آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • دو رفتار متضاد بورس انرژی در دو بازه

  دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو: در مهرماه اگرچه شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی بودیم ولی باز هم دومین رکورد تاریخی ماهانه در این بازار مهم به ثبت رسید. در ماه گذشته ارزش معاملات بورس انرژی به بیش از ۲هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان رسید که اگرچه از رکورد شهریورماه یعنی رقمی بیش از ۴هزار و ۵۶۵ میلیارد تومان بیشتر بود ولی دومین رکورد ارزش معاملات در تاریخ بورس انرژی را ثبت کرد آن‌هم در شرایطی که هنوز خوش‌بینی‌ها به این بازار ادامه دارد. این رقم از ارزش معاملات در شرایطی به ثبت رسید که باز هم شاهد دادوستد نفت‌خام در بورس انرژی نبودیم ولی این بازار برای دومین ماه پیاپی، توانست ارزش معاملات جذابی را بدون نفت به ثبت برساند. ارزش معاملات مهرماه در مقایسه با ماه قبل از آن ۵۵/ ۴۶ درصد کاهش داشت ولی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشدی ۸۲/ ۴۲ درصدی را به خود اختصاص داد. همچنین حجم معاملات فرآورده‌ها در مهرماه ۴۹۱ هزار و ۷۲۹ تن بود که در مقایسه با ماه قبل از آن افت ۶/ ۴۶ درصدی داشت ولی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷/ ۵۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 • موانع بانکی؛ مهم‌ترین چالش صادر‌کنندگان

  گروه بنگاه‌ها: مشکلات امروز صادرکنندگان نه در بخش عملیات و اجرا بلکه بیشتر مشکلات ناشی از مبادلات بانکی است که صدمات زیادی را برای فعالان به همراه داشته است. محمد کیوان‌آرا، مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با اشاره به این مطلب که در سال ۹۷، با هدف جبران کسری ارز، بانک‌مرکزی محور سیاست‌گذاری کلان کشور شد و تمام فعالیت‌های بخش اقتصادی کشور متاثر از تصمیمات معاونت ارزی شد، تصریح کرد: اگرچه اعلام شد تمام چرخه واردات باید از طریق سیستم بانکی صورت پذیرد اما هیچ‌گاه مبادلات مالی امکان پیگیری از طریق بانک‌ها را نداشته است. این موضوع متاسفانه به‌دلیل عدم آشنایی شرکت‌ها با فرآیند‌های مربوطه و تعامل مستقیم با بانک‌ها آسیبی جدی برای شرکت‌ها محسوب می‌شد اما الزام بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور و پیمان‌سپاری ارزی مربوطه، شرکت‌ها را ناچار به تبعیت با ساختاری جدید کرد که سازوکارهای آن چندان چابکی لازم در شرایط تحریم را به همراه نداشت.
 • کشف قیمت زعفران نو در بورس کالای ایران

  در جریان معاملات روز گذشته در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران زعفران برداشت سال زراعی جاری کشف قیمت شد و معامله‌گران در دو نماد معاملاتی جدید بر پایه محصول زعفران نگین و پوشال معمولی بیش از ۱۰ هزار و ۹۶۴ گواهی سپرده کالایی را منعقد کردند.
 • استقبال از معاملات محصولات کشاورزی در قالب گواهی سپرده

  کالاخبر: پس از تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالای ایران، این بازار شاهد معامله پسته در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی است. ابزارهای معاملاتی نوینی که کشاورزان می‌توانند به کمک آنها محصول خود را به‌صورت مستقیم و بدون حضور واسطه‌های غیرضروری در بازار عرضه کنند؛ ضمن اینکه پسته‌کاران می‌توانند وجه حاصل از فروش محصول خود را یک روز پس از انجام معامله گواهی سپرده کالایی در بورس دریافت کنند.
 • برنامه‌ریزی کانادا برای تنوع تولید محصولات پتروشیمی

  نیپنا: کانادا به منظور پیشبرد طرح متنوع‌سازی فعالیت‌های پتروشیمی برنامه دارد یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای اجرای این طرح اختصاص دهد. به گزارش پایگاه اینترنتی فورتسکس آنلاین (FortSaskOnline)، دولت محلی آلبرتا کانادا درحال پیشبرد طرح متنوع‌سازی فعالیت‌های پتروشیمی (Petrochemicals Diversification Program) این استان است.
 • صادرات محموله صادراتی گاز مایع فاز ۱۹ پارس‌جنوبی از بورس انرژی

  شرکت ملی گاز ایران توانست نخستین محموله گاز مایع صادراتی فاز ۱۹ مجتمع پارس‌جنوبی را از طریق بورس انرژی ایران به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار به بازار‌های خارجی صادر کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از تجربه موفق شرکت ملی گاز ایران در صادرات ۱۳هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع از طریق رینگ صادراتی بورس انرژی ایران، روزهای اخیر نیز دو محموله گاز مایع با حجم کلی ۱۱ هزار تن روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی شد که در کمتر از یک دقیقه با موفقیت معامله و رهسپار آن‌سوی مرزهای ایران شد. این معامله شامل دادوستد دو محموله به حجم ۵ هزار تن و ۶ هزار تن گاز مایع(LPG) تولیدی فاز ۱۹ مجتمع گاز پارس‌جنوبی است که با روش کشف پریمیوم منهای ۶۵ به قیمت جذاب هر تن ۵/ ۲۹۷ دلار فروخته شده است. به این ترتیب شرکت ملی گاز ایران توانست نخستین محموله گاز مایع صادراتی فاز ۱۹ مجتمع پارس‌جنوبی از طریق بورس انرژی ایران را به ارزش ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۰۰ دلار به بازار‌های خارجی صادر کند. این گزارش می‌افزاید: در مدت کمتر از یک ماه اخیر شرکت ملی گاز ایران توانسته است از طریق بستر شفاف و متشکل بورس انرژی ایران ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع را با جذاب‌ترین قیمت رقابتی رهسپار آن‌سوی مرزهای کشور کند.
 • ۹۵ درصد نیاز دیرگداز صنعت مس از داخل تامین می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ملی مس در پنجمین همایش صنعت دیرگداز گفت: درحال‌حاضر ۲۸۰ هزار تن ظرفیت ذوب در مجتمع مس سرچشمه است و با افزایش ظرفیت ذوب در خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن تا حدود ۲ ماه آینده ظرفیت ذوب در استان کرمان به ۴۰۰ هزارتن می‌رسد.اردشیر سعدمحمدی با بیان اینکه درحال‌حاضر ذخایر معدن مس سرچشمه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن با عیار مس ۵۹صدم درصد و معدن مس میدوک ۳۱۸ میلیون تن با عیار ۶دهم درصد است، افزود: با بهره‌برداری از طرح توسعه کارخانه ۱۰۰هزارتنی ذوب در سونگون، ظرفیت کل ذوب در کشور در افق ۱۴۰۲ به ۵۰۰ هزار می‌رسد.
 • ثبت رکوردهای جدید در فولادهرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: معاون بهره‌برداری شرکت فولادهرمزگان از ثبت رکوردهای جدید خبر داد. سید‌اصغر مدنی در گفت‌وگو با روابط‌عمومی این شرکت اعلام کرد: کارکنان فولادهرمزگان با همت خود توانستند باردیگر دو رکورد جدید در تعداد ذوب‌های تخلیه شده کوره شماره ۲ و مجموع کوره‌ها ثبت کنند. وی افزود: در کوره شماره ۲ توانستیم رکورد تعداد ذوب تخلیه شده روزانه به میزان ۲۵ ذوب را به‌دست آوریم رکورد قبلی با تخلیه ۲۴ ذوب از این کوره در تاریخ ۲۵ دی سال گذشته ثبت شده بود. وی در ادامه از رکورد مجموع تعداد ذوب تخلیه شده از کوره‌ها با ۴۹ ذوب خبر داد.وی رکورد قبلی را ۴۸ ذوب اعلام کرد که ۳۵ روز پیش و در ۳۱ شهریور ماه سال‌جاری ثبت شده بود.

بیشتر

بیشتر