در حال حاضر دو منطقه ۴ و ۵ شهر تهران مصرفی‌ترین و پرتقاضاترین مناطق شهر تهران برای متقاضیان خرید و اجاره مسکن هستند که افزایش شدید قیمت مسکن در این دو منطقه به‌طور نسبی بر میانگین اجاره‌بهای آپارتمان در این مناطق نیز تاثیرگذار بوده است.

سال گذشته میانگین رهن هر مترمربع آپارتمان در این مناطق حدود یک میلیون تومان بود که در سال جاری این میزان به حدود یک و نیم میلیون تومان رسیده است؛ هر چند سطح اجاره‌بهای مسکن در منطقه ۴ در مقایسه با منطقه ۵ هنوز هم پایین‌تر است و به‌طور متوسط اختلاف ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی بین رهن هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۴ با آپارتمان‌های مشابه (هم‌سن و سال و با ویژگی‌های یکسان) در منطقه ۵ وجود دارد.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از وضعیت بازار اجاره آپارتمان‌های مصرفی-۵۰ تا ۹۰ مترمربع-نشان می‌دهد فایل‌هایی که طی روزهای اخیر در این بازه مساحتی به بازار اجاره معرفی شده‌اند عمدتا واحدهای با عمربنای بیش از ۱۰ سال هستند؛ بعد از این واحدها آپارتمان‌های ۵ تا ۱۰ ساله بیشترین میزان عرضه به بازار اجاره مسکن در این دو منطقه را به خود اختصاص دادند و در وهله سوم، آپارتمان‌های نوساز با حجم محدود به بازار اجاره عرضه شده‌اند. تحقیقات صورت‌گرفته از مشخصات فایل‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن منطقه ۵ شهر تهران نشان می‌دهد در حال حاضر میانگین رهن هرمترمربع آپارتمان در این منطقه حدود یک میلیون و۷۰۰ تا ۲ میلیون و۳۰۰ هزار تومان است که میزان رهن بسته به محله‌ای که آپارتمان در آن واقع شده، متراژ واحد و عمر بنای آن، تعیین می‌شود؛ هم‌اکنون میانگین رهن هر مترمربع آپارتمان ۵۰ تا ۹۰ مترمربعی با عمربنای بیش از ۱۵ سال در محله‌های مختلف این منطقه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است؛ این نسبت در عمده محلات منطقه ۵ تهران از جمله محدوده بزرگراه اشرفی اصفهانی، آیت‌الله کاشانی، جنت‌آباد، بلوار فردوس شرق و غرب، پونک، شهرزیبا و... در عمده فایل‌ها رعایت می‌شود. در منطقه ۴ میانگین رهن آپارتمان کمتر از منطقه ۵ است؛ طوری که در برخی فایل‌های مربوط به بعضی از محلات منطقه، همچنان رهن یک میلیون تومانی مبنای تعیین نرخ در بازار اجاره است که در ردیف فایل‌های قیمت مناسب این منطقه محسوب می‌شوند. هم‌اکنون میانگین رهن هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۴ در غالب فایل‌های عرضه شده به بازار اجاره از مترمربعی یک میلیون تومان شروع می‌شود و در برخی فایل‌های خاص(عمدتا واحدهای نوساز)به حدود مترمربعی ۲ میلیون تومان نیز می‌رسد. هم‌اکنون عمده فایل‌های عرضه شده به بازار اجاره فلکه اول تا چهارم تهرانپارس- محلات شاخص و پرتقاضای منطقه ۴- نیز با همین سطح قیمت به مستاجران پیشنهاد شده‌اند.