• ابزارهای مالی؛ راهکار مدیریت پسماند

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: ابزارهای مالی مورد استفاده در بورس کالا این ظرفیت را دارد که به‌صورت مستقیم به کمک حفاظت از محیط‌زیست آمده و با تعریف گواهی پسماند در قالب‌های گوناگون، مدیریت بازیافت پسماندها را به عهده گیرد که با توجه به تجربیات جهانی، کارنامه موفق‌تری از بخش دولتی به‌همراه خواهد داشت و نرخ عادلانه‌ای را برای عوارض پسماند رقم می‌زند.
 • ثبات قیمت شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها

  گروه شرکت‌ها: دیروز عرضه‌های شمش در بورس کالا با تقاضای چندانی مواجه نشد. از این رو نرخ آن از سوی ذوبی‌ها بدون تغییر باقی ماند. اما میلگرد فولاد خراسان کاهش قیمت داشت.
 • بازار فولاد به انعطاف قیمت‌ها نیاز دارد

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: وضعیت کلی در بازار فولاد از یک آرامش نسبی با درون‌مایه ضعف تقاضا حکایت دارد که این شرایط بیم و امیدهای بسیاری را در بر خواهد داشت. در این شرایط انعطاف قیمتی یکی از فاکتورهای مهم برای حمایت از حجم معاملات است آن‌هم در وضعیتی که بازار قیمت‌های پایین‌تری را طلب می‌کند. با توجه به ساختار بازار فولاد در کشور و جایگاه بورس کالا در آن، کشف نرخ عادلانه و توجه به فراز و فرود تقاضا و انتظارات و همچنین اثر رفت و برگشتی بورس و بازار، سیگنال‌های قیمتی موجود در بورس کالا همچنین حجم تقاضا و حداقل‌های عرضه، از جمله مواردی است که بر رفتار قیمت‌ها و میزان حجم معاملات اثرگذار خواهد بود. اینکه رونق حجمی معاملات در بورس کالا معیاری برای رونق بازار است را نمی‌توان نادیده گرفت آن‌هم در شرایطی که کل زنجیره فولاد را باید در نظر گرفت. به جرات می‌توان گفت انعطاف قیمتی بر مبنای واقعیت‌های عرضه و تقاضا کلید گشایش روزهای سخت بازار است که هر چه آزادی عمل در بورس کالا بالاتر باشد، واقعیت‌های بازار خودنمایی بهتری خواهد داشت.
 • پاگشایی بازار حراج باز

  دنیای اقتصاد-طیبه مرادی: در دستورالعمل جدیدی که از سوی شرکت بورس کالای ایران به تازگی ابلاغ شده است، تالاری جدید به نام تالار حراج باز، خودنمایی می‌کند. این مطلب به معنی راه‌اندازی نمونه جدید از حراج محصول در بستر بورس کالای ایران بوده که از این به بعد در کنار سایر روش‌های حراج که تاکنون در بورس کالا برقرار بوده، فعال می‌شود. طبق این دستورالعمل زمان‌بندی شروع معاملات این تالار از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه خواهد بود. معاملات این تالار به گونه‌ای طراحی شده، که در چهار زمان شامل سبز، زرد، آبی، مانند معاملات سایر تالارهای موجود و در زمان قرمز طبق تبصره‌ای که در دستورالعمل جدید منتشر شده ، به فعالیت می‌پردازد.
 • ثبات قیمت شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها

  گروه شرکت‌ها: عرضه‌های شمش در بورس کالا با تقاضای چندانی مواجه نشد. از این رو نرخ آن از سوی ذوبی‌ها بدون تغییر باقی ماند. در معاملات روز سه‌شنبه هفتم بهمن جاری، مقاطع نیز از ثبات قیمت برخوردار بود.
 • ۱۱۰۰ میلیارد تومان ارزش بیمه‌نامه‌های معدن

  گروه شرکت‌ها: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ارزش بیمه‌نامه‌هایی که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی امسال صادر می‌کند، برای نخستین بار از ۱۱۰۰ میلیارد تومان عبور می‌کند.
 • فوران عرضه کالایی‌ها در دی ماه

  دنیای اقتصاد- راضیه احقاقی: افزایشی شدن بهای جهانی کالاهای پایه ظرف دو ماه گذشته در نهایت توانست به تحریک رینگ معاملاتی بورس کالای کشور در اولین ماه از زمستان امسال منجر شود، هرچند که موج دوم تعدیل انتظارات تورمی در کشور که تقریبا از نیمه دوم دی‌ماه آغاز و به کاهشی شدن بهای ارز و طلا در کشور منجر شد همچون سرعت‌گیری در مقابل این تحریک تقاضا قرار گرفت و مجدد بازار فیزیکی بورس کالا را در روزهای پایانی دی ماه به رکود فرو برد.
 • گام‌شماری رونق بنیادین تقاضای کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: اوراق گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی که مبتنی بر کالاهای کشاورزی تعریف شده‌اند، این روزها شرایط نسبتا باثباتی را سپری می‌کنند. جذاب‌ترین محصول کشاورزی بورس کالا زعفران بوده که چندی است با خبرهای خوش گشایش دو انبار جدید برای پذیرش این محصول ثبات بازار را به خود دیده است. این مطلب سبب می‌شود حجم محصول پذیرش شده در بورس کالا نسبت به سال‌های پیش افزایش محسوسی یابد که ثمره آن ثبات در بازار گواهی سپرده کالایی این محصول است. البته در پی راه‌اندازی صندوق‌های کالایی کشاورزی انتظار بر این است که رونق بیشتری به این بازار تزریق شود. چرا که زعفران کالایی جذاب است و احتمال دارد بخش عمده تقاضای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها به این محصول اختصاص یابد.
 • رشد قیمت شمش فولاد در پی افزایش تقاضا

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز دوشنبه ششم بهمن ماه جاری، تقاضا برای شمش فولاد در بازار با افزایش مواجه بود. از این رو نرخ این محصول اندکی با رشد همراه شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا افزایش قیمت ۵۰ تومانی را در هر کیلو از سوی کارخانه تجربه کرد.
 • بی‌رمقی عمیق بازار فولاد

  دنیای‌اقتصاد: کمای عمیق بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در روزهای سپری‌شده از هفته جاری ادامه یافت؛ به‌گونه‌ای‌که نه‌تنها نوسانات نرخ ارز در این روزها نتوانست این بازار را به حرکت بیندازد که انتشار اخباری مبنی بر بازبینی در شیوه‌نامه فولادی نیز تاثیری در این بازار برجای نگذاشت. درحالی‌که هر کیلوگرم میلگرد سایز ۱۶ فولادی در روز ابتدایی هفته جاری یعنی شنبه ۴ دی ماه با بهای ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان در بازار آزاد تهران به فروش رفت، این بازار ظرف روزهای بعد با افت اندک قیمتی روبه‌رو شد؛ به‌گونه‌ای‌که در نهایت نرخ هر کیلوگرم میلگرد در این بازار به ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان در روز دوشنبه ۶ دی ماه رسید. بررسی‌های میدانی از استمرار روند رکودی در این بازار حکایت دارد؛ به‌گونه‌ای‌که فعالان بازار بر این باورند که نمی‌توان حداقل تا ۲‌هفته آینده امیدی به خروج این بازار از رکود داشت.
 • حمایت فولاد مبارکه از بومی‌سازی، الگو شود

  گروه شرکت‌ها: عضو هیات‌مدیره انجمن فولاد ایران گفت: شرکت فولاد مبارکه با ریسک‌پذیری، از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای بومی‌سازی حمایت کرده است و این مساله باید الگو شود. رضا شهرستانی با اشاره به تولید موفقیت‌آمیز تختال با ضخامت بالا در فولاد مبارکه گفت: این شرکت توانست با ماشین ریخته‌گری شماره ۲ به تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلی‌متر دست یابد. وی افزود: افزایش کمی تولید تختال‌های با ضخامت بالا، موفقیتی در راستای افزایش حجم تولید و ارتقای کیفیت تختال‌های تولیدشده است و از طریق کنسرسیوم وزارت نفت، شرکت فولاد مبارکه و فولاد اکسین بالغ بر ۴۰۰هزار تن محصول فولادی را تولید می‌کنند.
 • تداوم کاهش قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز یکشنبه پنجم بهمن ماه جاری، شمش فولاد برای دومین روز متوالی کاهش قیمت را از سوی ذوبی‌ها از جمله فولاد کیمیا تجربه کرد. فعالان بازار، کاهش قیمت شمش را ناشی از نوسان نرخ دلار برشمردند.
 • عطش افت نرخ بازار پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی در حالی اعلام شد که قیمت مبنای دلار در فرمول کشف نرخ، افت نزدیک به ۹ درصدی را به ثبت رساند. این اهرم اثرگذار توانست به قدری قدرتمند ظاهر شود که بهای اکثر گروه‌های کالایی پلیمری و شیمیایی افت نرخی محسوس را تجربه کنند. البته دیگر اهرم اثرگذار در فرمول قیمت‌گذاری یعنی قیمت‌های جهانی نیز روند کاهشی نسبتا آرامی را تجربه می‌کند که نکته موثری برای پدیدار شدن اثر کاهشی و جذاب بهای نیمایی ارز در قیمت‌های پایه به شمار می‌رود. البته در مورد دورنمای قیمت‌های جهانی نمی‌توان اظهار‌نظر قاطعی داشت زیرا سیگنال‌های متناقض بسیاری در حال خودنمایی است.
 • مناقصه به بورس کالا راه یافت

  با آغاز معاملات مناقصه در بورس کالا، در کنار اطلاعیه عرضه کالاها که به روش مزایده و رقابت خریداران انجام می‌شود، اطلاعیه مناقصه نیز منتشر خواهد شد که در این اطلاعیه، خریدار اعلام خواهد کرد تمایل به خرید چه کالایی و با چه مشخصاتی دارد؛ به این ترتیب شرکت‌هایی که برای عرضه کالای مورد نظر در بورس پذیرش شده‌اند، می‌توانند در مناقصه شرکت کنند؛ برنده مناقصه شرکتی خواهد بود که حاضر به فروش کالا با قیمت پایین‌تری به خریدار باشد. جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران به ماده ۱۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید اشاره کرد و به کالاخبر گفت: براساس این ماده قانونی، خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس‌های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس‌ها مورد دادوستد قرار می‌گیرند، توسط وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌های دولتی و عمومی و دستگاه‌های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها را ندارند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر