آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۴۲۷۴

 • الگوی بورسی مطالبه‌گری

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران در حالی معاملات اسفند را آغاز کرد که بر خلاف عادت همیشگی خبری از ارائه پیش‌بینی سود از سوی شرکت‌ها نبود. فعالان بازار در سال‌های قبل روزهای پایانی بهمن را صرف مطالعه اولین برآورد مدیران شرکت از سال مالی آینده می‌کردند. سازمان بورس در ماه‌های اخیر طی یک اقدام مثبت امکان ارائه پیش‌بینی سودآوری را از سوی شرکت‌ها حذف کرد. گرچه در ابتدا انتقادات زیاد و البته به حقی از سوی فعالان بازار در این زمینه وجود داشت اما همان‌طور که «دنیای اقتصاد» در گزارش‌های پیشین خود اشاره کرد، حذف این گزارش‌ها بورس را به معنای واقعی به شفافیت نزدیک می‌کند.
 • خرید محتاط حقوقی‌ها در بازار سهام

  هدیه لطفی
  دنیای اقتصاد : فضای احتیاطی و کم‌رونق حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات هفته گذشته نیز تداوم یافت. در این میان اجرای بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی که از روز شنبه به‌عنوان آخرین راه‌حل مهار نوسان دلار در شرایط کنونی اجرا شد، بیش از پیش به احتیاط سهامداران منجر شد. به این ترتیب در کنار افت ۲/ ۰ درصدی هفتگی شاخص کل بورس، حجم و ارزش معاملات نیز در محدوده پایینی قرار گرفت به‌طوری‌که میانگین ارزش معاملات روزانه در هفته گذشته به ۱۳۴ میلیارد تومان رسید. در این میان در حالی که برآیند تغییر مالکیت بازار در هفته گذشته باز هم به نفع حقوقی‌ها ثبت شد، اما این جابه‌جایی‌ها از حجم چندان بالایی برخوردار نبود. بر این اساس در مجموع هفته منتهی به دوم اسفندماه، تغییر مالکیتی در محدوده ۲۴ میلیارد تومان را از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌‌ها شاهد بودیم.
 • حرکت نقدینگی به سمت بازار بدهی

  دنیای اقتصاد: بازار بدهی پررونق‌‌ترین روزهای خود را طی سال گذشته پشت سر می‌گذارد. در هفته‌ای که گذشت طی یک رکوردشکنی، نقدینگی قابل‌توجهی در این بازار به گردش در آمد. این در حالی است که معاملات سهام در رخوت و رکود نسبی به سر می‌برد. به نظر می‌رسد افزایش نرخ سود بانکی در کنار ثبات تورم و تضعیف چشم‌انداز سودآوری در بازارهای موازی از جمله سهام، ارز و طلا موجب افزایش جذابیت و در نتیجه رشد تقاضا در بازار اوراق با درآمد ثابت و به‌طور خاص اوراق قرضه دولتی شده است. همزمان نیز عرضه‌کنندگان این اوراق، از فرصت کمال بهره را بردند و مبتنی بر نیاز بازار به عرضه‌های سریالی طی دو هفته اخیر پرداختند تا نقدینگی بالقوه به این بازار را جذب کند.
 • الزام مودیان مالیاتی به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده

  عباس وفادار حسابدار رسمی محمدکاظم تقدیر وکیل پایه یک دادگستری
  ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده از سوی مودیان مالیاتی به سازمان امور مالیاتی به‌عنوان یکی از اسناد و مدارک لازم در تعیین انواع مالیات‌های این مودیان، منجر به شفافیت هر‌چه بیشتر اطلاعات مالی و تسهیل در فرآیند مالیات ستانی می‌شود. در همین راستا، خوشبختانه در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم، ماده ۲۷۲ مقرر می‌دارد:
 • هفته احتیاطی بورس تهران

  بورس اوراق بهادار تهران روز چهارشنبه در آخرین روز کاری هفته شرایط متعادلی را تجربه کرد. روز چهارشنبه شاخص کل بورس با رشد اندک ۹ واحدی به رقم ۹۸ هزار و ۱۵۷ رسید تا آخرین روز هفته کاری را با تعادل نسبی به پایان برساند. این تعادل نسبی البته نتیجه سه عامل حضور کمرنگ معامله‌گران در داد و ستد سهام، روند کاهشی نرخ دلار و همچنین کمبود نقدینگی در بازار بود. برآیند صفر شاخص در جریان معاملات روز چهارشنبه باعث شد تا کارنامه بورس تهران در هفته گذشته با افت ۲/ ۰ درصدی نماگر اصلی بازار همراه شود.در معاملات روز چهارشنبه مهم‌ترین اتفاق بازگشایی نماد سرمایه‌گذاری نیرو پس از ۳۵۴ روز توقف بود. سرمایه‌گذاری نیرو که پس از خرید شرکت توسط تیم جدید مدیریتی - که پیش از این تجربه ایجاد پترول را داشته‌اند - به یک هلدینگ نیروگاهی تبدیل شده است. با توجه به افزایش دارایی‌های شرکت، برنامه افزایش سرمایه ۷ برابری آن اجرا شده است . روز چهارشنبه نماد این شرکت با جهش قیمت ۲۶ درصدی مواجه شد تا با وجود توقف طولانی بازدهی مناسبی را برای سهامداران خود به همراه آورد.

بیشتر