راستای سفرهای استانی اش به استان آذربایجان غربی سفر کرد و دراین سفر یکروزه، با حضور رئیس‌جمهور ۳۵ طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی به طور همزمان در سطح استان آذربایجان غربی، آغاز و به بهره‌برداری رسید.

جنگ تمام‌عیار اقتصادی

روحانی دوشنبه شب پیش ازترک این استان در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی، با بیان اینکه آنچه آمریکایی‌ها تبلیغ می‌کردند که از ۱۳ آبان آغاز خواهد شد، چیز جدیدی نبود گفت: همه فشاری که آنها می‌خواستند به ما وارد کنند، در مهر و شهریور اعمال شده بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، وی تصریح کرد: البته نباید غافل باشیم که امروز با یک ابرقدرت بزرگ در جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم که هر قدر هم موفق در برابر او مقاومت کنیم بالاخره فشارهایی نیز بر ما وارد خواهد شد؛ اما تردید ندارم، موفقیت یا عدم موفقیت دشمن در اعمال فشار به ایران، در دست خود ماست که اگر بتوانیم از همه سرمایه‌ها به خوبی استفاده کرده و در هر شرایطی کنار هم باشیم، قطعا دشمن موفق نخواهد بود.

روحانی با اشاره به ضرورت اینکه همه باید نسبت به آینده امیدوار باشیم، ادامه داد: تردید ندارم و کاملا امیدوار هستم که با وجود همه فشارها و شرایط سخت اگر کنار هم باشیم، می‌توانیم با موفقیت از این توطئه‌ها نیز عبور کنیم. روحانی با اشاره به اینکه دشمنان در برابر هر اقدام برای خنثی کردن توطئه‌ها و تحریم‌ها، توطئه جدیدی طراحی می‌کنند، افزود: دولت تدبیر و امید از همان آغاز کار با تحریم فروش نفت مواجه بود و فروش نفت ایران در آن ایام به حدود یک میلیون بشکه کاهش یافته بود، اما دولت با همان محدودیت‌ها امور را به خوبی اداره کرد تا اواخر سال ۹۴ که توافق برجام حاصل شد و برای مدتی محدودیت‌ها رفع شد.

وی اظهار کرد: در سال ۹۳ مذاکرات با قدرت‌های جهانی در حال به نتیجه رسیدن بود تا اینکه در فاصله کوتاهی وزرای امور خارجه رژیم صهیونیستی و عربستان به وین سفر کردند و پس از این سفرها مذاکرات به یک مرتبه قفل شد؛ در جریان این سفرها این پیام به طرف‌های مذاکره ایران ابلاغ شد که اگر اندکی صبر کنند با توطئه‌ای که طراحی شده است قیمت نفت به شدت کاهش خواهد یافت و ایران ناچار خواهد بود به هر شرایطی برای رسیدن به توافق تن دهد و به فاصله اندکی پس از سفر وزرای خارجه رژیم صهیونیستی و عربستان به وین، قیمت نفت شروع به کاهش کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در سال ۹۴ به‌واسطه کاهش قیمت نفت فشار بزرگی به دولت وارد شد، تصریح کرد: البته در همان شرایط سخت دولت و به‌خصوص وزارت نفت کار بزرگی انجام دادند که غربی‌ها تصور آن را هم نمی‌کردند؛ غربی‌ها فکر می‌کردند احیای چاه‌های نفت ایران که تولید در آنها به‌دلیل کاهش فروش نفت متوقف شده بود حداقل یکسال به طول می‌انجامد، اما وزارت نفت در فاصله کوتاهی و با صرف حدود ۸۰۰ میلیون دلار این چاه‌ها را به مدار تولید بازگرداند و تقریبا تا اواخر سال ۹۴ تولید نفت کشور، به دو برابر افزایش یافت. روحانی خاطر نشان کرد: وقتی در سال ۹۵ تولید نفت کشور و به تبع آن درآمد کشور افزایش یافت، بلافاصله توطئه جدیدی آغاز شد و کشورهای تولیدکننده نفت دور هم جمع شدند و اصرار داشتند که به‌دلیل کاهش بیش از پیش قیمت، تولید نفت همه تولیدکنندگان باید کاهش پیدا کند، اما وزرای نفت و امور خارجه کشورمان با اتخاذ یک دیپلماسی قوی و بسیار خوب موفقیت بزرگی را نصیب کشور کردند و توانستند ایران را از سیاست‌ کاهش تولید مستثنی کنند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هر روز با معضل و توطئه جدیدی مواجه بودیم، اما دولت در کشاکش با همه این معضلات توانست کشور را اداره و بر این معضل‌ها نیز غلبه کند. روحانی با بیان اینکه آنچه دولت تدبیر و امید در طول سال‌های فعالیت خود با آن مواجه بوده، نه صرفا یک توطئه تبلیغاتی بلکه یک جنگ پشت پرده اقتصادی تمام‌عیار بوده است، گفت: البته دولت مجاهدت بزرگی کرده تا همه تلخی و سختی این جنگ برای مردم آشکار نشود و باور بنده این است از توطئه‌ای که امروز پیش روی ما قرار دارد نیز با موفقیت می‌توانیم عبور کنیم.

لزوم رونق بازارچه‌های مرزی

رئیس‌جمهوردربخش دیگری ازسخنانش، با قدردانی از استقبال شکوهمند مردم استان آذربایجان غربی و شهر خوی از کاروان تدبیر و امید، به اهمیت حضور مردم در صحنه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: زمانی که دکتر ظریف در وین در حال مذاکره بود، در همان ایام به اصفهان سفر داشتیم و مردم استقبال تاریخی به عمل آوردند به نحوی که وزیر خارجه آمریکا در جریان مذاکرات خطاب به دکتر ظریف می‌گوید که استقبال مردم اصفهان از رئیس‌جمهور ایران را مشاهده کرده است و اینگونه حضور مردم در صحنه‌های مختلف حتی در مذاکرات نیز تأثیرگذار است و نشان می‌دهد که با اتحاد و یکدلی در کنار هم قرار داریم.

حسن روحانی شامگاه دوشنبه در جلسه توسعه و برگزیدگان استان آذربایجان غربی نیز تاکید کرد: استان‎های مرزی کشور می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌ها و مزیت‌های گسترده خود به‌ویژه در بخش صادرات و همجواری با کشورهای همسایه، تحریم را به فرصت‌های جدید تبدیل کنند. رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان یکی از نخبگان استان، خاطرنشان کرد: امروز روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت در برابر اقدامات ظالمانه آمریکا است و چنین نیست که امروز دولت دوازدهم با معضلی به نام فشار ظالمانه قدرتی تجاوزگر در دنیا مواجه شده باشد، بلکه این دولت تجاوزگر به طور ظالمانه همه مردم ایران را مورد فشار قرار داده است .رئیس‌جمهور در پایان سفر به استان آذربایجان غربی و در نشست خبری با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش اختیارات استان و تمرکززدایی، اظهار کرد: یکی از تصمیمات مهمی که باید دنبال کنیم این است که استان‌ها از اختیارات بیشتری برخوردار باشند؛ امروز در اینکه استان باید از مزایای مرزها برخوردار باشد، هیچ تردیدی وجود ندارد و دولت برای رونق بازارچه‌های مرزی آمادگی دارد که تصمیمات لازم را اتخاذ کند. رئیس‌جمهوری و هیات همراه در پایان سفر یک‌روزه به آذربایجان غربی، دوشنبه شب این استان را به مقصد تهران ترک کرد.