آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۶۷

 • چاله جدید؛ این بار برای کارگزاران

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: اجرای دستورالعمل کاهش کارمزد معاملات در بورس‌کالا در شرایطی آغاز شده است که کاهش کارمزد کارگزاری‌ها بسیار بیشتر از کاهش کارمزد بورس‌کالا در نظر گرفته شده است. این واقعیت اگرچه اثرگذاری خاص و بزرگی بر خود بورس‌کالا ندارد ولی بر وضعیت درآمدزایی کارگزاری‌ها به شدت تاثیرگذار خواهد بود؛ مخصوصا آن‌ دسته از کارگزاری‌هایی که تمرکز اصلی فعالیت‌های خود را بر معاملات کالاها قرار داده‌اند. این واقعیت را باید پذیرفت که بدنه کارگزاری در کشور اگرچه هنوز موردتوجه جدی تصمیم‌سازان اقتصادی قرار نگرفته‌ ولی خط مقدم توسعه فعالیت‌ها در بورس‌های کالایی در جهان است و هرگونه عقب‌گرد یا تهدید این صنعت در نهایت اثر خود را بر حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه با محوریت بازارهای کالایی برجا می‌گذارد.
 • سیگنال غلط قیمت‌های پایه

  گروه بنگاه‌ها - آزاده حسینی: درحال‌حاضر قیمت‌های پایه در بورس‌کالا براساس میانگین مبادلات دوهفته قبل شمش در بورس‌کالا انجام می‌شود و از سویی شاهد کاهش تقاضا روی شمش در تالار به‌دلیل ایجاد محدودیت برای خریداران از طریق سامانه بهین‌یاب هستیم که باعث عمیق‌تر شدن شکاف قیمت واقعی در حوزه شمش شده است؛ تا جایی که می‌توان گفت بورس‌کالا آیینه مبادلات واقعی بازار نیست.
 • قیمت آهن همچنان صعودی

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز دوشنبه ۱۱ آذرماه نیز قیمت آهن‌آلات با رشد همراه شد. فضای معاملات فولاد در بازار و بورس‌کالا هر دو صعودی بوده و قیمت‌ها از ابتدای هفته‌جاری با رشد همراه بوده است.
 • رشد ارزش افزوده صنعت پتروشیمی با رونق صنایع پایین‌دستی

  محمدرضا بهرامن، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران درگفت‌وگو با «نیپنا» با بیان اینکه حرکت صنعت پتروشیمی در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد، گفت: با وجود برخی محدودیت‌هایی که تحریم برای صنایع کشور از جمله صنعت پتروشیمی ایجاد کرده است، اما افزایش میزان تولید محصولات پتروشیمی نشانگر سربلندی این صنعت است.

بیشتر

بیشتر