آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۲۳

 • تجربه‌های جهانی قیمت‌گذاری کالاها

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بحران یک سال گذشته در حوزه کالاهای پایه که در پی قیمت‌گذاری دولتی و دخل و تصرف در شیوه‌های قیمتی ایجاد شده باعث شد تا صنایع پایین‌دستی با رکود چشمگیری در تولید خود دست و پنجه نرم کنند. داستان این بحران مفصل است و پیش‌تر در گزارش‌های دیگر به آن پرداختیم اما درست از زمانی که وزارت صمت اعلام کرد قیمت‌های پایه بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین و محاسبه شود گرفتاری‌ها در این بازارها آغاز شد و آنقدر ادامه یافت که وزارتخانه مجبور شد قیمت‌گذاری را از ارز مبنای ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی برگرداند. این تغییر تا جایی اثرگذار بود و سبب فروکش کردن دل‌نگرانی‌ها در دو سمت عرضه و تقاضا شد اما طولی نکشید که این منطق نیز کارآیی خود را از دست داد به‌طوری‌که‌ ارز نیمایی با توجه به تفاوت قیمت‌های جهانی و داخلی به ارزی ناپایدار تبدیل شد.
 • ۷۵ درصد تکنولوژی فولاد بومی‌سازی شد

  گروه بنگاه‌ها: در حال‌حاضر با اتکا به دانش فنی شرکت‌های داخلی به ۷۵ درصد تکنولوژی تولید فولاد دست یافته‌ایم، البته به‌دنبال دسترسی به بومی‌سازی کامل این صنعت هستیم و برای تحقق این هدف راهی جز استفاده از دانش داخلی به‌ویژه کمک دانشگاه‌ها نیست.
 • تداوم ثبات قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به تعطیلات پیش رو قیمت‌ها در بازار آهن با ثبات نسبی همراه بود. در این روز اغلب واحد‌های صنعتی در نرخ‌های پیشنهادی فروش تغییری اعلام نکردند.
 • توجه به نیروی انسانی افزایش می‌یابد

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در مراسم آیین معارفه خود در محل مجتمع بر حفظ و جهت‌دهی به منابع انسانی در جهت توسعه تاکید کرد و گفت: باید با اتکا به نیروها،خالق صنعت باشیم نه واردکننده آن.
 • ثبت رکورد ماهانه تولید در ذوب‌آهن اصفهان

  گروه بنگاه‌ها: ذوب‌آهن اصفهان با هدف تحقق ۳ میلیون تن تولید در سال ۱۳۹۸، سومین رکورد تولید را با تولید ماهانه ۲۴۴هزار تن محصول چدن در اردیبهشت به ثبت رساند. به گزارش روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، پس از ثبت دو رکورد تولید روزانه در ماه گذشته، رکورد جدید تولید ماهانه با دو کوره بلند به ثبت رسید. رکورد قبلی تولید ماهانه با دو کوره بلند شماره ۲ و ۳ معادل ۲۳۲ هزار و ۸۲۹ تن بوده است. منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل شرکت در نشستی با معاون و مدیران حوزه بهره‌برداری گفت: تحریم‌ها ایجاد مانع می‌کند؛ اما بازدارنده نیست و قطعا با روحیه‌ای که هم‌اکنون برای افزایش تولید در این مجتمع عظیم صنعتی ایجاد شده، با وجود همه مشکلات می‌توانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم. مدیرعامل شرکت تصریح کرد: خوشبختانه، در ذوب‌آهن اصفهان شرایط برای تولید فراهم است و اگر به ظرفیت اسمی تولید نرسیده‌ایم، به‌دلیل کمبود مواد اولیه به ویژه سنگ‌آهن است. یزدی زاده گفت: ذوب‌آهن اصفهان با این حجم تولید، اشتغال‌زایی و مسوولیت اجتماعی که به ویژه در حوزه معادن زغال‌سنگ به عهده دارد، نباید این‌چنین با مشکل تامین سنگ‌آهن مواجه باشد و در این خصوص، تدبیر مسوولان چاره‌ساز خواهد بود.
 • ۳ پیشنهاد برای توسعه اکتشاف

  گروه بنگاه‌ها: برای توسعه اکتشاف، توجه به ۳ موضوع از جمله اطلاعات استاندارد شده و فراهم شدن شرایط برای فعالیت با بانک‌های بین‌المللی ضروری است. وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در نشست هم‌اندیشی رئیس هیات عامل ایمیدرو با شرکت‌های ایمیدرو با اعلام این مطلب گفت: ساماندهی تعرفه‌ها و فهرست بها در حفاری‌ها، از دیگر موارد مهم است و با توجه به اعمال تعرفه‌های مختلف از سوی بخش‌ها، نیاز به تعیین آن از سوی حاکمیت داریم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر