آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۸۱۷

 • روزهای سخت بازار پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد- محمدحسین بابالو: کاهش حجم معاملات در دو بازار پلیمرها و ترکیبات شیمیایی بورس‌کالا در هفته گذشته شاید مهم‌ترین رخداد ثبت شده در این بازارها بود اگرچه قیمت‌ها نیز لجام‌گسیخته در مسیر رشد قرار گرفته است. «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» بالاترین نرخ را از مرداد سال‌جاری تاکنون تجربه کرده است که می‌توان گفت رقابت برای خرید یکی از موتورهای محرک رشد قیمتی بوده است. حجم عرضه‌ها مخصوصا برای گریدهای جذاب پلیمری در بورس‌کالا کافی نیست و تا زمانی که این وضعیت با همین حجم عرضه‌ها ادامه یابد نمی‌توان به آرامش بازار خوش‌بین بود. از هم‌اکنون زمان اوج تقاضای فصلی برای خرید در روزهای پایانی سال آغاز شده است که در ضعف عرضه‌ها اثرگذاری برجسته‌ای بر جای خواهد گذاشت آن‌هم در شرایطی که خریداران حتی به رخدادهای قیمتی در بازارهای جهانی هم توجه نمی‌کنند. البته عدم رشد جدی قیمت‌ها در بازار آزاد در هفته گذشته نشان می‌دهد که قیمت‌های بالای فعلی جذابیت خرید را محدود کرده و ترس از کاهش قیمت‌ها نیز وجود دارد. در هر حال بازار در دو راهی کاهش قیمت‌های جهانی و رشد قیمت نیمایی ارز قرار دارد، ولی تاکنون قدرت‌نمایی تقاضا به قدری گسترده بوده که اغلب پارامترهای تاثیرگذار بر بازار را در مسیر دلخواه خود تغییر جهت داده است. تقاضای پایان سال از هم‌اکنون در حال خودنمایی است و در صورت عدم تغذیه کافی می‌تواند تکانه‌های قیمتی غیرمنتظره‌ای را موجب شود.
 • بخش‌خصوصی آماده نقش‌آفرینی در روند توسعه صنعت پتروشیمی است

  نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: شرکت‌های توانمند ایرانی آمادگی دارند تا در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی ایران همگام با دیگر بخش‌ها نقش‌آفرین باشند.
 • رشد قیمت فولاد در نخستین روز هفته

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات روز شنبه ۱۲ بهمن ماه با رشد قیمت فولاد دنبال شد. در این روز اغلب تولیدکنندگان نرخ‌های پیشنهادی فروش را با افزایش اعلام کردند. به گفته تولیدکنندگان، کمبود آهن اسفنجی و آهن قراضه و همچنین افزایش قیمت‌ها در بورس‌کالا عامل رشد قیمت فولاد در بازار شده است.
 • کمک‌های فولادهرمزگان در راه مناطق سیل‌زده شرق استان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط‌عمومی فولاد هرمزگان گفت: توجه به مسوولیت‌های اجتماعی از اولویت‌های فولاد هرمزگان است و همواره تلاش می‌کنیم در این حوزه اقدامات موثری را انجام دهیم. رضا صفریان با اشاره به جاری شدن سیل در شرق استان هرمزگان افزود: طی ارتباطی که با نهادهای مسوول و مرتبط با این حوادث داشتیم، آمادگی خود را برای کمک‌رسانی به هموطنان در شرق استان اعلام کردیم. وی اضافه کرد: در همین مورد کمک‌های غیرنقدی فولادهرمزگان با هماهنگی استانداری و هلال‌احمر استان هرمزگان در دو قسمت به مناطق سیل‌زده شرق استان ارسال شد. صفریان تصریح کرد: یک محموله از کمک‌های ارسالی به ارزش ٥٠٠میلیون ریال لوازم بهداشتی فردی با هماهنگی هلال‌احمر استان هرمزگان و یک محموله شامل ١٦عدد کانکس به ارزش یک میلیارد و ۹۲۰میلیون ریال با هماهنگی نهادهای ذی‌ربط استان هرمزگان به این مناطق ارسال شد.
 • حمایت از پژوهش‌های کاربردی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل تهیه و تولید گفت: ایمپاسکو از دو سال گذشته موضوع استارت‌آپ‌ها را دنبال کرده و کافه معدن نمونه بارز این پیگیری است. به گزارش روابط‌عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، وجیه‌الله جعفری افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران نیازمند ایده‌های نو و ارزش‌آفرین است و در این راستا افرادی که می‌توانند بین صنعت و دانشگاه ارتباط برقرار کنند با ارائه ایده‌های خود این نیاز را برطرف خواهند کرد تا یک همگرایی در بخش معدن و صنایع معدنی برقرار شود. جعفری تصریح کرد: باید دانشجو و دانشگاه برای نظارت اجرای کار، به صنعت لینک شوند و اگر لازم بود دانش خود را به‌روز کنند.
 • ظرفیت جهانی تولید اتیلن افزایش می‌یابد

  موسسه گلوبال دیتا در تازه‌ترین گزارش خود آورده است که افزایش ظرفیت جهانی تولید اتیلن به کمک ایجاد ظرفیت‌های جدید درکشورهای مختلف در سال‌های آتی محقق خواهد شد.
 • سنگ‌آهن ۸۳ دلار شد

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین با پیش‌بینی کاهش تولید فولاد فوریه برخی کارخانه‌ها ارزان‌تر شد. متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد ۶/ ۲ دلار افت داشته و ۸۳ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شده است. قرارداد سوآپ فوریه نیز ۷/ ۲ دلار افت داشت و ۱۰/ ۸۲ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شد. شنیده شده برخی کارخانه‌ها در استان‌های شاندانگ و شانکسی داوطلبانه تولید فولاد فوریه را تا ۲۰ درصد کاهش خواهند داد که به‌دلیل محدودیت‌های حمل‌ونقل و تاخیر در پروژه‌های ساختمانی است. البته در این بین برخی معتقدند کاهش عرضه ژانویه می‌تواند در کوتاه‌مدت به رشد قیمت سنگ‌آهن کمک کند. به گزارش فولاد ایران، سنگ‌آهن صادر شده از برزیل در سه ماه نخست ژانویه ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن بوده؛ درحالی‌که مدت مشابه سال قبل ۲۸ میلیون تن بود. عرضه استرالیا نیز این کاهش عرضه را جبران نکرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر