آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۵۷

 • فرصت‌های نو و بی‌تفاوتی‌های کهنه!

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: آزادی عمل در بازار محصولات کشاورزی را باید به‌عنوان یک اصل برای رونق و توسعه این بازار به‌شمار آورد. در شرایطی که به کمک بارش‌های چشمگیر اخیر در مقایسه با سال‌های گذشته شرایط بهتری برای تولید محصولات کشاورزی ایجاد شده است، فرصتی کم‌سابقه پیش روی اقتصاد ایران قرار گرفته تا از این زمان به نحو مطلوب استفاده کند. این درحالی است که پتانسیل‌های رشد حجم تولید به تنهایی برای رونق یک بخش کافی نیست و اگر این توانمندی‌ها به سرمایه‌گذاری‌های جدید بدل نشود، فایده‌ای برای اقتصاد کشور نخواهد داشت. این درحالی است که حجم واردات خوراک دام می‌تواند به‌عنوان یک واقعیت مهم در تجارت خارجی ایران مورد بررسی قرار گرفته و همچنین زمینه مهمی برای خروج ارز از کشور فراهم کند آن‌هم در شرایطی که اما و اگرهای واردات اجازه تولید امن فرآورده‌های دامی را در برخی اوقات از فعالان بازار دریغ کرده است. این روند به این معنی است که برای رونق واقعی تولید درحوزه کشاورزی باید از آزادی‌های قیمتی بیشتری برخوردار باشیم آن‌هم در شرایطی که بیش از همه به شفافیت‌های قیمتی و آزادی‌های معاملاتی نیاز خواهیم داشت.
 • نوسان قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: قیمت انواع آهن‌آلات در مبادلات روز گذشته با نوسان همراه بود. در این روز تولیدکنندگان برای جلب مشتری قیمت‌ها را با انعطاف بیشتری پیشنهاد دادند. به گفته فعالان بازار، وضعیت مبادلات همچنان با رکود همراه است.
 • راه‌اندازی قرارداد آتی زیره‌سبز تحویل بهمن ۹۸

  مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قرارداد آتی زیره‌سبز تحویل بهمن ۹۸ از روز سه‌شنبه ۵ آذر راه‌اندازی شده و تا تاریخ ۲۷ بهمن قابل معامله است. به گزارش «کالاخبر»، براساس اطلاعیه صادره از سوی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش‌گشایش به مدت ٣٠ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک‌قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد. قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک‌قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت انجام نشدن معامله در حراج تک‌قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجددا همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.
 • گواهی سپرده زعفران نگین برای سررسید آبان ماه ۱۳۹۹ کشف قیمت شد

  دیروز با شروع معاملات در بازار گواهی سپرده کالایی، نماد معاملاتی گواهی سپرده زعفران نگین انبار اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی با سررسید آبان ماه ۱۳۹۹ در بورس کالای ایران بازگشایی شد. به گزارش «کالاخبر»؛ نماد معاملاتی گواهی سپرده زعفران نگین انبار اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی با سررسید آبان ماه ۱۳۹۹ دیروز درحالی بازگشایی شد که معامله‌گران در اولین معامله قیمت ۹۹ هزار و ۴۹۵ ریال را برای هر گرم محصول استاندارد مورد تایید بورس کشف کردند. درحال‌حاضر ۵ انبار شرکت‌های کشاورزی تولیدی زعفران سحرخیز، طلای سرخ گلشید ایرانیان، نوین زعفران، زرین زعفران مشرق زمین و اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان خراسان رضوی محصول زعفران نگین و پوشال‌کشاورزان را برای صدور گواهی سپرده کالایی و معامله در بورس کالای ایران پذیرش می‌کنند.
 • چند خبر بهین‌یابی از تالار نقره‌ای

  مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای‌ایران با صدور اطلاعیه‌ای به کارگزاران و ذی‌نفعان، درخصوص تغییر وضعیت سهمیه بهین‌یاب دو کالای دی‌اتیل هگزانول و منومر وینیل استات اطلاع‌رسانی کرد. به گزارش «کالاخبر»، در‌این اطلاعیه آمده است: «پیرو تصمیمات کمیته تخصصی محصولات پتروشیمی به اطلاع می‌رساند از روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ میزان خرید از بهین‌یاب کالای دی‌اتیل هگزانول به‌صورت بدون سقف سهمیه و کالای منومر وینیل استات به‌صورت سالانه در نظر گرفته خواهد شد.» همچنین به گزارش ویکی‌پلاست، کمیته تخصصی پتروشیمی در آخرین جلسه خود مقرر کرد که همه گریدهای پلی‌استایرن به جز EPS تبریز به‌صورت غیربهین‌یابی عرضه شوند. قیمت گریدهای مورد رقابت هم با بازنگری همراه خواهد شد. همچنین مقرر شد ممنوعیت صادرات (روغن) DOP رفع شود و انعقاد قرارداد کشف پریمیوم درخصوص معاملات پلی‌اتیلن ترفتالات مورد تصویب قرار گرفت.

بیشتر

بیشتر