آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۳۲

 • تسهیلات جدید برای معامله نفت در بورس

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: معاملات نفت خام در بورس انرژی با موفقیت چندانی روبه‌رو نبوده است. از رقمی نزدیک به ۱۲ میلیون بشکه نفت خام سبک عرضه‌شده از سال گذشته تاکنون، اندکی بیش از یک میلیون بشکه مورد معامله قرار گرفته و از ۳ میلیون بشکه نفت خام سنگین هم ۷۰هزار بشکه آن مورد معامله قرار گرفته است. همین ارقام نشان می‌دهد که بیش از همه چیز باید موانع توسعه صادرات نفت خام از بورس انرژی را مورد بررسی قرار دهیم. سختگیری‌های بین‌المللی و مشکلات محیط پیرامونی کشور و داده‌های بین‌المللی قطعا مهم‌ترین‌ موانع در مسیر صادرات بوده و هست آن هم بحث بازاریابی و مکانیزم فروش، تسویه وجوه و حمل‌ونقل به مقصد نهایی را شامل می‌شود. در اطلاعیه عرضه بورس انرژی تلاش شده تا این مشکلات تا حداقل ممکن کاهش یابد ولی هنوز موانعی وجود دارد که اجازه بهبود عملکردها را نمی‌دهد که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.
 • ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقه خلیج‌فارس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود در منطقه هرمزگان و با تامین زیرساخت‌های مناسب، طرح ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقه خلیج‌فارس می‌تواند در دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ و توسعه صادرات موثر باشد.
 • تداوم ثبات نسبی قیمت آهن‌آلات

  گروه بنگاه‌ها: انواع آهن‌آلات در دومین روز کاری هفته با ثبت نسبی قیمت‌ها دنبال شد. در این روز به‌رغم عرضه انواع آهن‌آلات و کاهش قیمت برخی محصولات در بورس کالا، جو بازار منفی نبود و با‌ثبات نسبی دنبال شد.
 • تامین گاز مجتمع آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

  گروه بنگاه‌ها: با افزایش ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد، بسترهای لازم برای تامین گاز بزرگ‌ترین‌ مجتمع تولید شمش آلومینیوم کشور در این منطقه راهبردی فراهم شد.
 • بهره‌برداری از معدن فسفات چرام سرعت می‌گیرد

  گروه بنگاه‌ها: سرعت بهره‌برداری از معدن فسفات چرام با کمک بخش خصوصی افزایش می‌یابد. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، وجیه‌الله جعفری مدیرعامل این شرکت، با بیان مطلب فوق افزود: با وجود فعالیت چند شرکت داخلی و خارجی، به علت نداشتن تکنولوژی فنی و مدرن روز استخراج و بهره‌برداری از معدن فسفات چرام با تاخیر روبه‌رو‌ شده است. وی با بیان اینکه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به تازگی مطالعات جدید متناسب با دانش و تکنولوژی روز برای سرعت بخشیدن در استحصال فسفات این معدن را آغاز کرده است، افزود: تلاش داریم با فراهم کردن زیرساخت‌های اساسی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در این معدن از سوی دولت و البته با کمک بخش خصوصی، به روند اجرایی این معدن سرعت ببخشیم. مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران احیای معادن کوچک در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را یکی از اولویت‌های کاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برشمرد.

بیشتر

بیشتر