p18 copy

نیان الکترونیک چه می‌کند؟

شرکت نیان الکترونیک با هدف تجاری‌سازی دانش در حوزه مهندسی الکترونیک قدرت، طراحی شده و در سال 69 با یک ایده دانشجویی تاسیس شده و در سال 74 به بهره‌برداری رسید. فعالیت اصلی شرکت طراحی و تولید انواع مبدل‌های الکترونیکی است. سهامدار اصلی این شرکت شخص حقیقی به نام محمدعلی چمنیان بوده که بیش از 92درصد از سهام شرکت را بر عهده دارد. این شرکت در‌حال‌حاضر با ظرفیت عملی 4هزار و 500 منبع تغذیه مخابراتی و 90هزار باتری در سال، مشغول به فعالیت است. این شرکت یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان در ایران بوده که اکنون به لحاظ موقعیت کسب‌وکار به بلوغ کافی رسیده است.  

نگاهی به صورت‌های مالی «نیان»

نیان الکترونیک طی چند روز اخیر صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال مالی منتهی به اسفند 1401 را منتشر کرد. در این گزارش درآمد عملیاتی شرکت در سال 1401، حدود 538میلیارد تومان گزارش شده است که نسبت به سال گذشته 19درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، سود ناخالص این شرکت در سال گذشته، حدود 162میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل از آن، با رشد 16درصدی همراه شده است. بر این اساس، حاشیه سود ناخالص شرکت نیز کاهش یافته است. همچنین به دلیل افزایش شدید هزینه‌های عمومی و فروش و هزینه مالی شرکت، سود خالص در نهایت با افت 5درصدی مواجه شد.  شرکت نیان الکترونیک در گزارش‌ ارزشیابی خود اعلام کرده است که نرخ فروش محصولات شرکت بر اساس تورم سالانه افزایش می‌یابد.

بر این اساس، شرکت پیش‌بینی کرده است در سال 1402، حدود هزار و 400میلیارد تومان درآمد عملیاتی به ثبت برساند. همچنین انتظار می‌رود، با توجه به پیش‌بینی تورم 40درصدی برای اقتصاد ایران، احتمالا طی سال‌های آتی نیز نرخ محصولات این شرکت با تورم تعدیل خواهد شد.  علاوه بر این، نرخ مواد اولیه در این شرکت به دلیل نوع مواد مورد استفاده، با تغییرات نرخ ارز افزایش می‌یابد. بر این اساس، در صورتی که کشور با رشد شدید نرخ ارز مواجه شود، انتظار می‌رود نرخ فروش نیز به همین میزان افزایش یابد تا حاشیه سود در منطقه معقولی حفظ شود. شرکت نیان الکترونیک سهامدار عمده دو شرکت است. یکی از شرکت‌های زیرمجموعه نیان الکترونیک، نیان باتری خاوران است که در سال 90 تاسیس شده است. فعالیت این شرکت تولید 90هزار باتری در سال است. علاوه‌بر‌این، به نظر می‌رسد در صورتی که نرخ باتری نیان باتری خاوران با توجه به تورم به رشد خود ادامه دهد، احتمالا در سال جاری، این شرکت با درآمد 778میلیارد تومانی و در سود خالص 203میلیارد تومانی مواجه خواهد شد.

فعالیت اصلی شرکت نیان موتور به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه نیان الکترونیک، تولید موتور درایو یکپارچه است که ظرفیت فعلی آن حدود 35هزار دستگاه است. شرکت پیش‌بینی کرده است ظرفیت تولید این محصول در سال 1404، به 80هزار دستگاه و در سال 1405 به 100هزار دستگاه افزایش یابد. در صورتی که مفروضات فوق تحقق یابد این شرکت در سال جاری، موفق به ثبت درآمدی معادل 258میلیارد تومان و سود خالص 69میلیارد تومانی خواهد شد. با توجه به پیش‌بینی‌های شرکت در خصوص نرخ تورم و نرخ دلار، به نظر می‌رسد حاشیه سود ناخالص و خالص این شرکت طی بلند‌مدت در محدوده 30درصد باقی مانده و تثبیت شود.   

نگاهی به وضعیت ترازنامه‌ای شرکت نشان می‌دهد روند صعودی دوره وصول مطالبات شرکت از سال 99 شروع شده و تاکنون ادامه یافته است. بر همین اساس شرکت به دلیل وارداتی بودن مواد اولیه تولیدی، ارتباط خوبی با زنجیره تامین نداشته و تنها بخش اندکی از سرمایه در گردش شرکت از محل زنجیره تامین، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر همین اساس، نیان الکترونیک باید برای تامین نیازهای سرمایه در گردشی خود اقدام به اخذ وام و تسهیلات کند و بر همین اساس، هزینه مالی به عنوان یکی از با اهمیت‌ترین اقلام سود و زیانی در این شرکت به شمار می‌آید.

ارزش‌گذاری نیان الکترونیک

ارزش‌گذاری شرکت نیان الکترونیک توسط تامین سرمایه کاردان انجام شده است. ارزش‌گذار نماد «نیان»، این شرکت را بر مبنای چهار روش ارزش‌گذاری کرده است که به هر کدام از این روش‌ها ضریب یکسان تخصیص یافته است. یکی از روش‌ها، روش تنزیل سود تقسیمی یا DDM است. ارزش ذاتی شرکت براساس این روش، 3هزار و 233میلیارد تومان است که ارزش هر سهم حدود 12هزار تومان خواهد بود. نرخ تنزیل در این روش 36درصد در نظر گرفته شده است و بتای شرکت نیز بر اساس بتای شرکت‌های مشابه گروه تعیین شده است.

یکی دیگر از روش‌های ارزش‌گذاری سهام نیان الکترونیک، روش تنزیل جریان‌های نقدینگی آزاد صاحبان سهام است. در این روش نیز ارزش ذاتی شرکت، 3هزار و 400میلیارد تومان و ارزش هر سهم نیز 13هزار تومان تخمین زده شده است. روش سوم ارزش‌گذاری، روش ضریب قیمتی یا P/ E است که ضریب قیمتی مذکور بر اساس شرکت‌های مشابه تعیین شده است. هرچند مطابق گزارش ارزشیابی، دو شرکت مخابرات ایران و همراه اول به دلیل تفاوت در عملکرد و اندازه شرکت، جزو شرکت‌های مشابه در نظر گرفته نشده‌اند، بر اساس ضریب قیمت به سود شرکت‌های مشابه، این ضریب برای نیان الکترونیک نیز حدود 8/ 9 واحد در نظر گرفته شده است.

در این صورت، ارزش ذاتی شرکت، 923میلیارد تومان و ارزش هر سهم نیز 3هزار و 400تومان خواهد بود.  روش آخر روش خالص ارزش روز دارایی‌هاست. در این روش، کارشناس رسمی دادگستری، ارزش روز دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت را محاسبه کرده و حقوق صاحبان سهام نیز 595میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است. ارزش هر سهم مطابق با این روش، 7هزار و 700تومان خواهد بود. با توجه به اینکه میزان ضریب اتکا برای هر چهار روش، به طور مساوی تقسیم شده و هر روش ضریب 25درصد دریافت کرده است، ارزش حقوق صاحبان سهام، بر اساس چهار روش مذکور، حدود 2هزار میلیارد تومان و ارزش هر سهم 7هزار و 721تومان در نظر گرفته شده است.