شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۵۲۵

  • بورس نیازمند قوانین بهتر است

    دنیای‌اقتصاد - سارا محسنی: ۱۷ سال‌از تصویب قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری‌اسلامی ایران می‌گذرد؛ قانونی که به‌دنبال گسترده‌‌‌‌‌‌تر شدن بازار سرمایه و نیاز این بازار به سازوکارهای حقوقی و قانونی تصویب شد و نقشی حیاتی در بهبود وضعیت بورس ایفا کرد، اما این قانون هم از خلأها و ایرادات مصون نماند و با پوست‌‌‌‌‌‌اندازی بازار سهام طی سال‌های اخیر، نواقص و عدم‌تناسب مواد خود با نیازهای بازار سرمایه را به مرور نشان داد؛ درواقع قانونی که بخشی از نیازهای فعالان بازار سرمایه را برطرف کرد، پس از مدتی خود تبدیل به یکی از موانع عدم‌توسعه بازار سهام شد. حال، چند ماهی هست که اصلاح این قانون که طی ۱۷‌سال ‌دست و پا شکسته به کمک بورس آمده بود، مورد‌توجه قرار گرفته است تا بتواند خود را با بازار سرمایه کنونی وفق دهد و به‌صورت منسجم و اصولی، منجر به افزایش سهم این بازار از اقتصاد کشور شود. برای مثال قوانین جدید حتما باید به شکلی باشد که به توسعه بازارهای مشتقه و بدهی کمک کند. اما مهم‌ترین ایرادات این قانون چه بود و چرا باید اصلاح می‌‌‌‌‌‌شد؟
  • پایان سرخ هفته در بورس

    دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته بورس تهران، حرکت خود را با روندی صعودی در اوایل هفته آغاز و با روند نزولی از روز دوشنبه تا چهارشنبه به پایان رساند. در آخرین روز بازار طی این هفته، بورس تهران معاملات خود را با اخبار ضد‌و نقیضی که از برجام مخابره می‌شد، شروع کرد. شاخص‌کل با ۸‌هزار و ۱۴۰ واحد کاهش، وارد کانال یک‌‌میلیون و ۴۵۱‌هزار واحد شد. شاخص‌کل هم‌وزن نیز با ۴۵۲ واحد افزایش، به بیش از ۳۹۹‌هزار واحد رسید. حرکت مخالف شاخص هم‌وزن با شاخص‌کل به دلیل ورود پول به صنایع بزرگ و تاثیرگذار بازار، مانند خودرویی‌ها و بانکی‌ها بود، به‌طوری‌که حجم پول حقیقی بسیاری به واسطه این نمادها، وارد بازار شد. تعداد معاملات روز چهارشنبه حدود ۳۹۷‌هزار و حجم معاملات، حدود ۸‌میلیارد و ۶۰۰ سهم بود. ارزش معاملات خرد نیز به ۲۷۲۵ میلیارد تومان رسید ‌که بیشترین مقدار از ۴‌تیر سال‌جاری تاکنون بوده است.
  • نگاه‌‌‌‌‌‌‌ها به عرضه خودرو در بورس

    دنیای‌اقتصاد: عرضه خودرو در بورس‌کالا سوژه اصلی جمع توییتری بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها بود. از همان ساعات ابتدایی عرضه‌‌‌‌‌‌‌ خودروها، صفحه‌‌‌‌‌‌‌های فعال در حوزه بورس و فعالان این حوزه در صفحه‌‌‌‌‌‌‌هایشان درباره این اتفاق و پیامدهای آن می‌‌‌‌‌‌‌نوشتند. همزمان با این اتفاق نامه جمعی از سهامداران هم به رئیس سازمان بورس در شبکه‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی منتشر شد. نامه‌‌‌‌‌‌‌ای که آنها نوشته بودند که «با موافقت شورای‌عالی بورس امکان عرضه در بورس‌کالا با قیمت‌های عادلانه که همزمان منافع سهامداران و هم متقاضیان واقعی خرید خودرو رعایت‌شده، مهیا شده!»

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو