آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۰۴۵

 • عبور نرم بورس از هیجانات

  دنیای‌اقتصاد: بورس تهران در نخستین روز کاری هفته سبزپوش بود و نماگر اصلی این بازار با رشد ۷/ ۱ درصدی همراه شد و به محدوده یک میلیون و ۳۹۰ هزار واحد صعود کرد. رشد ابتدای هفته شاخص سهام در حالی رقم خورد که ظهر روز جمعه محسن فخری زاده، یکی از دانشمندان بزرگ هسته‌ای-موشکی کشور توسط تروریست‌ها به شهادت رسید. در پی بروز این ریسک سیستماتیک، انتظار می‌رفت همانند گذشته شاهد بیش‌واکنشی هیجانی بورس‌بازان به این واقعه تلخ و ریزشی شدن قیمت‌ها باشیم. اما این موضوع رخ نداد و قیمت‌های سهام به خصوص در نمادهای کالایی با توجه به روند صعودی قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی مسیر طبیعی خود را در پیش گرفتند. امری که می‌توان آن را به درس گرفتن سهامداران از اتفاقات مشابه سال‌های گذشته ارتباط داد. بورس‌بازانی که نمی‌خواهند بار دیگر اسیر هیجانات شده و بازنده باشند.
 • مداخله غیرمستقیم دولت در بازار سهام

  دنیای‌اقتصاد: مساله کنترل ریسک یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی بازارهای مالی است. این مساله از آن جهت حائز اهمیت است که توجه به عوامل خطرزا یا هر مولفه‌ای که منجر به انحراف از پیش بینی‌های انجام شده، باشد می‌تواند به‌عنوان یکی از متغیرهای افزایش‌دهنده عدم قطعیت، از جذابیت سرمایه‌گذاری بکاهد. این مساله نه تنها در بازار سرمایه بلکه در سایر بازارها نیز بسیار مهم است و فقدان آن در بلند‌مدت می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر پیکره اقتصاد کشور وارد کند. آن‌طور که در تئوری‌های سرمایه‌گذاری می‌خوانیم در هر کسب و کاری ریسک‌های حاکم بر یک شرکت یا صنعت از طریق تنوع‌بخشی بر پرتفوی سهام قابل کنترل و تقلیل است.
 • تاریخچه بورس در ایران

  شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس: ایده راه‌اندازی بورس در ایران، به سال ۱۳۱۵ برمی‌گردد. در این سال، یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی ناظر بر فعالیت بورس اوراق بهادار، به ایران آمدند. متاسفانه مطالعات راه‌اندازی بورس با آغاز جنگ جهانی دوم و مشکلات داخلی ایران برای مدت طولانی متوقف شد.
 • لغو سفارش فروش سهام عدالت از سوی ۲۴۸ هزار سهامدار

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از آغاز فروش بلوکی سهام عدالت خبر داد و گفت: ۲۴۸ هزار نفر از سهامداران سفارش فروش سهام عدالت را لغو کردند.
 • تلاش بهارستان‌نشینان برای ورود قوه‌قضائیه به بورس

  دنیای‌اقتصاد: با وجود تحولات سیاسی و امنیتی در روز گذشته اما بازار سهام سبزپوش بود و حتی شاهد رشد بیش از ۲۳ هزار واحدی بورس بودیم. این در حالی بود که در روزهای گذشته بسیاری از فعالان بازار سرمایه و بورس در صفحه‌های شخصی و کانال‌های تلگرامی خود این احتمال را می‌دادند که ممکن است فضای ملتهب سیاسی و امنیتی بر بازار سرمایه سایه بیندازد. از دیگر خبرهایی که روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌ها و کانال‌های پیام‌رسان‌ تلگرام منتشر می‌شد، عرضه زمین وزارت دفاع در بورس کالا بود. ماجرا هم از این قرار است که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای اولین بار می‌خواهد یک زمین واقع در شهرستان دماوند به مساحت ۳۶۲۳ متر مربع را با قیمت پیشنهادی ۱۳۰ میلیارد ریال به‌صورت حراج در بورس کالا عرضه کند.
 • تاثیر ریسک غیراقتصادی بر بورس

  در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح‌شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر