بررسی‌های میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در شرایطی که طی ماه‌های اخیر همزمان با افت پی در پی قدرت خرید خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن عده‌ای از آنها برای عقب نماندن از قافله رشد قیمت مسکن اقدام به جست و جو و خرید مسکن در شهرهای جدید یا شهرهای حومه پایتخت کرده‌اند، مهاجرت تقاضای مسکن به این نواحی شهری اخیرا پررنگ‌تر شده است.

جنس آگهی‌های مربوط به تبلیغ این گروه از واحدها دقیقا شبیه جنس تبلیغات واحدهایی است که در سال گذشته و سال‌های قبل در بازار مسکن محلات مصرفی واقع در نیمه جنوبی شهر تهران به‌عنوان واحدهای ارزان‌قیمت و متناسب با ویژگی‌های مالی متقاضیان مصرفی آگهی می‌شد.

علاوه بر شهرهای جدید اطراف تهران در شهرهای حومه‌ای مانند شهریار، کرج، دماوند، ملارد و... این نوع آپارتمان‌ها به خانه‌اولی‌های جامانده از بازار مسکن شهر تهران پیشنهاد می‌شود.

این واحدها نیز مانند واحدهای کوچک‌متراژ و میان‌متراژی که پیش از این به‌عنوان واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت در محلات جنوبی شهر تهران با شرایط پرداخت ترکیبی تبلیغ می‌شد، به این گروه از متقاضیان معرفی می‌شود.

این شرایط ترکیبی به‌طور متوسط شامل پول نقد کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، وام بانکی و همچنین مبلغ رهنی است که خریدار می‌تواند آن را به بازار اجاره عرضه کند و از این طریق کسری نقدینگی خود را از بابت تامین قیمت اعلام شده برای فروش آپارتمان تامین کند.

سال گذشته به دنبال جهش قیمت مسکن آن دسته از متقاضیان خانه‌اولی که با اتکا به وام بانکی و حساب کردن روی مبلغ رهن واحد، قصد خرید آپارتمان در مناطق مصرفی واقع در نیمه شمالی تهران همچون مناطق ۴ و ۵ را داشتند، قدرت خرید خود را از دست دادند. بخش قابل توجهی از این متقاضیان ترجیح دادند برای عقب نماندن از قافله رشد قیمت مسکن مقصد جست‌و‌جوی خود را به محلات واقع در مرز دو نیمه شمالی و جنوبی شهر تهران تغییر دهند؛ بنابراین مناطقی همچون مناطق ۹ تا ۱۱ به یکی از کانون‌های این جست و جوها و خریدها تبدیل شد؛ در اوایل دوره جهش قیمت، فعالان بازار مسکن این مناطق نیز از فرصت استفاده کرده و فایل‌های خود را به‌عنوان فایل‌های مناسب برای خرید از سوی خانه‌اولی‌ها با شرایط پرداخت مرحله‌ای آگهی کردند. این در حالی است که با افزایش تقاضا برای خرید مسکن در این مناطق و سرایت جهش قیمت به آنها خرید مسکن از سوی خانه‌اولی‌ها در این مناطق نیز به بن‌بست خورد؛ هم‌اکنون فعالان بازار مسکن مناطق حومه‌ای نیز این اقدام را در بازار مسکن و در مورد فایل‌های در اختیار خود اعمال کرده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند