آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۳۳

 • سرعت‌گیرهای صادرات نفت از جاده بورس

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: روز گذشته در گزارشی با عنوان تسهیل صادرات نفت از بورس انرژی در گفت‌وگو با مدیرعامل بورس انرژی، اعلام کردیم که در سلسله گزارش‌هایی قصد داریم به بررسی دلایل عدم معامله این محصول در بازار مذکور بپردازیم. امروز در این گزارش به بررسی سرعت گیرهایی می‌پردازیم که موضوع فروش نفت در بورس را معطل کرده و مانع این اقدام مهم و حیاتی در شرایط کنونی شده است.
 • کاهش چشمگیر هزینه‌ها در کالسیمین

  زهرا مجتهد
  گروه بنگا‌ه‌ها: مدیرعامل شرکت کالسیمین در مجمع عمومی عادی این شرکت از کاهش هزینه‌ها با در نظر گرفتن تمهیداتی به میزان ۴۳ میلیارد تومان خبر داد.
 • بازار بیلت ترکیه در رکود

  پایگاه خبری فولاد ایران: دو هفته اخیر قیمت بیلت در بازار داخلی و وارداتی ترکیه کاهش چشمگیری داشته است که به دلیل افت قیمت قراضه و جو نامساعد بازار میلگرد این کشور است. بیشترین فعالیت نیز تنها در بازار داخلی آن دیده شده است. کارخانه کاردمیر بیش از ۶۰ هزار تن بیلت خود را در بازار داخلی در ۴۳۵ تا ۴۴۰ دلار هر تن درب کارخانه معامله کرد. این قیمت‌ها در کنار رکود بازار قراضه قیمت را در سایر نقاط کشور پایین‌تر آورد. کسانی که قبل از تعطیلات عید فطر در ۴۵۰ دلار هر تن درب کارخانه پیشنهاد می‌دادند حال قیمت را ۵ تا ۱۰ دلار پایین آورده‌اند. در بازار واردات نیز قیمت ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر شد. قبل از تعطیلات، قیمت تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر بود.فعالان بازار معتقدند قیمت رایج بیشتر از ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر نیست.
 • بازار در انتظار کاهش قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به جو ناپایداری که در بازار آهن حکمفرماست، روز گذشته اغلب تولید‌کنندگان با مقاومت در برابر افت قیمت‌ها در نرخ های پیشنهادی فروش تغییری اعلام نکردند؛ اما این‌طور که پیداست با توجه به استمرار روند کاهشی از روز سه‌شنبه قیمت‌ها با کاهش اعلام خواهند شد.
 • تندیس سیمین بهره‌وری به میدکو‌ رسید

  گروه بنگاه‌ها: شرکت میدکو موفق به کسب تندیس سیمین بالاترین سطح جایزه ارائه‌شده در ششمین دوره جایزه بهره‌وری شد. مراسم ششمین جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی با شعار «بهره‌وری بنیان رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی» روز ۲۷ خرداد در هتل ارم تهران برگزار و شرکت میدکو موفق به کسب تندیس سیمین (بالاترین سطح جایزه ارائه شده در این دوره) شد. همچنین مجتمع‌های فولاد بوتیای ایرانیان و کک‌سازی و پالایش قطران زرند در اولین حضور خود موفق به کسب تقدیر‌نامه دوستاره شدند.
 • معامله ۲۲۰۰ تن وکیوم باتوم «شبریز»

  گروه بنگاه‌ها: روز گذشته در معاملات بورس کالا محصول وکیوم باتوم پالایش نفت تبریز به میزان ۲ هزار و ۲۰۰ تن مورد معامله قرار گرفت. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، ارزش معامله وکیوم باتوم «شبریز» معادل ۵۸ میلیارد و ۸۹۸میلیون و ۴۰۰ هزار ریال بود. بالاترین رقم برای وکیوم باتوم‌های عرضه شده از سوی پالایشی‌ها به‌طور متوسط معادل ۲۶ هزار و ۷۷۲ ریال بوده که «شبریز» نیز در همین رقم محصول خود را معامله کرد. پالایش نفت تبریز از ابتدای سال تا پایان اردیبهشت ماه معادل ۴۵ هزار و ۶۳۱ مترمکعب وکیوم باتوم تولید کرده که تمامی این میزان را در همین مدت به فروش رسانده است. از تعداد یادشده معادل ۳۳ هزار و ۷۶۲ مترمکعب در فروردین ماه و ۱۱ هزار و ۸۶۹ مترمکعب در اردیبهشت ماه تولید شده است.
 • فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه در دیدار با علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان گفت: فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر هستند. ایرج ترابی با اشاره به نقش فرهنگ در غنی‌سازی فرهنگی خانواده‌ها به‌عنوان پشتوانه اصلی سازمان تصریح کرد: فولاد مبارکه به موازات تولید و توسعه شرکت، در بخش توسعه فرهنگی کارکنان و خانواده‌ها نیز به فراخور مناسبت‌ها و موارد مختلف اقلام و کالاهای فرهنگی متناسب اعضای خانواده‌های شرکت در نظر گرفته که تاثیر فرهنگی شگرفی داشته است. مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه تولید محتوای فرهنگی مشترک صنعتی در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی باعث می‌شود مردم و قشرهای گوناگون جامعه بیش‌ازپیش با فرهنگ صنعتی آشنا شوند، افزود: بنگاه‌های اقتصادی با عجین شدن در مقوله فرهنگ بهتر می‌توانند در جامعه معرفی شوند و به تولید خود ادامه دهند. ترابی تصریح کرد: همان‌گونه که تولید محصول در فولاد مبارکه بر‌اساس استاندارد فنی جهانی است، پیوست فرهنگی نیز باید با زبان مشترک استانداردسازی شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

بیشتر

بیشتر