شماره روزنامه ۴۵۳۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۵۳۰

 • پیام پنهان برگشت بورس

  امیرهوشنگ نوائی
  دنیای اقتصاد: پیشروی روز گذشته نماگرهای بورسی بر مدار صعود، اگر چه عقبگرد شاخص در روز دوشنبه را جبران نکرد اما توانست آرامش نسبی را به فضای عمومی سهام بازگرداند. ریزش ۲/ ۲ درصدی شاخص کل در جلسه معاملاتی دوشنبه سبب شد تا گمانه‌ها از علل سقوط سهام به بستر شایعات دور و بی‌اساس کشانده شود. کاهش فشار عرضه و رشد عمومی سهام در معاملات روز گذشته مهر تاییدی بر فرضیه اثر فراگیر فضای معاملاتی گروه‌های بانک و خودرو بود و سبب شد تا روایت‌های هیجانی از علت ریزش بورس عقب بنشیند.
 • نقاط پرمعامله بورس در پاییز

  فاطمه اسماعیلی‌
  د‌نیای اقتصاد: نگاهی به وضعیت نماد معاملاتی شرکت‌های حاضر در بورس تهران تا پایان آذرماه نشان می‌دهد تنها ۴/ ۱۷ درصد از سهام این شرکت‌ها به‌عنوان سهام شناور آزاد‌ د‌ر این بازار شناسایی شد‌ه و قابلیت معامله د‌ر بازار سهام را د‌ارند‌. به عبارت د‌یگر حدود ۸۳ د‌رصد‌ از سهام بورسی د‌ر اختیار مالکان عمد‌ه است که با اهد‌اف مد‌یریتی نگهد‌اری می‌شود‌. در این میان صنایع کوچک و عمدتا تک‌نماد، از بیشترین سهام قابل معامله در بازار سهام برخوردارند.
 • رشد آرام آیفکس

  مینا افروزی
  دنیای اقتصاد : شاخص کل فرابورس ایران در دومین روز بهمن ماه، در اثر پیشروی تقاضا نسبت به عرضه وارد مدار مثبت شد و پس از رشد تقریبا نیم درصدی بر سطح ۱۹۸۰ واحدی ایستاد. روز گذشته بخش عمده نقدینگی در معاملات خرد بازار اول و دوم رقم خورد. همزمان عقب‌نشینی آرام متوسط قیمت اوراق بدهی در رشد محدود نرخ کل بازدهی انعکاس یافت. در این روز همچنین اوراق جدیدی از اسناد خزانه اسلامی در بازار بدهی برای اولین بار عرضه شد، ضمن اینکه فشار فروش در بازار تسهیلات مسکن نیز افزایش یافت و قیمت‌ها افت کرد.
 • روز متعادل بازار سهام

  همایون دارابی
  دنیای اقتصاد: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از افت سنگین روز دوشنبه رو به تعادل گذاشت و با بازگشت نمادهای شاخص گروه بانکی و خودرویی توانست کارنامه مثبتی برای شاخص به جای بگذارد. معامله‌گران دیروز در حالی فعالیت خود را شروع کردند که در گروه بانکی انتشار خبرهای اولیه در مورد افزایش سرمایه بانک تجارت به تشکیل صف خرید برای این نماد منجر شد. این رویداد در کنار تعادل‌یابی نماد سایپا فضایی مثبت را بر بازار حاکم کرد و در نهایت به‌رغم کاهش قیمت جهانی نفت، معامله‌گران توانستند بخشی از زیان روز دوشنبه را جبران کنند. سرانجام شاخص کل طی معاملات دیروز به مدد رشد نمادهای مپنا، تجارت، فولاد خوزستان، گل‌گهر، کشتیرانی و بانک صادرات توانست ضمن ارتقای ۸۸۳ واحدی (معادل ۵۵/ ۰ درصد) در پایان معاملات به رقم ۱۶۲هزار و ۸۰۵واحد برسد. شاخص کل هموزن نیز با افزایش ۹۴/ ۰ درصدی عدد ۲۸ هزار و ۹۸۵ واحد را به نمایش گذاشت.
 • نخستین تئاتر مالی با زنگ بورس

  گروه بنگاه‌ها: زنگ نمایش تئاتر «شوبیل» که نخستین تئاتر مالی در ایران است، شامگاه روز دوشنبه اول بهمن ماه با حضور مدیران ارشد اقتصادی و سیاسی و چهره‌های هنری در سالن اصلی عمارت نوفل لوشاتو، به صدا در آمد. زنگ افتتاحیه این نمایش توسط دکتر حسین عبده تبریزی و همایون ارشادی نواخته شد. در آیین این افتتاحیه مدیران ارشد بازار سرمایه و نهادهای مالی به همراه جمعی از هنرمندان، به تماشای نمایش «شوبیل» نشستند. «شوبیل» با نگاهی به طرحی از امین آذریان بر اساس اتفاقات واقعی از اول بهمن تا هفتم اسفند ماه روی صحنه خواهد رفت. ایوب آقاخانی، لیلا بلوکات، محمدرضا قلمبر، الهام نامی، وحید نفر و بهرام سروری نژاد در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. «شوبیل» که به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا قلمبر و مشاور اصلی پروژه آقای ایوب آقاخانی اجرا می‌شود نخستین تئاتر مالی در کشور است که دغدغه التهابات روز بازار سرمایه کشور را بیان می‌کنند. این نمایش به تهیه کنندگی امین آذریان و سعید اسلامی بیدگلی اجرا می‌شود.
 • رای دیوان عدالت اداری به پرداخت معوقات معلمان

  گروه بنگاه‌ها: دیوان عدالت اداری رای به پرداخت ۶۳۴ میلیارد تومان از معوقات دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان داد. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از صدور رای دیوان عدالت اداری به پرداخت معوقات دولت در برنامه پنجم توسعه به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
 • مشمولان از فرصت ثبت شماره شبا در سامانه سهام عدالت استفاده کنند

  روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی: از دی‌ماه امسال دوباره این امکان فراهم شده تا کلیه مشمولانی که تا کنون در سامانه سهام عدالت موفق به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.irنشده‌اند، نسبت به ورود و ثبت شماره شبای معتبر بانکی خود در سامانه مذکور اقدام کنند. بر این اساس آن دسته از مشمولانی که تا‌کنون موفق به ثبت شماره شبای معتبر بانکی در سامانه سهام عدالت نشده‌اند، از فرصت به‌وجود آمده در این زمینه استفاده کنند. بدیهی است پس از راستی‌آزمایی شماره شبای بانکی ثبت شده توسط بانک‌های عامل، سود عملکرد سال ۱۳۹۵ و در مرحله بعد سود عملکرد سال ۱۳۹۶ این دسته از مشمولان توسط سازمان خصوصی‌سازی به حساب آنان واریز خواهد شد. این گزارش می افزاید: همچنین اقدامات آماده سازی برای واریز سود سهام عدالت سال ۱۳۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت ویژه گروه مشمولان روستاییان و عشایر سراسر کشور در سازمان خصوصی‌سازی در حال انجام است و پس از اقدامات صورت‌گرفته، در آینده نزدیک سود دیگر گروه‌های مشمولان نیز با اطلاع‌رسانی قبلی از سوی این سازمان به حساب این گروه واریز خواهد شد.

بیشتر

بیشتر