آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۳۸

 • مقاومت بازار در برابر متغیرهای بیرونی

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: حجم معاملات پلیمرها در بورس‌کالا در هفته گذشته به نسبت هفته قبل از آن تغییر محسوسی را نشان نمی‌دهد؛ یعنی با فرض تمامی انتقادات پیشین، این بازار وارد فاز مقاومت شده است گویی برای تداوم حجم تولید، شاهد تلاش‌های همه‌جانبه تولید‌کنندگان هستیم که همین رفتار می‌تواند آینده بازار را تعیین کند. احتمال بهبود در بازار بسیار است، ولی نمی‌توان از اثرگذاری این هفته قیمت‌های پایه بر عملکرد بازار هم غافل شد اگرچه امیدواریم جریان غالب در این بازار به سمت بهبود حجم معاملات و رونق تولید در صنایع تکمیلی متمایل شده باشد.
 • مزایای اجرای طرح خرید توافقی زعفران در بستر بورس‌کالا

  معاون وزیر جهادکشاورزی در شرایطی از اجرای دستورالعمل خرید توافقی زعفران در سال ۱۳۹۸ با همکاری بورس‌کالای ایران و در قالب گواهی سپرده کالایی خبر داده که این طرح در سال ۱۳۹۶ در بورس با موفقیت اجرایی شد؛ به‌طوری‌که به گفته زعفران‌کاران و فعالان این بازار، اجرای این طرح رضایت فعالان این حوزه را در پی داشت و همگی از تکرار این تجربه مثبت استقبال می‌کنند.در ادامه، نظر برخی فعالان بازار زعفران را پیرامون مزایای اجرای این طرح در بستر بورس می‌خوانید.
 • پتانسیل یک میلیارد دلاری صادرات پسته از بورس کالا‌

  یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ارزش بالای صادرات محصولات کشاورزی گفت: ارزش صادرات محصول زعفران ایران در سال ۹۷ مبلغی در حدود ۳۵۰ میلیون دلار و ارزش صادرات پسته در حدود یک میلیارد دلار بوده است که این ارقام نیاز به یک مرجع قیمت‌گذاری رسمی را بیش از پیش آشکار می‌کند که بورس‌کالای ایران به‌عنوان یکی از ارکان مهم اقتصادی کشور می‌تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.
 • کاهش تولید فولاد در ترکیه

  پایگاه خبری فولاد ایران: از ژانویه تا سپتامبر سال‌جاری میلادی ترکیه ۳/ ۲۵ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که حدود ۱۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. افت تقاضای مصرف‌کننده‌های داخلی و کاهش فروش صادراتی علل اصلی کاهش تولید فولاد ترکیه بود. اعمال تعرفه‌های جدید وارداتی بر محصولات ترکیه از جانب اتحادیه اروپا و آمریکا بازار صادرات فولاد ترکیه را با چالش‌های جدیدی روبه‌رو کرد. تنش جدید ایجاد شده در سوریه و اظهارنظر آمریکا برای دوبرابر کردن تعرفه‌ها نیز بازار را نگران کرد، ولی فعلا تعلیق شده و کارشناسان معتقدند در کل در صورت اجرا هم تاثیر چندانی بر بازار ترکیه نخواهد داشت. رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ بعد از آنکه ترکیه آتش بس ۵ روزه را در شمال سوریه اعلام کرد، با اعلام رضایت از این تصمیم نیمی از تعرفه‌هایی را که برای فولاد ترکیه در نظر گرفته بود، تخفیف داد و از ۵۰ درصد به ۲۵ درصد رساند. موسسه آرگوس در این رابطه اعلام کرده است که با اعمال تعرفه روی فولاد ترکیه قیمت این محصول به‌طور متوسط ۵/ ۲ دلار در هر تن به‌صورت روزانه در بازار این کشور کاهش یافته است، اما از زمان بازگشت ترامپ از تصمیم خود بار دیگر قیمت‌ها روند رو به رشدی در پیش گرفتند و خود را اصلاح کردند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر