• سراب یا رونق در بازار محصولات پتروشیمی؟

  دنیای اقتصاد: روزهای اخیر در بازار پلیمرها شرایط اعجاب‌آوری را گواهی می‌کند که شاید در تاریخ فعالیت بازار پلیمرها بی‌سابقه باشد. در شرایطی که سایت‌های خبری بعضا قیمت‌های بازار آزاد را درج نکرده و تنها باید در برخی کانال‌ها یا از ادبیات برخی واسطه‌ها قیمت‌ها را کشف کرد رهگیری واقعیت‌های بازار به شدت پیچیده است این در حالی است که نرخ‌های فعلی در بورس کالا به رکوردهای تاریخی خود دست یافته آن هم در شرایطی که فاصله قیمت دلار آزاد و نیمایی احتمال استمرار رشد قیمت‌ها را در بر دارد از سوی دیگر واقعیت‌های دردناکی کشف شده و گواهی می‌کند که تنها افزایش قیمت تمام شده را در بر خواهد داشت.
 • قمار بر سر خرید مقاطع

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: در حالی که بازار آزاد مقاطع فولادی، هفته نسبتا آرامی را به اتمام رسانده بود و نرخ انواع میلگرد در برابر رسیدن به کانال ۱۲ هزار تومان مقاومت کرده بود، رشد یکباره نرخ ارز در روز شنبه ۵ مهر ماه باعث شد تا بهای میلگرد از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کند.
 • ساز مخالف نرخ شمش و مقاطع

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته پیش رو، شمش و مقاطع فولاد در دو جهت مخالف حرکت کردند؛ به گونه‌ای که شمش فولاد کیمیا شاهد رشد قیمت بود و مقاطع فولاد خراسان کاهش نرخ را تجربه کرد. در این مد ت، برخی از ذوبی‌ها باوجود افزایش قیمت‌ها، اما همچنان شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.
 • شبح نیما این مرتبه در بازار سولفور مولیبدن

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: درحالی‌که افزایش نرخ ارز نیمایی در ۶ ماه ابتدایی امسال باعث رشد ۶/ ۴۳ درصدی نرخ پایه سولفور مولیبدن در رینگ بورس‌کالا شده بود، تصمیم وزارت صمت مبنی بر لغو محدودیت‌های تقاضا باعث شد تا سیگنال مثبتی دیگر برای افزایش قیمت به این بازار وارد شود. در ادامه رینگ بورس‌کالا شاهد ثبت تقاضایی بی‌سابقه برای خرید سولفورمولیبدن ظرف هفته‌های اخیر بود و در نهایت نیز میانگین قیمت معامله این محصول در این بازار را در سی‌ام شهریور با افزایش ۱۰۹ درصدی نسبت به ۲۴ فروردین به ۲۰۱ هزار تومان به ازای هر تن رسید. به این ترتیب رشد نرخ این محصول حتی از افزایش نرخ ارز آزاد ظرف همین مدت نیز بالاتر بوده و همین امر دلیلی برای غیرمنطقی بودن این نرخ‌ها به‌شمار می‌رود. مسعود کلانتر مجد دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درخصوص تاثیر افزایش قابل توجه نرخ معامله سولفور مولیبدن در وضعیت تولیدکنندگان اکسید مولیبدن عنوان کرد: اگرچه تولیدکنندگان اکسید همچنان برای خرید مواد اولیه خود دست به رقابتی هیجانی می‌زنند، اما واقعیت آن است که تولید با نرخ‌های فعلی مواد اولیه چندان توجیه‌پذیر نیست اما تولیدکننده برای نخوابیدن خطوط تولید چاره‌ای جز رقابت برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود ندارد. در این شرایط وزارت صمت باید به وظیفه رگولاتوری خود به درستی عمل کند و از تصمیماتی یکجانبه که با رشد رقابت تنها به سود تولیدکننده مواد اولیه تمام می‌شود بپرهیزد.
 • بی‌نیازی بازار مشتقه بورس‌کالا به تنفس مصنوعی

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: بازار مالی و مشتقه بورس‌کالا هفته گذشته را با خبرهای گوناگونی سپری کرد. کاهش محدودیت دامنه نوسان گواهی‌سپرده سکه بورسی از مثبت و منفی یک به مثبت و منفی پنج جذاب‌ترین خبری بود که امید را به این بازار بازگرداند و حتی از سوی بازیگران آن به‌عنوان زمینه‌ای برای شروع زمزمه‌های راه‌اندازی آتی سکه در نظر گرفته شد. می‌توان گفت بازار گواهی‌سپرده هفته پر‌اقبالی را پشت‌سر گذاشت. ورود محصول کشمش به این بازار چشم‌انداز مثبتی را در راه تعمیق این بازار از سوی متولیان این امر ترسیم می‌کند. در کنار این اخبار اما راه‌اندازی سررسید آتی دی‌ماه در اواسط هفته گذشته برای محصول جدید زعفران آن‌هم در شرایطی که هنوز محصول جدید روانه بازار نشده، با اما و اگرهای بسیاری همراه بود. همچنین قرارداد آتی پسته برای تحویل در آذر ماه امسال از روز چهارشنبه هفته گذشته راه‌اندازی شده و تا ۳۰ آذر ماه امسال قابل‌معامله خواهد بود.
 • شمش و مقاطع فراتر از دلار رشد داشتند

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: ظرف ماه‌های ابتدایی امسال رشد نرخ ارز سنگ معیار سنجش قیمت در تمامی بازارها شده، هر چند در برخی موارد، همچون بازار آزاد مقاطع فولادی، میزان رشد قیمتی فراتر از رشد نرخ ارز نیز بوده است. در حالی که ظرف ۶ ماه ابتدایی امسال بهای ارز آزاد در کشور افزایشی ۶۶ درصدی داشت، قیمت هر کیلوگرم میلگرد در این مدت رشد ۹۶ درصدی و هر کیلوگرم تیرآهن افزایشی ۱۳۷ درصدی را تجربه کردند به‌گونه‌ای که نرخ هر کیلوگرم میلگرد از ۶هزار تومان در ۲۵ فروردین به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان در پایان شهریور ماه و بهای هر کیلوگرم تیرآهن نیز از ۶ هزار و ۶۵۰ تومان به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان در آخرین روز شهریور ماه رسید. چنین افزایش افسار گسیخته‌ای در قیمت این محصولات در اثر ورود نقدینگی‌های سرگردان به این بازار با هدف حفظ ارزش نقدینگی افراد از اثرات رشد تورم بوده است. اما با توجه به نبود تقاضای مصرفی بازار مقاطع فولادی و با توجه به بالاتر بودن نرخ رشد بهای این محصولات نسبت به رشد نرخ ارز امکان تعدیل در این بازار به‌قوت وجود دارد. علاوه بر افزایش قیمت در بازار آزاد، نرخ پایه و میانگین قیمت معامله شمش فولاد در رینگ بورس کالا نیز ظرف ۶ ماه ابتدای امسال رشدی قابل توجه داشت. اگرچه نرخ پایه براساس ارز نیمایی در بورس کالا تعیین می‌شود، اما نرخ ارز آزاد مبنایی برای میزان رقابت در این بازار است.
 • ۶ ماهه سبز پلیمری در سایه نیما

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: محصولات پلیمری بورس کالا، در حالی ۶ ماه نخست سال جاری را به پایان رساندند که کلیت قیمت‌های پایه اعلامی هفتگی با روند افزایشی همراه بود. تجربه رشد نزدیک به ۸ هزار تومانی و بی‌سابقه دلار نیمایی و رسیدن به کانال بی‌سابقه ۲۱ هزار تومانی، در این مدت ۶ ماهه قدرتمندترین محرک رشد قیمت‌های پایه به شمار می‌رود. در کنار آن رشد اندک بهای جهانی مزید بر علت شد و تقریبا اکثر نرخ‌های ۲۵هفته گذشته سبز‌پوش بودند از این رو قیمت مواد اولیه در بورس کالا افزوده شد. علاوه بر رشد نرخ‌های پایه، رقابت‌های قیمتی که به دنبال انتظارات تورمی فزاینده متقاضیان شکل می‌گرفت جو عمومی بازار پلیمرها را متلاطم کرد و سبب شد این بازار روزهای معاملاتی پرپیچ و خم زیادی را پشت سر گذارد. اخیرا با آرام گرفتن پلیمر جذاب یعنی PVC کمی از این آشفتگی کاسته شد. البته رقابت‌های بالا همواره در محصولاتی نظیر پلی اتیلن ترفتالات‌ها و پلی‌پروپیلن‌ها دیده می‌شود که بسیار بالا هستند و نمی‌توان از این میزان رقابت قیمتی که بر بازار سایه انداخته به سادگی عبور کرد. زیرا تولیدات صنایع پایین‌دستی را به شدت مختل کرده و در صورت استمرار روند افزایشی قیمت پایه با اهرم رشد بهای نیمایی ارز، تداعی‌کننده شرایط رکود- تورمی در بازار پلیمرها برای نیمه دوم سال خواهد بود.
 • تداوم روند افزایشی قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: بازار فولاد همچنان ملتهب و روند قیمت‌ها همچنان روبه به بالا است. در مبادلات روز سه‌شنبه اول مهر ماه جاری، شمش فولاد از سوی خصوصی‌ها با افزایش نرخ اعلام شد.
 • زیرساخت عرضه سنگ‌آهن در بورس فراهم شود

  دنیای‌اقتصاد: مشکلات بخش ابتدایی زنجیره تولید فولاد در نحوه قیمت‌گذاری باعث شده تا مجدد موضوع عرضه سنگ‌آهن در رینگ معاملاتی بورس کالا مطرح شود. اما به‌نظر می‌رسد تجربه نامطلوب سنگ‌آهنی‌ها از بورس کالا و ترس از استمرار نرخ‌گذاری دستوری حتی در این بازار نیز باعث شده تا این تولیدکنندگان درعین حال که از شرایط فعلی قیمت‌گذاری خود ناراضی هستند اما تمایل چندانی نیز برای حضور در این رینگ نداشته باشند. با این وجود معتقدند اگر بورس کالا بتواند زیرساخت‌های موردنیاز برای حضور هر تولیدکننده با هر میزان محصولی را فراهم کند و تمامی تولیدکنندگان ملزم شوند تا بخش قابل‌توجهی از تولیدات خود را به رینگ معاملاتی بورس بیاورند و وزارت صمت نیز از قیمت‌گذاری در این بازار دست بکشد، بورس کالا قابلیت مناسبی برای معامله محصولات کل زنجیره تولید فولاد دارد.
 • ضلع ششم بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: بورس بین‌الملل که نام آن اخیرا وارد ادبیات مالی و بازار سرمایه شده، قرار است تا آبان ماه سال جاری مورد بهره‌برداری قرار گیرد. پس از بورس املاک، به‌عنوان موتور پنجم بازار سرمایه، حالا شاهد آغاز به کار قریب‌الوقوع اهرم ششم یا بورس بین‌الملل هستیم.
 • کشش پایین تقاضا با رشد نرخ

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: درحالی فصل تابستان به پایان رسید که افزایش نرخ ارز نیمایی برای رسیدن به دلار آزاد، رشد قیمت‌های پایه فلزات در رینگ بورس کالا را به‌دنبال داشت. البته این موضوع از شدت رقابت برای خرید این محصولات کاست اما افزایش قابل توجه در قیمت پایه، عاملی جهت بالا رفتن ارزش معاملات بود که همین موضوع تبدیل به معضلی برای تولیدکنندگان شد. اگرچه تولیدکنندگان محصولات نهایی رشد نرخ مواد اولیه را در بهای محصولات منعکس می‌کنند اما افزایش نیاز به نقدینگی برای خرید مواد اولیه آنها را با چالش روبه‌رو می‌کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر