آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۴۷۲

 • استرس نفتی در بورس تهران

  دنیای اقتصاد: بورس تهران به سقوط قیمت نفت واکنش نشان داد. بهای نفت در ادامه روند نزولی خود، شامگاه سه‌شنبه را با ریزش ۷ درصدی پشت‌سر گذاشت تا ضمن بیشترین افت روزانه در بیش از سه سال گذشته، طولانی‌ترین دوره کاهشی این بازار ثبت شود. این رویداد معاملات دیروز بازار سهام را تحت‌الشعاع خود قرار داد؛ چنان‌که آغاز معاملات با خیل انبوه فروشندگان سهام همراه بود. هیجان‌زدگی و نگرانی از عواقب خرد و کلان افت بهای نفت سبب شد تا شاخص کل سهام تحت‌تاثیر فشار عمومی عرضه بیش از ۱۲۰۰ واحد عقب‌نشینی کند.
 • سرمای معاملاتی در بازار سهام

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در هفته جاری به‌رغم تلاش سرمایه‌گذاران حقوقی برای کنترل روند افت شاخص در مجموع برآیندی کاهشی داشت تا با افت ۷/ ۱ درصدی، بازدهی پاییزی بازار در محدوده ۴/ ۱۳ درصد متوقف شود. به این ترتیب، پس از رشد توفنده ۶۰ درصدی در نیمه اول سال، به نظر می‌رسد تداوم دوران رونق رویایی بورس لااقل در کوتاه‌مدت به مانع برخورده است. در این میان، روش‌های تکراری مبتنی بر حمایت سهام بزرگ از سوی حقوقی‌ها و کنترل عرضه این سرمایه گذاران در سهام شرکت‌های شاخص باعث شده تا روند طبیعی به تعادل رسیدن قیمت‌ها کند شود و وسواس سنتی مبنی بر حفظ شاخص، تاثیر نامطلوب خود را بر مکانیزم عادی عرضه و تقاضا بگذارد؛ رویکردی که معمولا منجر به ورود بورس تهران به فاز رکودهای زمانی و افت حجم معاملات می‌شود که نشانه‌های آن در روند داد و ستدها در هفته جاری نیز مشهود بود. به این ترتیب با افت بیش از ۵۰ درصدی متوسط ارزش معاملات نسبت به ماه گذشته و نیز فقدان انگیزه بنیادی برای تقویت سودآوری شرکت‌ها در کوتاه مدت انتظار می‌رود تا روند خنثی در حرکت شاخص و رکود ضمنی معاملات سهام ادامه یابد.
 • فشار بزرگان بر شاخص فرابورس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد: در آخرین روز معاملاتی هفته جاری، شاخص کل فرابورس ایران مسیر نزولی در پیش گرفت. روندی که تا پایان داد‌و‌ستدها پایدار ماند. افت مجدد نرخ نفت و علاوه بر آن، کاهش ارزش محصولات پتروشیمی، سهام مربوطه را تحت فشار عرضه قرار داد. از سویی دیگر شناسایی سود از جانب سهامداران به فشار فروش هرچه بیشتر سهام بزرگ دامن زد. به این ترتیب موجبات افت بیش از ۸/ ۱ درصدی شاخص کل فرابورس ایران فراهم شد و این نماگر را در سطح ۱۹۵۷ واحدی قرار داد. بنابراین هفته جاری این بازار با افت در مجموع ۴/ ۳ درصدی به پایان رسید. در انتهای روز کاری گذشته، معاملات فرابورس با حجم بالغ بر ۵۲۱ میلیون برگه به ارزش بیش از ۳۵۵ میلیارد تومان تثبیت شد. روز چهارشنبه، بازار سهام فرابورس شاهد غلبه عرضه بر تقاضا در بیش از نیمی از نمادهای خود بود. فشار عرضه در صنایع بزرگ بازار بیش از هر صنعت دیگری منجر به نزول شاخص کل شد و در این میان نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی کاهش شاخص بیشتری را تجربه کرد. کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی عامل اصلی این روی‌گردانی و تمایل به عرضه از سوی سهامداران مربوطه شناخته شد. از سوی دیگر افت نرخ فلزات در بازار پایه و همچنین کاهش قیمت متانول اثری منفی بر فلزات و شرکت‌های پتروشیمی که تولیدکننده متانول هستند بر جای گذاشت. همچنین توجه به شرایط فعلی و جو نامطمئن حاکم بر بازار و تمایل سهامداران برای کسب سود در مدت کم، شناسایی سود آخر هفته را به همراه داشت. امری که باعث پیشروی عرضه نسبت به تقاضا از ساعات ابتدایی روز گذشته شد.

بیشتر

بیشتر