آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۹۲

 • انتظار سالی سخت برای پلیمری‌ها

  دنیای اقتصاد- حمزه بهادیوندچگینی: ISIC در گزارشی روز گذشته به بررسی دنیای محصولات پتروشیمی در سال ۲۰۲۰ پرداخته و معتقد است فضای این صنعت در سال جدید با ناامنی‌های مهمی دست و پنجه نرم می‌کند. براساس گزارشی که این وبسایت معتبر حوزه پتروشیمی‌ها منتشر کرد در شرایط کنونی همه توپ‌ها در هوا معلقند اما معلوم نیست در چه نقطه‌ای فرود خواهند آمد. این ضرب‌المثل به معنای آن است که عدم اطمینان و ناامنی‌های پیش روی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان محصولات گروه پلیمری این قابلیت را دارد که در سال آینده شرایط را به‌گونه‌ای متفاوت ترسیم کند.
 • طرح ممنوعیت فروش ورق خارج از بورس‌کالا

  گروه بنگاه‌ها - آزاده حسینی: مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از تدوین طرحی پیشنهادی درخصوص ممنوعیت عرضه ورق در خارج از بورس به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.سیف‌الله امیری تصریح کرد: این طرح در مرحله کارشناسی قرار دارد اما قصد داریم از صفر تا صد محصول ورق را نیز مانند محصولات پتروشیمی در بورس‌کالا عرضه کنیم.وی اظهار کرد: گرچه این طرح مشکلات خود را دارد و هنوز در مرحله کارشناسی است و در نظر داریم صنایع پایین‌دستی نظیر خودروسازان و تولید‌کنندگان لوله و پروفیل را از این قاعده مستثنی کنیم.وی افزود: درحال‌حاضر میزان تولید، مصرف و ‌صادرات ورق مشخص است و مقداری که در بورس‌کالا عرضه می‌شود نیز قابل شناسایی است اما برخی واحدها از روش‌هایی غیر از بورس‌کالا اقدام به فروش ورق می‌کنند که نابسامانی‌هایی را در بازار ورق ایجاد کرده است، از همین‌رو این طرح به منظور ساماندهی بازار و شفافیت بیشتر و کنترل قیمت‌ها در بازار ورق مطرح شده است.
 • قیمت آهن بدون تغییر

  گروه بنگاه‌ها: انواع آهن‌آلات در مبادلات روز گذشته نیز با تبعیت از روند با ثبات این هفته بدون تغییر قیمت دنبال شد. در این روز اغلب تولیدکنندگان در قیمت‌های پیشنهادی فروش تغییری اعلام نکردند. در این بین مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا قیمت شمش را در هر کیلو ۱۰ تومان با رشد اعلام کرد.
 • رکورد فروش و صادرات در فولادخراسان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل «شرکت مجتمع فولادخراسان» از ثبت رکوردهای تازه در زمینه فروش داخلی و صادرات محصولات تولیدی این مجتمع بزرگ صنعتی خبر داد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» کسری غفوری همچنین از رشد قابل‌توجه بارگیری و ارسال محصولات این شرکت تا پایان آذرماه، نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد. به گفته مدیرعامل «مجتمع فولادخراسان» فروش مجموعه محصولات فولادخراسان تا پایان آذرماه ۹۲۱ هزار و ۱۱۸ تن بوده که نسبت به تناژ ۶۹۳هزار و ۴۵ تنی فروش در مدت مشابه پارسال، افزایش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد. غفوری افزود: «فولادخراسان» همچنین در حوزه صادرات در ۹ ماه نخست سال توانست ۴۰ درصد رشد را به ثبت برساند و میزان صادرات شرکت از ابتدای سال ۹۸ تا پایان آذر ماه درحالی به ۲۰۸ هزار و ۳۲۳ تن رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۹ هزار و ۳۴۰ تن بوده است. آن‌گونه که معاون بازاریابی و فروش این مجتمع اعلام کرده، بالاترین نصاب فروش محصولات فولادخراسان، در سال ۱۳۹۶ به میزان ۸۶۳ هزار و ۴۲۶ تن رقم خورده بود که نشان‌دهنده موفقیت این شرکت در بازاریابی و فروش محصولات فولادی است.
 • بهره‌برداری از پروژه خنک‌سازی کک متالورژی با روش جدید

  گروه بنگاه‌ها: مراسم بهره‌برداری از پروژه خنک‌سازی کک متالورژی به روش خشک (CDQ) با حضور علی اصغرپورمند، مدیر عامل میدکو و صادق‌زاده، فرماندار شهرستان زرند و هیات همراه آغاز شد. در این مراسم مدیر عامل میدکو با برقراری تماس تلفنی با مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیات‌مدیره میدکو آغاز بهره‌برداری از این پروژه را اعلام کرد. قاسمی گفت: راه‌اندازی این پروژه نقش مهمی در حفظ محیط‌زیست دارد. رئیس هیات‌مدیره میدکو تصریح کرد: با راه‌اندازی این پروژه در کنار حفظ محیط‌زیست ۱۴ مگاوات برق هم تولید می‌شود. علی‌اصغر پورمند، مدیر عامل میدکو نیز در این مراسم گفت: یازده سال است که مدیریت بانک پاسارگاد پا به پای ما برای به‌ثمر رسیدن این پروژه‌ها تلاش کرده است. وی تصریح کرد: طی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است در سال ۹۸ پروژه‌های میدکو به بهره‌برداری برسد و امروز سومین پروژه هلدینگ که بهره‌برداری از سامانه خنک‌سازی کک در شرکت فولاد زرند ایرانیان است، آغاز می‌شود. پورمند تاکید کرد: سی دی کیو پروژه‌ای صرفا زیست‌محیطی با ظرفیت خنک‌کنندگی ۸۰۰هزارتن کک است که ۱۴ مگا وات برق هم تولید می‌کند. این پروژه که برای اولین بار در ایران اجرا شده، کک متالورژی را با استفاده از گاز خنک می‌کند. در این فناوری سبز با توجه به حذف آب از فرآیند خنک‌سازی کک علاوه بر صرفه‌جویی زیاد در مصرف آب و انتشار آلاینده‌های هوا امکان بازیابی انرژی حرارتی فراهم شده است.

بیشتر

بیشتر