به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر نوبخت در مراسم امضای دو تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی کردیم که به‌طور متوسط سالانه بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند.رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: با ادامه روال گذشته حداکثر همین تعداد را بتوانیم اشتغال‌زایی کنیم و در حالی که ما بیش از ۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار داریم، اینکه تلاش کنیم نسبت به گذشته که ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می‌شدند و الان ۷۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می‌شوند، فرصت شغلی ایجاد کنیم پس تکلیف بیکاران قبلی چه می‌شود؟ بنابراین تصمیم بر ایجاد بیش از یک میلیون شغل به‌صورت سالانه گرفته شد.وی ادامه داد: به‌طور مشخص در بهار امسال ۷۱۱ هزار نفر وارد بازار کار شدند و تلاش کردیم با انواع اقدامات همچون استمرار طرح‌های عمرانی که ۲۵ هزار میلیارد تومان پول بابت این طرح‌ها پرداخت کردیم که بیش از ۵ برابر افزایش اعتبار داشته است، نتیجه این شد که  حدود ۷۵۶ هزار نفر مشغول به‌کار شدند یعنی بیشتر از ظرفیت پیش‌بینی شده.نوبخت تصریح کرد: اما ۴۰ هزار نفر در برابر ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر چندان به چشم نمی‌آید. از این رو در تبصره ۱۸ امسال برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی کردیم و این برنامه‌ها در ۱۴ بسته منتشر شده است.وی با اشاره به تامین اعتبار این برنامه اشتغال‌زایی، گفت: برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی، تصمیم بر این شد که ۲۰ درصد از اعتبارات طرح‌های عمرانی یعنی ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی برخوردار شویم.معاون رئیس‌جمهوری افزود: برای خنثی‌سازی تحریم‌ها و به حداقل رساندن اثرات سوء آن متفق‌القول هستیم. اتاق فکری در خارج تشکیل شده که اقدامات ما را رصد می‌کند تا آنها را خنثی کند. وی گفت: ما روحیه خود را از دست نمی‌دهیم و این تحریم‌ها را دور می‌زنیم.

تدوین برنامه جامع مقابله با تحریم

وی تصریح کرد: برنامه ششم یک برنامه عادی است، اما برنامه جامع تحریم از تیرماه آماده شده و غیر از آنچه که برای مقابله با تحریم و تنظیم برخی از بازارها مثل بازار ارز، نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم که بانک مرکزی بازار ارز را ساماندهی کند؛ ما باید بسته مقابله با تحریم داشته باشیم، تحریم لطمه‌ای به بخش‌های مختلف همچون صنعت و کشاورزی وارد می‌کند که باید با اقدامات جبرانی، این اثرات را از بین ببریم.وی ادامه داد: بنابراین ۵ بسته جبرانی و حمایتی تهیه کردیم که در آینده نزدیک، این برنامه‌ها را اعلام خواهیم کرد و مرتبا در جلسات مختلف با کارآفرینان و دانشگاهیان و مسوولان وستاد اقتصادی دولت این موضوعات را پیگیری می‌کنیم.

اختصاص یک میلیارد دلار برای حفظ اشتغال موجود

نوبخت با بیان اینکه یکی از بسته‌ها، بسته حمایت از تولید است، گفت: برای حمایت از واحدهای تولیدی که درحال تهدید هستند، دو کار باید انجام دهیم: دنبال کردن ایجاد فرصت شغلی جدید و جلوگیری از ریزش نیروی کار فعلی. این کار نیاز به منابع دارد که با مجوز از شوای هماهنگی سران سه‌قوه، می‌توانیم یک میلیارد دلار ویژه برای حفظ اشتغال موجود و برای تلاش در جهت اجرای بخشی از تبصره ۱۸ استفاده کنیم.نوبخت ادامه داد: امروز یک اقدام برای مقابله با تحریم و حمایت از واحدهای تولیدی را در نظر داریم که منابع این مساله را نیز به‌صورت نقد در دست داریم.وی با بیان اینکه یکی از ابزار‌های سازمان برنامه برای پیشبرد اهداف، صندوق توسعه ملی است، گفت: سازمان برنامه تنها برنامه‌ها را ارائه می‌دهد و رصد می‌کند و این دستگاه‌های اجرایی هستند که باید وارد عرصه عمل شوند.نوبخت یادآور شد: بنابراین علاوه بر طی کردن روال عادی برنامه ششم و تبصره ۱۸، از امکانات ویژه‌ای هم برخوردار خواهیم بود.

تدوین بسته ارزی برای دوران تحریم

 محمدباقر نوبخت همچنین در حاشیه امضای تفاهم‌نامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در جمع خبرنگاران درخصوص بازار ارز اظهار کرد: ۱۲ برنامه در یک مجموعه برنامه جامع مقابله با تحریم تنظیم کرده‌ایم که یکی از این برنامه‌ها مربوط به بازار ارز می‌شود.رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: مسوولیت این کار با بانک مرکزی است که به نحو شایسته‌ای سیاست‌هایی که درحال‌حاضر در دستور کار دارد و سیاست‌هایی که باید به اقتضا شرایط فعلی، ترمیم و اصلاح کند را اجرا کند. نوبخت ادامه داد: در واقع نه‌تنها در جهت ایجاد نوعی ثبات در بازارهای دیگر فعالیت می‌کنیم، بلکه وظیفه داریم تا با ثابت شدن بازار ارز، روش‌های جبرانی نیز داشته باشیم. وی گفت: سازمان برنامه و بودجه موظف است در کنار انجام اقدامات برای افزایش ثبات، روش‌های جبرانی نیز داشته باشد که یکی از این روش‌های جبرانی می‌تواند ایجاد بازار کار برای تولید و اشتغال باشد. وی افزود: درحال‌حاضر در شرایط حاد اقتصادی هستیم و همه می‌دانند که حجم نقدینگی بسیار بالاست، از این‌رو همه سیاست‌ها باید به شکلی باشد که از این حجم نقدینگی، افزایش تقاضایی که نتوانیم با عرضه متناسب کنیم، ایجاد نشود.