آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۲۲

 • آغاز فاز دوم رکود در بازارهای کالایی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: کاهش بهای جهانی نفت خام در کنار افزایش قیمت طلا آن هم در وضعیتی که اغلب بازارهای کالایی حال و روز مساعدی ندارند به معنی ترس از آغاز فاز دوم رکود در بازارهای جهانی است. البته همه چیز زیر سر جنگ تجاری است و هم‌اکنون دومین فاز از جنگ تجاری را در بازارهای جهانی شاهد هستیم. در فاز اول جنگ تجاری در اواخر سال گذشته میلادی که با رکود همراه شد شاهد یک روند نزولی جدی در اغلب بازارهای کالایی بودیم که کف‌های قیمتی مهمی را ثبت کرد، ولی به مرور زمان با آرام‌تر شدن آتش جنگ تجاری و تلاش کشورها برای بهبود ساز‌و‌کارهای اقتصادی و البته کوتاه‌آمدن نسبی آمریکا، سایه این بحران از سر کشورها برداشته شد. این در حالی است که گویا فاز دوم جنگ تجاری در جهان آغاز شده است و اگر روال فاز اول باز هم به هر دلیل تعقیب شود شاهد نگرانی‌های جدیدی خواهیم بود که این بار، هم عمق و هم وسعت بیشتری دارد، اگرچه بعید نیست که دنیا وارد یک فاز رکود جدید مشابه سال ۲۰۰۸ شود، هرچند ابعاد این بحران متفاوت خواهد بود. بازارهای کالایی چند هفته است که شواهد متقنی از آغاز رکود را ارائه می‌کنند، ولی هم‌اکنون که این نگرانی به بازارهای نفت و طلا هم کشیده شده است می‌توان با صراحت بیشتری در این خصوص سخن گفت. در آینده باز هم به این بحث خواهیم پرداخت.
 • بازار فولاد در جست‌وجوی روند تعادلی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازار فولاد باز هم روند کاهشی قیمت‌ها را از سر گذراند تا در چندمین روز پیاپی ریزش، این روند نزولی را تداوم بخشد. قیمت‌ها در بازار کنونی فولاد به دلیل تعطیلات پیش روی خرداد و نبود خریدار واقعی، توسط خریدار تعیین می‌شود و نقش فروشنده در این میان کمرنگ شده است؛ در واقع روند تعیین قیمت از سوی خریدار به دلیل تعداد زیاد فروشنده‌ها در این بازار است.
 • ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: معاملات نخستین روز هفته در بازار آهن با رکود و ثبات نسبی قیمت‌ها دنبال شد. هفته گذشته اغلب معاملات فولاد در بورس با کاهش قیمت‌ها انجام شد. از همین رو فعالان بازار نیز در انتظار ثبات قیمت‌ها هستند.
 • قیمت کالاها در بستر عرضه و تقاضا کشف شود

  ایرنا: یکی از برنامه‌هایی که سال گذشته به منظور حمایت از تولید کشور صورت گرفت، اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای جلوگیری از رشد قیمت مواد اولیه مورد نیاز تولید بود که البته به دلیل نبود شفافیت لازم در زنجیره تولید تا مصرف، بخشی از این حمایت به سمت تولید روانه نشد و اسیر برخی رفتارهای سوداگری شد. در این میان تنظیم بازار کالاهای مهم و اساسی در سال جاری نیز در دستور کار دولت قرار دارد که دو عضو کمیسیون صنایع مجلس در این زمینه بر گرفتن درس از رویدادهای سال گذشته و دستور‌پذیر نبودن اقتصاد تاکید دارند.
 • تولید فولادهای کم کربن در فولاد کاوه جنوب کیش

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (سهامی عام) تقویت و توسعه واحدهای پشتیبان را راهبرد کلان این شرکت برای رونق تولید برشمرد و از تولید موفق فولادهای کم کربن در این مجتمع فولادی خبرداد.

بیشتر

بیشتر