آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۲۱

 • انحراف بازار با دلار نیمایی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: قرارگرفتن شاخص قیمت پلیمرهای دنیای اقتصاد در بالاترین سطح در تاریخ فعالیت بورس کالا در هفته گذشته همگام با رشد قیمت دلار نیمایی در کنار عدم رشد جدی حجم معاملات پلیمرها رخدادهای اثرگذار و مهمی در این بازار هستند که در روزهای آینده اثرگذاری آنها را بر بازارها شاهد خواهیم بود. نیاز به رشد عرضه‌ها در بورس کالا هنوز هم حس می‌شود و تا زمانی که عرضه کافی در تابلوی معاملات درج نشود نمی‌توان ادعای حمایت از تولید داخلی و یا تولید مستمر را مطرح کرد. بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز دارد و این کم‌توجهی به عرضه‌ها به تمامی بخش‌ها در این صنعت ضربه می‌زند. رشد قیمت‌ها در بازار داخلی و بورس کالا در شرایطی به ثبت رسیده که میل به کاهش نرخ در بازارهای جهانی را می‌توان به وضوح مشاهده کرد، بنابراین دوگانگی مسیر نوسان نرخ در بازارهای داخلی و بین‌المللی در کنار تناقض نوسان قیمت دلار نیمایی و آزاد می‌تواند فشار بر واحدهای تولیدی در بازارهای داخلی و صادراتی را تقویت کند. این شرایط معاملاتی هم نیاز به اصلاح ساختار در چارچوب نرخ‌گذاری نیمایی را یادآوری می‌کند گویی باگ قیمت نیمایی در بازار پتروشیمی‌ها باز هم اثبات شده است.
 • ارزآوری و اشتغال‌زایی مهم‌ترین‌ اهداف صنعت فولاد در استان هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولاد هرمزگان ارزآوری و اشتغالزایی را بزرگ‌ترین اهداف صنعت فولاد در استان هرمزگان ذکر کرد و گفت: استقرار این صنعت در کنار دریا مزیت بزرگی است که از آن باید استفاده مناسبی کرد. مهندس ارزانی که در ضیافت افطاری تولیدکنندگان و صاحبان صنایع و معادن استان به میزبانی آیت‌الله نعیم‌آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس سخن می‌گفت، افزود: توسعه صنعت فولاد هرمزگان با چشم‌اندازی بلند‌مدت در دستور کار است.
 • استفاده چادرملو از ذخایر سنگ‌آهن استرالیا

  گروه بنگاه‌ها: معاون مالی اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری معادن و فلزات از مشارکت چادرملو برای سرمایه‌گذاری در معادن سنگ‌آهن کشور استرالیا با هدف تولید ۵/ ۱۲ میلیون تن کنسانتره خبر داد. مرتضی علی‌اکبری ضمن اعلام خبر فوق گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت فکور صنعت هر کدام با مشارکت به میزان ۲۵ درصد،موضوع سرمایه‌گذاری مذکور را پیگیری می‌کنند و حق‌السهم شرکا تا‌کنون مطابق برنامه زمان‌بندی پرداخت شده است.
 • انجام بیش از ۴ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در مس سونگون

  گروه بنگاه‌ها: در حال حاضر مجتمع مس سونگون ۱۷ طرح توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری بیش از ۴هزار میلیارد تومان در دست اقدام دارد که در سال ۹۸ راه‌اندازی خواهند شد. این طرح‌ها رونق و اشتغال زیادی برای استان آذربایجان شرقی به همراه خواهند داشت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر