آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • روزهای خاکستری طلای سرخ

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: معاملات زعفران نقدی (گواهی سپرده و دادوستد در بازار فیزیکی) ‌و آتی در بورس‌کالا یکی از چالشی‌ترین معاملات در ماه‌های اخیر در این بازار رسمی بوده و با اما و اگرهای زیادی همراه بوده است. نوسان قیمت‌ها را باید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازار به‌شمار آورد؛ آن ‌هم در شرایطی که در فصل برداشت، روند کاهشی قیمت‌ها را در بازار آتی شاهد هستیم تا جایی که بهای گواهی سپرده کالایی روند نزولی جدی را تجربه کرده است. به‌عنوان یک نمونه مشخص هر گرم زعفران نگین که در روزهای اخیر تا نزدیکی ۷ هزار تومان کاهش نرخ داشته است در تیرماه بیش از ۱۳ هزار تومان نرخ‌گذاری می‌شد.
 • تعداد انبارهای پسته در بورس‌کالای ایران افزایش می‌یابد

  سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران از افزایش تعداد انبارها درحوزه معاملات گواهی سپرده کالایی پسته خبر داد. اکبر میرزاپور در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به اینکه پسته یکی از کالاهای صادراتی حوزه محصولات کشاورزی است که ارزآوری خوبی نیز در بر دارد، اظهار کرد: سابقه تولید پسته در ایران و مزیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد سبب شده است که کشورمان تا مدت‌ها رتبه نخست تولید این محصول و در سال‌های اخیر رتبه دوم تولید را در اختیار داشته باشد. از آنجا که پسته پس از برداشت، فرآوری و خشک می‌شود، قابلیت ماندگاری در انبار را نیز خواهد داشت.
 • بی‌پی به‌دنبال ساخت مجتمع جدید بازیافت پلی‌اتیلن ترفتالات

  نیپنا: شرکت نفتی بی‌پی (BP) در نظر دارد یک مجتمع جدید را در ایالات‌متحده، برای توسعه فناوری فرآیند بازیافت ضایعات پلاستیک پلی‌اتیلن ترفتالات (PET)، بسازد. به گزارش پلاتس، شرکت نفتی بی‌پی (BP) در نظر دارد یک مجتمع جدید را در ایلینوی ایالات‌متحده، برای توسعه فناوری فرآیند بازیافت ضایعات پلاستیک پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) بسازد. محصولی که امروزه بخش بزرگی از آن بدون بازیافت باقی می‌ماند. براساس اعلام شرکت بی‌پی، این نوع پلی‌اتیلن ترفتالات که برای ساخت بطری‌های پلاستیکی و محفظه‌های بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد، در گروه پلاستیک‌های زیاد بازیافت شونده قرار دارد. هم‌اکنون تنها حدود ۶ درصد از ۲۳ میلیون تن پلی‌اتیلن ترفتالات تولیدی برای ساخت بطری، با هدف ساخت بطری‌های جدید بازیافت می‌شود. شرکت بی‌پی همچنین می‌گوید: فناوری این شرکت موسوم به اینفینیا (Infinia)، برای تبدیل ضایعات پلاستیک پلی‌اتیلن ترفتالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شرکت یادآور شد: خوراک بازیافتی یادشده می‌تواند برای تولید بسته‌بندی‌های پلی‌اتیلن ترفتالات جدید که ممکن است بارها دوباره بازیافت شوند، مورد استفاده قرار گیرد.
 • انتشار گزارشی از رونق تولید در شرکت مس

  گروه بنگاه‌ها: شماره تازه مجله «عصر مس» با پرونده‌ای درباره «رونق تولید» در شرکت مس منتشر شد. مجله «عصر مس» با عنوان «رسانه مکتوب صنعت مس ایران»، شماره نهم دوره تازه و شماره ۷۸ پی‌درپی این نشریه به‌شمار می‌رود و به تاریخ مهر و آبان ۱۳۹۸ در ۱۰۴صفحه انتشار یافته است. در این نشریه آخرین رویداد‌ها و دستاوردهای شرکت ملی صنایع مس ایران در حوزه تولید، توسعه، فروش، آموزش و مسوولیت اجتماعی منتشر می‌شود. براساس این گزارش، در این شماره از نشریه، گفت‌وگویی اختصاصی با دکتر «اردشیر سعدمحمدی»، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، با تیتر «از گسترش توسعه تا افزایش تولید» دیده می‌شود. پرونده ویژه این شماره مجله «عصر مس» که به موضوع «رونق تولید در شرکت مس» اختصاص یافته نیز در فصل دوم منتشر شده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر