آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۶۱۵

 • ضریب پایین نفوذ تحریم در صنعت فولاد

  دنیای اقتصاد: با تحریم فلزات ایران دور تازه‌ای از محدودیت‌های بین‌المللی علیه اقتصاد ایران آغاز شده است اما فرانس ۲۴ در گزارشی اخیرا تحلیل کرده که این تحریم‌ها جدید نیستند زیرا پیش از این نیز تولیدکنندگان برای آنکه ارز ناشی از صادرات فلزات و محصولات معدنی خود را به کشور برگردانند با مشکل مواجه بوده‌اند بنابراین نباید گمان کنیم این تحریم‌ها اتفاق جدیدی است.
 • تغییر فاز یا اصلاح قیمتی؟

  دنیای اقتصاد: جرقه‌های رشد قیمت فولاد در بازار داخلی بر معاملات بورس کالا هم مؤثر بوده تا جایی که یک روند افزایشی را در معاملات این گروه کالایی در بازار مذکور شاهد هستیم؛ اگرچه بیشتر از حد انتظار بود. به گزارش «دنیای اقتصاد» بررسی عرضه‌های روز گذشته بورس کالا حکایت از آن دارد که قیمت کشف شده برای میلگرد خراسان (نیشابور)، رقم ۴ هزار و ۳۷۱ تومان ثبت شده که با فرض مالیات بر ارزش افزوده و کارمزد بورس و البته با احتساب تحویل فوری و فروش نقدی این کالا، بهای آن به ۴ هزار و ۷۷۸ تومان می‌رسد.
 • بازار آهن در سراشیبی قیمت‌ها

  گروه بنگاه‌ها: بازار آهن‌آلات روز گذشته همچنان با جو منفی همراه بود. در این روز اغلب تولید‌کنندگان از اعلام نرخ امتناع کرده و در انتظار بهبود شرایط هستند برخی نیز قیمت‌ها را با کاهش اعلام کردند.
 • پتانسیل‌های بورس کالا در تامین مالی کم‌هزینه برای تولید

  یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که در سال رونق تولید به هر میزان عرضه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای در بورس کالا بیشتر شود، شفافیت و اطمینان از تامین مواد اولیه برای تولید افزایش می‌یابد. حسنعلی بشارت احسانی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان به شفافیت مطلوب معاملاتی در حوزه کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه مصرفی صنایع تولیدی در بورس کالا اشاره کرد و افزود: اثرات معاملات بورس کالا در اقتصاد در رونق تولید و رشد اقتصادی و افزایش درآمد در سطح ملی نمود پیدا می‌کند؛ در مقابل بازارهای غیر رسمی به دلیل نبود شفافیت، عاملی برای دامن زدن به التهاب‌ها هستند. وی با اشاره به امکان تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌ها و تامین مالی صنایع و واحدهای تولیدی از بستر بورس کالا اظهار کرد: امکان تامین مالی صنایع و بهره‌گیری از اوراق مبتنی بر کالا از طریق بازار سرمایه باید بیشتر از تامین مالی از بستر بازار پول مورد استفاده قرار گیرد. به‌عنوان مثال روش‌ها و ابزارهای مالی نوین قابل استفاده در بورس کالا می‌تواند به کاهش هزینه‌های صنایع و تامین مالی سریع‌تر آنها کمک کند و با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در این بازار، جای توسعه زیادی درخصوص استفاده از این اوراق برای صنایع وجود دارد.
 • آغازپرداخت مطالبات پیمانکاران در مناطق ویژه پارسیان و لامرد

  گروه بنگاه‌ها: مجری طرح صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان گفت: به‌رغم پاره‌ای محدودیت‌ها با تلاش‌های انجام شده، مراحل اجرایی و قانونی پرداخت مطالبات پیمانکاران طرح لامرد و پارسیان آغاز شده است.

بیشتر

بیشتر