آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۲۴

 • فرمان بازار در دست دلار نیمایی

  دنیای اقتصاد: کاهش شدید حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا در کنار رشد قیمت متوسط هفتگی دلار نیمایی و کاهش شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد از رخدادهای جدیدی در بازار این گروه محصولات پتروشیمی حکایت دارد که بررسی آنها می‌تواند ابعادی جدید از داده‌های موجود در بسیاری از بازارهای کالایی را شفاف‌سازی کند. عدم کارآیی قیمت دلار نیمایی در نرخ‌گذاری‌ها در بازارهای کالایی در همین هفته نیز باز اثبات شد و این عدم کارآیی می‌تواند به زیان‌های جبران‌ناپذیری در بازارها منجر شود که دود آن به چشم تولید‌کنندگان واقعی خواهد رفت.
 • نقش اکتشافات معدنی در توسعه فولاد

  زهرا مجتهد
  گروه بنگاه‌ها: توسعه صنعت فولاد افزایش اکتشافات معدنی را می‌طلبد و در این راه گل‌گهر می‌تواند نقش بزرگی را ایفا کند. عضو کمیسیون معدن وصنایع معدنی مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب گفت: خوشبختانه گل‌گهر از سال گذشته در این مسیر گام‌های خوبی را برداشته است.
 • موفقیت کنسرسیوم در گرو نگاه ویژه مسوولان

  گروه بنگاه‌ها: بخش معدن، به ویژه بخش اکتشاف آن از بخش‌های ریسک پذیر است و دولت‌ها مکلف هستند اکتشاف معادن را به‌عنوان وظیفه‌ای حاکمیتی انجام دهند، چون بخش خصوصی بیشتر تمایل به فعالیت در بخش بهره‌برداری و فرآوری معادن دارد و علاقه‌ای به فعالیت اکتشاف و مطالعاتی ندارد. در همین حال بر اساس قانون معادن، ایجاد بستر مناسب برای اکتشاف ذخایر معدنی از وظایف دولت دانسته شده و در برنامه پنجم و ششم توسعه، حاکمیت مکلف شده نقشه‌های عمومی اکتشاف و زیرساخت‌های لازم را برای استفاده بخش خصوصی کامل کند.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر