آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۴۶

 • شاخص قیمت در مرز ۹ هزار تومان

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: پس از چند هفته شاهد رشد حجم معاملات در بازار محصولات پتروشیمی بورس‌کالا هستیم که به‌رغم نیمه تعطیل بودن هفته گذشته یا سرعت‌گیرهای پیش‌روی تقاضا می‌تواند به‌عنوان یک داده مثبت در بازار مورد بررسی قرار گیرد. به‌رغم محدودیت‌ها؛ رخدادهای بازار به سمت خوش‌بینی‌های جدیدی حرکت کرده است. «شاخص قیمت پلیمرهای دنیای‌اقتصاد» در هفته گذشته نیز همچون ۵ هفته اخیر در مسیر کاهشی قرار داشت آن هم در شرایطی که باز هم قیمت‌های پایه، مهم‌ترین اهرم افت نرخ به‌شمار می‌رود. در هفته گذشته شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد با ۲۱/ ۲ درصد کاهش به ۹ هزار و ۱۵تومان کاهش یافت که کمترین رقم ثبت شده از اواخر بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون بوده است که نشان می‌دهد قیمت‌های موجود در بازار در کمترین رقم در این بازه زمانی است. این درحالی است که روند نوسان قیمت دلار نیمایی، تا قیمت‌های پایه اخیر در مسیر نزولی قرار داشته ولی از شتاب افت این نرخ به شدت کاسته شده است.
 • تاکید رئیس دفتر رئیس‌جمهوری بر توسعه صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: با توجه به ایجاد زیر ساخت‌ها، وجود مزیت‌ها و همچنین تدابیر دولت برای استفاده بهینه از قابلیت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد شرایط برای احداث و استقرار صنایع بزرگ در این کانون صنعتی فراهم است. به گزارش روابط‌عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، «محمود واعظی» رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری در بازدید منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد طی بازدید و ارزیابی امکانات زیربنایی این منطقه گفت: پروژه‌های زیربنایی اعم از آب، برق، گاز و جاده‌های پیرامونی که برای استقرار و تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در این منطقه تعریف شده است در مرحله بسیار مناسبی قرار دارد و می‌توان گفت شرایط لازم برای میزبانی از صنایع بزرگ و کاربردی موردنیاز کشور در حوزه بخش‌های پایین دست آلومینیوم، طرح‌های مرتبط با برق و انرژی و صنایع مرتبط با حوزه معادن این منطقه فراهم است که دولت به این بخش توجه ویژه خواهد داشت تا روند ارتقای این کانون صنعتی استمرار یابد. واعظی با اشاره به نگاه دولت به ضرورت پراکنش مناطق صنعتی در نواحی مختلف کشور خاطرنشان کرد: شهرستان لامرد باتوجه به همجواری با بنادر، دارا بودن معادن غنی و ظرفیت عظیم گازی در این نقطه از جنوب کشور، از شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی برخوردار است و دولت در این ارتباط تسهیلاتی را در نظر می‌گیرد و برای رفع موانع اقدامات موثری انجام می‌دهد.
 • طرح‌های فولادهرمزگان برای توسعه بومی‌سازی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولادهرمزگان اعلام کرد: این شرکت با بهره‌گیری از توان شرکت‌های سازنده داخلی، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری از ابتدای سال ۹۸ تاکنون پروژه داخلی‌سازی حدود ۹۰۰ ردیف از کالای خارجی مورد نیاز را آغاز کرده است. فرزادارزانی در مورد ایجاد واحد بومی‌سازی و ساخت داخل در ساختار سازمانی فولادهرمزگان گفت: با توجه به شرایط پیش‌رو و اعمال تحریم‌ها، توجه به مقوله بومی‌سازی به‌عنوان یک فرصت می‌تواند در راستای رشد بهره‌وری و تقویت صنایع مفید واقع شود. به گفته وی، با توجه به اهمیت بومی‌سازی، شرکت فولادهرمزگان در ساختار سازمانی خود واحد بومی‌سازی و ساخت داخل را از سالیان قبل ایجاد کرده است و با هدف پایین آوردن هزینه‌های تامین قطعات، کاهش ارزبری و کاهش مدت زمان تامین قطعات و تجهیزات از داخل، اولویت دادن به بحث کیفیت و ایمنی را مدنظر قرار داده و طی سالیان اخیر با اتکا به توان مهندسی کارکنان مجموعه و شرکت‌های توانمند داخلی و یاری گرفتن از شرکت‌های دانش‌بنیان و توان پژوهشـی دانشگاه‌های کشور، در مسیـر داخلی‌سازی تکنولوژی ساخت داخل و به‌تبع آن تامین داخلی تجهیزات و اقلام مورد نیاز گام برداشته است. ارزانی افزود: از حدود ۱۹ هزار ردیف قطعات و تجهیزات یدکی موردنیاز شرکت فولادهرمزگان، تاکنون بیش از ۱۲ هزار ردیف معادل ۶۳درصد از طریق شرکت‌های داخلی تامین شده است.
 • ظرفیت ذوب مس کشور تا پایان سال به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت مس در پنل تخصصی «نقش دولت در تسهیل و توسعه درآمدهای غیرنفتی» در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه ایران کان مین گفت: تا پایان سال ۹۸ ظرفیت ذوب مس کشور به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد و این یک اتفاق بسیار خوب است. اردشیر سعدمحمدی با اشاره به سرمایه‌گذاری شرکت مس در بخش اکتشاف گفت: درحال‌حاضر ذخایر معدنی سونگون به بیش از یک‌میلیارد تن و ذخایر معدنی معدن مس میدوک نیز به بیش از ۵۰۰ میلیون تن افزایش یافته است. سعدمحمدی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه‌ای شرکت مس در یک مسیر مثبت و روبه‌ رشد طراحی شده است گفت: برای سال ۹۹ شاهد افتتاح کارخانه کنسانتره ۱۵۰ هزار تنی دره آلو هستیم و در میدوک نیز با توجه به افزایش ذخیره یک کارخانه ۱۵۰ هزار تنی قرار است ایجاد شود. وی با اشاره به راه‌اندازی کارخانه ۱۵۰ هزارتنی دره‌زار تا سال ۱۴۰۰ افزود: در سونگون هم عملیات خاکبرداری و احداث کارخانه ۱۵۰ هزار تنی شروع شده است.
 • تدوین طرح جامع سرب و روی در کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل تهیه و تولید مواد معدنی گفت: ایمیدرو درحال تدوین طرح جامع سرب و روی است. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، وجیه‌الله جعفری در حاشیه مراسمی از تدوین طرح جامع سرب و روی از سوی ایمیدرو خبر داد و گفت: به‌طور حتم زمینه‌های مختلف توسعه سرب و روی بررسی خواهد شد، زیرا درحال‌حاضر در کشور با کمبود مواد اولیه روبه‌رو هستیم. مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به سه برنامه در دست اجرا در بخش سرب و روی خاطرنشان کرد: اول اینکه تمام سعی ما این است که اطراف معدن انگوران یک اکتشاف ترکیبی انجام شود تا بتوان به ذخایر جدید دست یافت، زیرا در غیر این صورت تا ۵ سال آینده ۸۰کارخانه بدون مواد اولیه خواهند ماند.

بیشتر

بیشتر