آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۷۲۶

 • افت تقاضای صادراتی تا دو هفته

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت بازار داخلی فولاد نشان می‌دهد آرامش نسبی به این بازار بازگشته و خبری از جرقه‌های رشد قیمت اوایل هفته نیست. این روند که در گزارش قبلی نیز به آن اشاره کردیم به این معنی است که پتانسیل سفته‌بازی در بازار به‌شدت کاهش یافته و از این مسیر، نمی‌توان برای بازار انتظار رشد قیمت‌های برجسته‌ای داشت؛ اگرچه همان جرقه‌های رشد نرخ محدود هم اگر هیچ تاثیری بر بازار نداشته باشد، ولی در برابر افت قیمت‌ها به‌عنوان یک سرعت‌گیر عمل کرده و اجازه کاهش نرخ بزرگی را به بازار نخواهد داد.
 • سناریوهای چینی برای زنجیره فولاد

  حمزه بهادیوندچگینی
  دنیای اقتصاد: نگاهی به بازار جهانی سنگ‌آهن نشان می‌دهد طی یک ماه گذشته این بازار باز هم روند مثبت خود را اما به آرامی ادامه داده است به‌طوری‌که در این مدت بیش از ۵/ ۲ درصد رشد را در کارنامه خود ثبت کرده است؛ این درحالی است که این روند طی دو ماه قبل از آن با روند کاهشی روبه‌رو شده بود و به این ترتیب باید گفت بازار سنگ‌آهن در مقایسه با ماه‌های اخیر شرایط مساعدتری را تجربه می‌کند. رسانه‌های جهانی حوزه فولاد و سنگ‌آهن نیز با اشاره به آمارهای رشد قیمت این محصول معتقدند ورود چین به تعطیلات یک هفته‌ای به‌دلیل روز ملی این کشور باعث شده تا شتاب رشد قیمت در بازار سنگ‌آهن کاهش یابد و کارخانه‌ها خریدهای خود را کاهش داده باشند با این حال وضعیت به‌صورت نسبی خوب است.
 • بازار آهن همچنان در رکود

  گروه بنگاه‌ها: بازار آهن این روز‌ها بی‌رمق است. از این‌رو خصوصی‌ها تولیدات خود را بدون نوسان قیمت در بازار غیررسمی پیشنهاد می‌دهند.دیروز به‌جز شمش فولاد کیمیا که افت نرخ ۱۰ تومانی در هر کیلو شمش خود داشت، مابقی ذوبی‌ها همچنان از تغییر قیمت تولیدا خود اجتناب کردند.
 • ارائه راهکارهای کلینیکی برای ۱۰۳ معدن کوچک مقیاس

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌عامل ایمیدرو از ارائه راهکارهای کلینیکی و عملیاتی برای فعال‌سازی و توسعه ۱۰۳ معدن کوچک‌مقیاس خبر داد.به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب‌پور در نشست کارگروه طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس ضمن بیان این مطلب گفت: این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی با سرعت مناسبی درحال اجراست و قرار است تا پایان امسال، ۱۵۰ معدن فعال شود.وی ادامه داد: کارگروه طرح یادشده، تاکنون ۱۱ استان را با حضور اعضای شورای هماهنگی طرح مورد پوشش قرار داده و درحال‌حاضر ۱۰ معدن در راستای طرح مذکور به‌صورت نهایی فعال شده‌اند. برای استان‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی برای حضور اعضای شورای هماهنگی تدارک دیده شده تا تصمیمات لازم در محل و با تسریع در اقدام صورت پذیرد.
 • تبدیل شدن ویتنام به قطب پلیمر در میانه جنگ تجاری آمریکا و چین

  نیپنا: ویتنام با برخورداری غیرمستقیم از شرایط پدید آمده در نتیجه جنگ تجاری میان ایالات‌متحده و چین، درحال مطرح کردن خود به‌عنوان قطب برتر پلیمر جنوب شرق آسیاست. به گزارش پایگاه اینترنتی آرگوس مدیا (argusmedia)، جنگ تجاری چین و آمریکا از دو جنبه دستاوردهای مثبتی برای این کشور به همراه داشته است؛ یکی افزایش عرضه محموله‌های ارزان‌قیمت از مبدا ایالات‌متحده و دیگری ظهور سرمایه‌گذاری جدید در این کشور از سوی چین است.

بیشتر

بیشتر