Untitled-2 copy

محصولات شرکت

موضوع فعالیت شرکت غزر طبق بند‌2 اساسنامه عبارت است از: تهیه، تولید، بسته‌بندی، خرید و فروش انواع ماکارونی‌های مختلف اعم از ساده، فانتزی و محصولات همانند از قبیل انواع رشته، لازانیا و غیره که جزو دسته محصولات خاص طبقه‌بندی می‌شوند. در حدود 90‌درصد از فروش شرکت، فروش داخلی بوده که از این 90‌درصد 59‌درصد مربوط به ماکارونی رشته‌ای و 19‌درصد ماکارونی فرمی است. در بخش فروش صادراتی نیز بیشتر در‌آمد، از فروش ماکارونی رشته‌ای و فرمی حاصل می‌شود اما درآمد فروش صادراتی تنها 10‌درصد از فروش شرکت را شامل می‌شود. روند فروش شرکت یک روند صعودی مداوم بوده که ناشی از افزایش نرخ محصولات است. در چند سال‌اخیر روند تولیدات شرکت یک روند ثابت و کم‌نوسانی را دنبال کرده است اما برای سال‌1401 افت در تولید پیش‌بینی شده است زیرا در گزارش‌های فصلی و ماهانه این افت کاملا مشهود بوده است. 

برای تحلیل وضعیت انبار شرکت به مقایسه مقدار تولید و فروش شرکت می‌پردازیم. در سال‌1399 شرکت اقدام به ذخیره حجم انبوهی از محصولات تولیدی خود کرده بود که بیشتر این انبار شامل محصولات رشته‌ای می‌شد، اما در سال‌1400 مقدار خالص ورودی به انبار در حدود نصف سال‌1399 بوده و در تحلیل سال‌1401 پیش‌بینی شده است که شرکت محصول کمتری نسبت به سال‌1400 انبار کند که در این تحلیل حتی بخشی از محصولات رشته‌ای خود را از موجودی انبار به‌فروش می‌رساند اما همچنان تخمین زده شده است که تولید سایر محصولات بیشتر از فروش آنها باشد و این باعث افزایش موجودی انبار شرکت در برآیند می‌شود. 

با بررسی روند اقلام صورت سود و زیان می‌توان متوجه شد که شرکت زر ماکارون روند صعودی در فروش خود داشته اما روند سود ناخالص و سود خالص آن پس سال‌1399 روند خنثی به خود گرفته است. در تحلیل سال‌1401 نیز رشد خوبی در فروش پیش‌بینی شده است که تنها ناشی از افزایش نرخ بوده و دلیل این افزایش نرخ آزادسازی قیمت محصولات غذایی و عدم‌تخصیص ارز 4200‌تومان به آنها بوده است. سود ناخالص و خالص تخمین‌ زده شده برای سال‌1401 کمی بیشتر از سال‌1400 است اما این رشد چشمگیر نیست و این سبب‌شده است که حاشیه سود شرکت ذکرشده هر سال، در حال افت باشد.

نسبت سهامداران شرکت

سهامداران این شرکت بیشتر افراد حقیقی بوده و برخلاف اکثر شرکت‌های بورسی و فرابورسی، در دست شرکت‌های دیگر نیست. در غزر بیش از 70‌درصد مالکیت شرکت در دست افراد حقیقی بوده و دو شرکت گروه صنعتی پژوهشی فرهیختگان زرنام به‌همراه شرکت توسعه صنعتی غذایی زر به ترتیب در حدود 8/9درصد و 2/9درصد از این شرکت را در دست دارند.

تحلیل سود سال‌آینده

اگر بخواهیم برآورد خوبی از آینده سود‌سازی شرکت زر ماکارون داشته باشیم، اولین کاری که باید انجام داد تعیین برخی از کلیدی‌ترین متغیر‌های اثرگذار بر این شرکت و صنعت است. از مهم‌ترین متغیر‌ها در این شرکت می‌توان به نرخ‌های فروش محصولات آن اشاره کرد که برای هر‌ تن ماکارونی رشته‌ای قیمت 25‌میلیون و 260‌هزار‌تومان و برای هر‌تن ماکارونی فرمی نرخ 32‌میلیون‌تومان در‌نظر گرفته‌شده است. احتمال تغییر این نرخ‌ها در آینده امکان‌پذیر است و با آمدن گزارش‌های ماهانه شرکت یا نرخ‌های بازار، تحلیل سود این شرکت می‌تواند تغییر کند. شرکت نامبرده در حال‌حاضر دارای دو طرح توسعه بوده که هنوز به 100‌درصد بهره‌برداری نرسیده‌اند و در پیش‌بینی خود شرکت تا آخر سال‌1401، پیشروی در این دو طرح حاصل نخواهد شد.

طرح اول خط تولید ماکارونی رشته‌ای به ظرفیت ۶‌تن در ساعت به‌همراه دستگاه‌های بسته‌بندی و کارتن‌زن اتوماتیک بوده و طرح دوم خط تولید لازانیا با تناژ ۱۵۰۰ کیلوگرم در ساعت بوده است که به ترتیب هر کدام 5‌درصد و 91‌درصد تکمیل شده‌اند، بنابراین نرخ رشد تولیدات شرکت برای سال‌1401 صفر‌درصد است. از نرخ‌های دیگر به نرخ افزایش حقوق و دستمزد کارکنان، نرخ تورم و نرخ رشد هزینه حمل‌ونقل می‌توان اشاره کرد که به ترتیب 45‌درصد، 30‌درصد و 35‌درصد تخمین زده شده‌اند. آخرین نرخ مورد بررسی در این شرکت، میانگین نرخ دلار برای سال‌1401 است که 27‌هزار‌تومان برآورد شده است. با درنظرگرفتن این مفروضات می‌توان به تحلیل فروش و در نهایت سود شرکت موردنظر رسید. شرکت غزر در سال‌1401 درآمد حاصل از فروشی نزدیک به 3‌هزار و 900‌میلیارد خواهد داشت و از این مقدار فروش بیش از 850‌میلیارد‌تومان سود ناخالص و تقریبا 500‌میلیارد‌تومان سود خالص خواهد ساخت که تغییر محسوسی نسبت به سال‌گذشته نداشته است.

در این شرکت که در حال‌حاضر 8‌میلیون سهم سرمایه دارد، با این مقدار سود‌سازی برای هر سهم 619‌تومان سود خواهد ساخت و اگر در ادامه سال ‌شرکت افزایش سرمایه از محل سود انباشته به ثبت برساند، این رقم برای هر سهم کمتر خواهد شد. اگر آخرین قیمت سهم را که عدد 673‌تومان است بر سود تخمین‌زده شده تقسیم کنیم، نسبت P/E آینده‌نگر این سهم عدد 9/10می‌شود. برای بررسی اینکه این نسبت برای شرکت زر ماکارون در وضعیت خوبی قرار دارد یا خیر، به محاسبه میانه تاریخی P/E این سهم می‌پردازیم. دلیل استفاده از میانه به‌جای میانگین تاریخی، حذف داده‌های پرت در سال‌های خاص است که در نتیجه تحلیل، اثر بزرگی می‌گذارد.

با بررسی تاریخچه این نسبت در این سهم می‌توان متوجه شد که میانه آن عدد 13بوده و مقایسه آن با نسبت تخمین زده شده، نشان می‌دهد که نسبت تخمینی در حدود 16‌درصد از میانه تاریخی پایین‌تر است، اما با استفاده از این نسبت به تنهایی نمی‌توان نتیجه‌ای برای خرید یا فروش سهم گرفت زیرا ممکن است این سهم هنوز جایی برای افت داشته و هنوز زمان روند صعودی آن فرا نرسیده باشد. در آینده همان‌طور که گفته شد امکان تغییر در نرخ‌های فروش شرکت وجود دارد و به همین دلیل برای این شرکت جدول تحلیل حساسیتی رسم می‌شود تا بتوان حتی با تغییر مهم‌ترین متغیر‌های شرکت نیز تحلیل EPS سال‌1401 را انجام داد. در شرکت غزر دو متغیر کلیدی در تخمین سود عبارتند از: نرخ ماکارونی رشته‌ای و نرخ ماکارونی فرمی که با استفاده از این دو نرخ، جدول رسم شده است.

ریسک‌های شرکت

از ریسک‌های شرکت می‌توان به ریسک نوسان نرخ ارز اشاره کرد. از آنجا ‌که مواد مصرفی شرکت تماما از داخل تامین می‌شود درخصوص مواداولیه ریسک ارز وجود ندارد اما برای قطعات دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، شرکت نیاز به ارز دارد. از طرفی دیگر در حدود 10‌درصد از مبلغ فروش شرکت از طریق صادرات محصولات به خارج از کشور بوده که منبعی برای تامین ارز شرکت است. نوسان نرخ ارز از آنجا ‌که تاثیر مهمی بر سودآوری شرکت نمی‌گذارد، بنابراین ریسک ارز در این شرکت پایین بوده است. از دیگر ریسک‌ها به مواردی مانند تحریم‌ها باید اشاره کرد که باعث قطع ارتباط این شرکت با شرکت‌های خارجی می‌شود. از آنجا ‌که تامین قطعات موردنیاز زر ماکارون از شرکت‌های خارج از ایران است، ریسک تحریم‌ها یک ریسک مهم و تهدیدکننده محسوب می‌شود. 

ریسک نرخ بهره که جزو ریسک‌های سیستماتیک بوده می‌تواند در بحث تامین‌مالی شرکت‌ها اثر زیادی بگذارد. افزایش نرخ تامین‌مالی شرکت‌ها باعث کاهش حاشیه سود آنها و کاهش اجرای طرح‌های توسعه در آنها می‌شود. بالابودن این نرخ در بلندمدت می‌تواند برای صنایع مختلف و همچنین بازار‌های مختلف مضر باشد. در تحلیل نسبت‌های اثرگذار بر شرکت متوجه می‌شویم که حاشیه سود ناخالص و خالص پس سال‌1399 روند نزولی به خود گرفته و در سود تحلیلی شرکت نیز این کاهش مشاهده می‌شود، به‌طوری‌که نسبت حاشیه سود خالص شرکت در 4 سال‌اخیر به ترتیب اعداد 18‌درصد، 42‌درصد، 45‌درصد و 34‌درصد را ثبت کرده و این نسبت برای تحلیل سال‌1401 به 22‌درصد رسیده است، اما در نسبت‌های نقدینگی شرکت تماما روند صعودی دیده می‌شود، به‌طوری که در 4 سال‌اخیر نسبت جاری شرکت از 98‌درصد به 209‌درصد افزایش یافته است.