آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۱۸

  • شیوع کرونا در شاخص‌های کالایی

    دنیای‌اقتصاد- محمدحسین بابالو: تلفات ویروس کرونا درحال افزایش است این موضوع به معنی ترس از گسترش این بیماری به سایر نقاط چین و کشورهای اطراف آن است. هیچ بعید نیست که استان‌های بیشتری از کشور چین با این ویروس دست و پنجه نرم کنند که به معنی فراگیری نگرانی‌ها در بازارهای کالایی است آن‌هم در شرایطی که میزان تقاضای افراد و مصرف سوخت به‌شدت کاهش خواهد یافت. البته کاهش نرخ جدی در روزهای اخیر در بازارهای کالایی احتمال تثبیت بازارها را تقویت می‌کند ولی شواهد چندانی از بهبود بازارها مشاهده نمی‌شود. هفته جاری زمان بسیار مهمی برای بازارهای کالایی است و تداوم افت قیمت‌ها از شیوع یک کابوس جدی چیزی کم نخواهد داشت.
  • تداوم رشد قیمت فولاد

    گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه قیمت انواع آهن‌آلات رشد را تجربه کرد. در این روز اغلب تولیدکنندگان نرخ‌های پیشنهادی فروش را با افزایشی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ تومان در هر کیلو اعلام کردند. کمبود مواد اولیه و همچنین خریدهای پایان سال دلیل این رشد قیمت عنوان شده است.
  • تداوم رشد قیمت‌های پایه پتروشیمی‌ها در بورس‌کالا

    قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی روز گذشته با رشد نرخ اعلام شد تا شاهد تداوم رشد این قیمت‌های رسمی در معاملات باشیم که سیگنال مهمی برای این بازار به شمار می‌رود. روز گذشته رشد یک درصدی قیمت نیمایی ارز در نرخ‌های پایه موجب شد تا یک اهرم قیمتی مهم در بازار پتروشیمی‌ها به ثبت برسد که خروجی آن رشد اغلب محصولات پتروشیمی بود. تقریبا تمام گریدهای پلیمری رشد نرخ داشته و تنها چند نمونه محدود از ترکیبات شیمیایی با افت قیمت‌ها روبه‌رو شدند. در بازار پلیمرها؛ PVC، پلی‌پروپیلن شیمیایی و پلی‌پروپیلن نساجی از بیشترین رشد نرخ در نرخ‌های پایه برخوردار شدند که نکته جالب توجهی به‌شمار می‌رود؛ زیرا همین گروه‌های کالایی از بیشترین رشد نرخ در بورس‌کالا در هفته گذشته برخوردار بودند. با توجه به این افزایش قیمت‌های پایه، احتمال رشد نرخ در بورس‌کالا ایجاد شده و اگر حجم عرضه‌ها به فراخور نیاز بازار تقویت نشود، نگرانی‌ها از رشد نرخ را تقویت می‌کند. البته دو روز ابتدایی هفته جاری شاهد رشد قیمت در بازار داخلی بودیم که نشان می‌دهد فعالان بازار دو احتمال را در نظر گرفته بودند؛ یکی پتانسیل رشد قیمت‌های پایه در بورس‌کالا و دیگری برتری تقاضا بر عرضه‌ها در بازار آزاد که به معنی پایین‌بودن موجودی انبارها در روزهای پایانی سال خواهد بود. با توجه به رشد سنتی تقاضا از اواسط بهمن‌ماه هر سال تا اواسط اسفند، نیاز به افزایش عرضه‌ها مخصوصا از سوی گریدهای جذاب را باید در نظر گرفت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر