آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۳۷

 • معادله چندمجهولی در بازار فولاد

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: پس از رشد بهای تیرآهن سبک در مهرماه، هم‌اکنون شاهد رشد بهای میلگرد در بازار داخلی هستیم که در گزارش‌های قبلی به آن اشاره شد. سوالی که هم‌اکنون مطرح است را باید در دورنمای رشد قیمت‌ها جست‌وجو کرد یعنی باز هم رشد قیمت‌ میلگرد ادامه می‌یابد؟ برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید به دلایل رشد قیمت میلگرد در روزهای اخیر اشاره کرد، سپس به شرایط این روزهای بازار پرداخت تا بتوان پاسخ دقیق‌تری داد. البته پیش‌بینی آینده بازارها به شدت دشوار است و نمی‌توان پاسخ قطعی به این سوال داد؛ چراکه شواهد بازار از تناقضات بسیاری حکایت دارد که پاسخ به این پرسش را دشوار یا حتی غیرممکن می‌سازد. البته هیچ بعید نیست این رشد قیمت‌های اخیر همچون هفته‌های قبل مقطعی بوده و تداوم نداشته باشد.
 • تقویت متغیرهای ابهام‌زا در بازار سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد- حمزه بهادیوندچگینی: شین هوا، خبرگزاری رسمی چینی در گزارشی به نقل از انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرد که متوسط شاخص قیمت سنگ‌آهن در این کشور در ماه دسامبر در مقایسه با ماه قبل از آن با کاهش ۳۷/ ۰ درصدی روبه‌رو شده و به ۳۵/ ۳۳۵ واحد رسیده است. این در شرایطی است که شاخص قیمت سنگ‌آهن تولیدی در داخل کشور ۲۲/ ۴ درصد در این ماه کاهش یافته و به ۴۵/ ۳۳۰ رسیده است. شاخص قیمت سنگ‌آهن وارداتی نیز در این ماه ۳۸/ ۰ درصد افزایش یافته و به ۲۷/ ۳۳۶ واحد رسیده است. به گفته انجمن آهن و فولاد چین، ذخایر سنگ‌آهن بنادر داخلی نیز به ۱۲۰ میلیون تن در پایان ماه سپتامبر رسیده که ۸۱/ ۰ درصد در مقایسه با ماه قبل از آن کاهش یافته است.
 • ثبات قیمت آهن در آستانه تعطیلات

  گروه بنگاه‌ها: در آخرین روز معاملاتی هفته، قیمت آهن و شمش فولاد کارخانه‌های مختلف با ثبات نسبی روبه‌رو شد. در این روز فقط فولاد کیمیا رشد قیمت ۱۰ تومانی داشت. مقاطع فولاد نیز همچنان از ثبات قیمت برخوردار بودند.
 • اعلام آمادگی ۴ انبار برای راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش

  چهل و چهارمین جلسه میز تخصصی کالایی با موضوع هم‌اندیشی درخصوص راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی کشمش عصر دیروز در محل بورس‌کالای ایران برگزار شد.
 • حضور معاون رئیس‌جمهور در نمایشگاه فولادخراسان

  گروه بنگاه‌ها: معاون «علمی و فناوری» رئیس‌جمهور با حضور در نمایشگاه دائمی «توسعه تکنولوژی و ساخت داخل» فولادخراسان در شهرک فناوری استان خراسان رضوی، از نزدیک با اقدامات بومی‌سازی و نیازهای فناورانه فولاد‌خراسان و حجم سرمایه‌گذاری انجام شده، آشنا شد.
 • ثبت رکورد تولید آهن اسفنجی در زیرمجموعه ماهان

  گروه بنگاه‌ها: تولید آهن اسفنجی در فولاد بافت از مرز ۷۰ هزار تن عبور کرد. به گزارش روابط‌عمومی شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان، شرکت فولاد بافت زیر مجموعه هلدینگ معدنی ماهان توانست با تولید ۷۰ هزار و ۲۴۶ تن آهن اسفنجی در مهرماه رکورد تولید آهن اسفنجی را در این شرکت به ثبت رساند. این شرکت در مرداد ماه معادل ۴۱ هزار و ۳۶۷ تن و در شهریور ماه معادل ۴۹ هزار و ۳۸۷ تن آهن اسفنجی تولید کرده است که در مهرماه با اختلاف بیش از ۲۰ هزار تنی موفق به ثبت رکورد مزبور شد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر