آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۶۶

 • شکست تحریم‌ها در صنعت مس

  گروه بنگاه‌ها - آزاده حسینی: معاون وزیر صنعت از افتتاح ۳۱۰ میلیون دلار پروژه در صنعت مس خبر داد و با بیان اینکه تحریم در صنعت مس شکست خورده است، گفت: ۸/ ۱میلیارد دلا طرح جدید در این حوزه تعریف شده است. خداداد غریب‌پور در مراسم یکپارچه‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی در صنعت مس گفت: خوشبختانه مس روزگار خوبی را سپری می‌کند و ۳۱۰ میلیون دلار پروژه در این صنعت تا پایان سال افتتاح می‌شود و چندین طرح به ارزش ۸/ ۱میلیارد یورو و ۱۳ هزار میلیارد تومان نیز در دست اجرا است که این اتفاق خوبی درحوزه صنایع مس به‌شمار می‌رود.غریب‌پور گفت: در شرایط تحریم که دو بار بخش معدن کشور از سوی آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته، توانسته‌ایم در ۶ ماه ابتدای سال ۹۸ معادل کل سال ۹۷ صادرات مس داشته باشیم، پس تحریم صنعت مس در ایران شکست خورده است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این میان چشم‌انداز ما در بلندمدت برای سرمایه‌گذاری در صنعت مس مثبت است.
 • رشد قیمت پلیمرها با فشار دلار

  دنیای اقتصاد: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی روز گذشته با افزایش اعلام شد تا اغلب گریدهای پلیمری و ترکیبات شیمیایی رشد قیمت را در بورس‌کالا در پیش بگیرند. این اعلام نرخ را باید مهم‌ترین داده اثرگذار بر بازار داخلی محصولات پتروشیمی به‌شمار آورد که به معنی تزریق یک سیگنال افزایشی جدید به بازار است. روز گذشته شاهد رشد قیمت‌های پایه پلیمرها بودیم و به‌جز گریدهای پلی‌اتیلن‌ترفتالات، سنگین فیلم، سنگین بادی، سبک فیلم و سبک خطی، سایر گریدها با رشد نرخ همراه بودند. اکثریت ترکیبات شیمیایی هم در بورس‌کالا رشد نرخ گرفتند آن‌هم در شرایطی که افزایش ۴/ ۱ درصدی بهای دلار نیمایی یکی از اهرم‌های مهم رشد قیمت‌ها بود.
 • تداوم رشد قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات روز یکشنبه ۱۰ آذر ماه با رشد قیمت انواع آهن‌آلات دنبال شد. دیروز با رشد نرخ ارز فضای مبادلاتی بازار آهن و بورس‌کالا صعودی بود و اغلب فولادسازان قیمت‌ها را با رشد نسبت به روز قبل اعلام کردند.
 • کاهش مهاجرت روستایی با عرضه محصولات کشاورزی در بورس

  پس از عرضه موفق چند محصول کشاورزی همچون زعفران، زیره و پسته در بورس‌کالا، فعالان حوزه کشاورزی و باغداری در انتظار ورود محصولات دیگری از جمله خشکبار و محصولات فرآوری شده به بورس‌کالا هستند تا به جای فروش محصول ارزان به دلالان، کالاهایشان را با قیمتی واقعی در بورس به فروش برسانند؛ این اتفاق به مرور در کاهش مهاجرت روستایی اثرگذار است.
 • رشد ۱۲ هزار میلیارد ریالی فروش «کگل»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر کنسانتره سنگ‌آهن را به قیمت ۸ میلیون و ۵۱۳ هزار ریال صادر کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این شرکت امسال از انجام صادرات کنسانتره سنگ‌آهن به میزان ۵ هزار و ۱۸۵ میلیارد ریال درآمد کسب کرده است. تولید این محصول از ابتدای سال‌جاری معادل ۶۰۵ هزار و ۸۷۲ تن گزارش شده است. گل‌گهر در آبان‌ماه تولید کنسانتره و گندله صادراتی نداشته است. براساس گزارش‌ها هر تن سنگ‌آ‌هن وارداتی به چین با عیار ۶۲ درصد حول و حوش ۸۷ دلار است که این رقم با افزایش همراه است. گل‌گهر گندله داخلی ریزدانه خود را نیز معادل یک‌میلیون و ۲۵۰هزار ریال به میزان ۲ هزار و ۷۲۰ تن تولید و به مبلغ کل ۳میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال فروخته است. همچنین تا پایان آبان‌ماه امسال معادل ۸ میلیون و ۲۹ هزار تن گندله تولید کرده که از فروش آن به ازای هر تن به قیمت ۹میلیون و ۳۳۸ هزار و ۶۵۴ ریال، معادل ۷۳ هزار و ۵۵۴ میلیارد و ۷۷۱میلیون ریال درآمد کسب کرده است. به‌طور کلی درآمد گل‌گهر از فروش محصولات شرکت تا پایان دوره گزارش شده برابر ۸۶ هزار و ۷۲۸میلیارد و ۵۵۴ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره ۷ ماهه با ۱۲هزار و ۳۳۱ میلیارد و ۷۹۰ میلیون ریال رشد همراه است.
 • راه‌اندازی کارخانه فولادسازی شماره ۳ برنامه میان‌مدت فولادخراسان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولادخراسان در حاشیه نمایشگاه ایران متافو در نشست با خبرنگاران اولویت‌های پیش رو در فولاد خراسان را اعلام کرد. کسری غفوری از جدیت بیشتر برای راه‌اندازی طرح ۵/ ۲۵ میلیون تنی کنسانتره سنگ‌آهن سنگان خبر داد و افزود: از برنامه‌های میان‌مدت ما راه‌اندازی فولاد‌سازی شماره ۳ و همچنین کاهش بهای بیشتر در خط تولید و بومی‌سازی است. فولاد خراسان با حضور در این نمایشگاه و ایجاد غرفه در کنار دیگر صاحبان صنایع فولادی فضای مناسبی برای جذب متخصصان، سرمایه‌گذاران، صنعتگران داخلی و خارجی در تمامی زمینه‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه اعم از ریخته‌گری، صنایع معدنی و کوره‌های صنعتی فراهم کرده است. نمایشگاه بین‌المللی ایران متافو از روز جمعه ۸ آذر آغاز و تا امروز دوشنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ادامه دارد.

بیشتر

بیشتر