آرشیو روزنامه شماره ۵۲۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس - روزنامه شماره ۵۲۸۹

 • ۱۰ ماموریت رئیس جدید بورس

  دنیای‌اقتصاد – محمد‌امین خدابخش: شورای عالی بورس چهارشنبه‌شب تشکیل جلسه داد تا «مجید عشقی» به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس و ‌اوراق بهادار برگزیده شود. چالش‌های پیش روی بازار سرمایه نشان می‌دهد در حال حاضر ۱۰ ماموریت مهم همچون حذف محدودیت‌هایی چون دامنه نوسان، مبارزه با قیمت‌گذاری دستوری، جلوگیری از اعمال سلیقه‌ای قوانین، توسعه بازار بدهی، گسترش جعبه ابزار، تلاش برای بهبود نقدشوندگی و شفافیت اطلاعاتی و... ، مقابل رئیس جدید بورس قرار دارد که باید برای تحقق آنها اقدام کند.
 • باید و نبایدهای سیاستگذار بورسی

  دنیای‌اقتصاد: هشت ماه ریاست محمدعلی دهقان دهنوی در سازمان بورس و اوراق بهادار به پایان رسید و «مجید عشقی» ‌‌‌به عنوان سیزدهمین سکاندار بورس بر مسند ریاست نشست. به این ترتیب بازاری که طی سال‌های اخیر با افزایش ضریب نفوذ میان عامه مردم همراه شده و حالا بیش از ۵۰‌میلیون سهامدار دارد، به دست فرد جدیدی سپرده شد. در این میان فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه انتظار دارند سکاندار جدید بورس با شناخت چالش‌های موجود بر سر راه توسعه بازاری که می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا کند، به رفع آنها بپردازد. حذف محدودیت‌های معاملاتی همچون دامنه نوسان و حجم مبنا، مبارزه با قیمت‌گذاری دستوری، جلوگیری از اعمال سلیقه‌‌‌ای قوانین، توسعه بازار بدهی، گسترش جعبه ابزار بورس، تلاش برای بهبود نقدشوندگی، کارآیی و شفافیت اطلاعاتی بازار سرمایه، توسعه زیرساخت‌‌‌ها و رفع مشکلات مربوط به هسته معاملاتی، پرهیز از اجرای خلق‌‌‌الساعه قوانین، کاهش بوروکراسی اداری و تسهیل مجوزدهی و تعمیق بازار تنها گوشه‌‌‌ای از خواسته فعالان بورسی از سیزدهمین سکاندار بورسی است.
 • سفرهای استانی رئیس دولت زیر ذره‌‌‌بین کاربران

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات بین‌المللی برجام و رفت و آمد دیپلمات‌‌‌ها و پیگیری آخرین اظهارنظرها و ترند شدن هشتگ طرح صیانت که کاربران آن را طرحی برای ایجاد محدودیت در دسترسی کاربران به اینترنت می‌‌‌خوانند از جمله موضوعاتی بود که در آخرهفته‌‌‌ای که گذشت، کاربران توییتر فارسی به طور جدی و پیگیر درباره آنها مطالبی را در صفحه‌‌‌های خود منتشر ‌کردند. در روزهای گذشته که زمزمه‌‌‌های اجرای طرح صیانت و صحبت‌‌‌های یکی از نماینده‌‌‌های مجلس شورای اسلامی در این خصوص دست به دست شده و مورد توجه قرار گرفته، انتقادها و گلایه‌‌‌ها و ایجاد کمپین‌‌‌هایی برای جمع‌‌‌آوری امضا در خصوص عدم‌اجرای این طرح خیلی بیشتر از گذشته شده است.
 • سیزدهمین سکاندار بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: جلسه شورای‌عالی بورس بعدازظهر چهارشنبه ۲۱‌مهرماه برگزار شد و با توجه به اتمام‌مدت زمان ریاست «محمدعلی دهقان‌دهنوی» در سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضای شورای بورس با اکثریت آرا «مجید عشقی» را به‌عنوان رئیس جدید این سازمان انتخاب کردند. عشقی را می‌توان سیزدهمین سکاندار سازمان بورس دانست که دانش‌آموخته رشته مدیریت از دانشگاه امام‌صادق است.
 • کارنامه ریاست ۸ ماهه دهنوی

  دنیای‌اقتصاد: ۱۸ بهمن‌ماه سال گذشته بود که شورای‌عالی بورس پس از پذیرش استعفای حسن قالیباف‌اصل، «محمدعلی دهقان‌دهنوی» را به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس انتخاب کرد. این مدیر ۴۳ساله‌ فعالیت خود را در شرایطی سخت آغاز کرد. آن زمان ۶‌ماه از ریزش شاخص سهام پس از ابرنوسان عجیب ابتدای ۹۹ می‌گذشت و این نماگر حدود ۴۴‌درصد از سقف تاریخی خود فاصله گرفته بود. فعالان بازار چه حقیقی و چه حقوقی انتظار داشتند معجزه‌ای رخ دهد و دوباره سهام به مسیر صعودی بازگردند و با انتخاب دهقان‌دهنوی که دکترای خود را در رشته اقتصاد صنعتی از دانشگاه تربیت‌مدرس اخذ کرده بود، به‌عنوان رئیس جدید سازمان بورس موجی از انتقاد راهی شورای‌عالی بورس و وی شد. فعالان بازار او را فاقد سابقه اجرایی در بازار سرمایه می‌دانستند و حتی برخی انتصاب دهنوی را مخالف اساسنامه این سازمان عنوان کردند.
 • دو نگاه به بورس هفته

  دنیای‌اقتصاد: معاملات بورس تهران در هفته گذشته با افت قابل‌توجه ۱/ ۶‌درصدی شاخص‌کل به پایان رسید تا اولین هفته منفی پاییز ثبت شود. نماگر اصلی بازار سهام که در پایان هفته ماقبل در نزدیکی کانال یک میلیون و پانصد هزار واحدی ایستاده بود و برخی احتمال عبور از آن را می‌دادند، طی معاملات روز چهارشنبه به ابرکانال پایین‌تر نزول کرد. به این ترتیب بورس بازان شاهد یک عقبگرد در شاخص‌کل سهام تا سطوح اول مهرماه بودند. همزمان با این نزول قابل‌توجه ارزش معاملات سهام نیز در سطوح پایینی قرار داشت. امری که بیش از پیش نشان از تردید سهامداران دارد. هر چند سهامداران حقیقی عمدتا در حال خارج کردن نقدینگی خود از بازار هستند با این حال فضای بازار بیشتر از اینکه فضای یک بازار با صف فروش سنگین داشته باشد، بازاری کم‌رمق است که در انتظار روشن‌شدن ابهامات در عرصه سیاسی و اقتصادی است. شاید به همین دلیل است که عمده کارشناسان حاضر در نظر‌سنجی این هفته «دنیای‌اقتصاد» روند شاخص سهام طی هفته جاری را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال بیشتر سهامداران بازگشت سهام به مدار صعود را انتظار دارند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر